נציגי TEV מציגים את הסקר. היום
נציגי TEV מציגים את הסקר. היוםיוני קמפינסקי

סקר שנערך על ידי ארגון TEV להתמודדות באנטישמיות בהונגריה, ארגון המאגד נציגים של כל חלקי האוכלוסיה היהודית במדינה, מגלה ירידה מתונה באנטישמיות האוכלוסיה ההונגרית.

בסקר נשאלו תושבי הונגריה על יחסם ליהודי המדינה. תוצאות הסקר הוצגו במסגרת מחקר מקיף, שניתח את התשובות על בסיס חיתוכים חברתיים שונים.

בארגון מציינים, כי בשנת 2010 הגל האנטישמי היה בשיאו. 22 אחוזים מהאוכלוסייה ההונגרית זוהו אז כאנטישמיים פעילים ועוד 22 אחוזים זוהו כתומכים בעקרונות אנטישמיים ומחזיקים בדעות קדומות נגד יהודים.

בשנת 2013 מנגד, חלה ירידה באחוזי האנטישמיות. 17 אחוזים מהאוכלוסיה זוהו כאנטישמיים פעילים ו- 23 אחוזים כ"אנטישמים מתונים".

בארגון מבקשים לציין כי אחוזי ה"מתונים" לא השתנו "מאז 2010, מעל שליש מהאוכלוסיה מחזיק בעמדות אנטישמיות כלשהן".

בין השאלות שנשאלו בסקר הייתה השאלה "האם יש ליהודים השפעה רבה מידי היום בהונגריה?" ע"פ הסקר 27 אחוזים עונים בחיוב לשאלה זו. להנחה כי "יש קונספירציה יהודית סודית שעומדת מאחורי תהליכים פוליטיים וכלכליים" נמצאו 34 אחוזי תמיכה.

תוצאות הסקר מתפרסמות בצל התחזקות המפלגה הימנית קיצונית בהונגריה, ה"יוביק". תוצאות הסקר הוצגו במסגרת כנס מרכז רבני אירופה ואיגוד הארגונים היהודיים באיחוד האירופי שמתקיים בבודפשט.

וידאו: ראיון באנגלית עם יו"ר הארגון

מציגים את נתוני הסקר על אנטישמיות בהונגריה