יעקב עמידרור
יעקב עמידרוראוניברסיטת ירושלים

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר והאלוף במילואים, יעקב עמידרור, השתתף היום (רביעי) בכנס שהתקיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

עמידרור הביע התנגדות לביטול משרות 'שר ללא תיק' בהצבעה אתמול בכנסת, "איכותם וחיוניותם של השרים ללא תיק בתהליך קבלת ההחלטות, היא ללא שיעור גדולה יותר מזו של השרים האחרים. יש להם המון עבודה במשרדיהם, והם יכולים להקדיש מעט זמן יחסית להתכונן לשאלות החשובות של ישיבות הקבינט. תבדקו היסטורית עם מי צ'רצ'יל ניהל את מלחמת העולם השנייה. רוב הקבינט שלו, שבו קיבלו את ההחלטות, היה מורכב משרים בלי תיק. למה? כי אלו שרים עם זמן. לעומת זאת, אם אין שרים ללא תיק, שר פלוני אלמוני, שיש עליו את כל העולם, מגיע לישיבת הקבינט, וכמעט ואין לו זמן להתכונן כי הוא עסוק בענייני משרדו. וטוב שהוא עסוק בענייני משרדו".

האלוף עמידרור הדגיש את חיוניותם של השרים ללא תיק על סמך פעילותה של הממשלה הקודמת, "אני יכול להשוות בין שתי ממשלות - בממשלה הקודמת היה את פורום השמינייה, ששלושה מתוכו היו שרים ללא תיק. זה נכון שאלו היו שרים מיוחדים במינם, עם המון ניסיון, ושרים אינטליגנטיים בצורה יוצאת מן הכלל. אך תרומתם הגדולה לתהליך קבלת ההחלטות הייתה לאין שיעור גבוהה ואיכותית יותר מזו של השרים עם התיק. חבל אם במדינת ישראל לא יהיו שרים ללא תיק".

האלוף עמידרור אף התייחס בדבריו לחוק משאל העם,"ראש הממשלה מבין שהסכם עם הפלסטינים, אם יהיה, יהיה בעל חשיבות אסטרטגית עצומה למדינת ישראל. חלק מהאנשים יראו בו אסון שאין כדוגמתו בהיסטוריה של מדינת ישראל, וחלק ייראו בו את אחד ההישגים הכי גדולים של מדינת ישראל. אסור שהחלטות כאלו תתקבלנה על בסיס איזשהו הסכם פוליטי רגעי. אלא זה צריך להיות משהו, שכאשר הוא ייקרה, אם הוא ייקרה, יהיה ברור שעם ישראל קיבל את ההחלטה,ולא על בסיס מקרי או קואליציוני".

"מאחר שראש הממשלה מבין את החשיבות ההיסטורית, והוא אדם עם חוש היסטורי מאוד מפותח, רה"מ מעוניין שאם נגיע לרגע שבו נאלץ להכריע בסוגיה, עם ישראל יחליט האם לאשר או לא לאשר, וזאת לא כבריחה מאחריות – כל החלטה, בטרם תגיע להכרעת העם, תעבור קודם את הכנסת והממשלה".

האלוף עמידרור הוסיף וציין כי בהחלטה בעלת מימדים היסטוריים, נכון יהיה ללכת למשאל עם – "מדובר בהחלטה כה גדולה, לטוב או לרע,שמן הראוי שהדבר יובא לאישור של העם. אם החלטה כה משמעותית תעבור את כל התהליך הזה, זה גם יימנע קרע גדול בעם. כי חלקים בעם, גם אם הם לא אוהבים את ההחלטה, יקבלו אותה בסופו של דבר. לכן אני חושב שזו החלטה מאוד נכונה, ומדובר לדעתי בעניין קריטי לאחדות העם".