טלטלה בחקירה. בועז הרפז
טלטלה בחקירה. בועז הרפז צילום: פלאש 90

התפתחות דרמטית בחקירה: דובר צה"ל לשעבר תת-אלוף במיל' אבי בניהו, ועוזרו של הרמטכ"ל לשעבר, אלוף-משנה במיל' ארז וינר, נעצרו ונחקרו ביומיים האחרונים בחשד למעורבות בפרשת הרפז.

וינר ובניהו הובאו בפני שופט בית המשפט השלום בראשון לציון שהאריך את מעצרם ביממה אחת, עד מחר (ה') בערב. בועז הרפז, האיש שנחשד בזיוף המסמך מפורסם, נחקר אתמול והובא בפני שופט ששלח אותו למעצר בית למשך 10 ימים.

החוקרים מייחסים לוינר ולבניהו עבירות של שיבוש הליכי חקירה, השמדת ראיות, מרמה, הפרת אמונים ומעל לכל קשירת קשר לביצוע פשע. עם זאת, השניים לא חשודים בזיוף המסמך עצמו.

בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם של בניהו ווינר נכתב כי "כל אחד מהם פעל ביחד עם אחרים לאיסוף והפצת חומר מכפיש על אנשי צבא ופוליטיקאים תוך ביצוע שורת עבירות, לרבות השמדת ראיות ושיבוש מהלכי משפט".

עוד נכתב כי "השניים החזיקו חומרים מסווגים שלא כדין והעבירו חומרים מסווגים לידיעת גורם בלתי מוסמך". בבקשת המשטרה נטען כי וינר ובניהו "מסוכנים לשלום הציבור".

חקירת הפרשה נפתחה מחדש בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, כשלוש שנים אחרי פרסום "מסמך הרפז" - שכלל תכנית מפורטת לקידום מועמדותו של אלוף יואב גלנט לרמטכ''לות ולפגיעה באשכנזי, עימו היה מסוכסך. היועמ"ש וינשטיין הסביר כי חומרים חדשים שנאספו במצ"ח חייבו את חידוש החקירה.

בתחילה הוגדרה החקירה כמצומצמת ועסקה בעניין החשד לזיוף המסמך. גם אז נחקרו כל הגורמים המעורבים, אולם רק נגד הרפז הוחלט להגיש כתב אישום שטרם הוגש בעקבות הסתעפות ההליכים.

כעת קבלו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה, מנדט רחב יותר, בהתבסס על חומרים שנאספו על ידי מבקר המדינה והפרקליט הצבאי הראשי.