נתניהו: מחברים את אזרחי ישראל לשורשים

במלאות 4 שנים לתכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית הוגש לרה''מ דו"ח לבחינת יישום התכנית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב באדר ב תשע"ד

נתניהו מקבל את הדו''ח
נתניהו מקבל את הדו''ח
לע''מ, עמוס בן גרשום

במלאות ארבע שנים להחלטת ממשלת נתניהו הקודמת על הקמת תכנית להעצמת תשתיות המורשת הלאומית, הוגש היום (ב') לראש הממשלה דו"ח ובו עדכון על יישומה של התכנית.

על-פי הדו"ח, העבודה בחלק מהמיזמים כבר הושלמה והם פתוחים ומונגשים לציבור. מיזמים אחרים עברו משלב התכנון לשלב הביצוע והעבודה נמצאת בעיצומה.

התכנית, המנוהלת במשרד ראש הממשלה בהובלת ראובן פינסקי, ממשיכה לפעול בהתאם לקריטריונים שונים שנקבעו לדירוג אתרים ומיזמים במגוון רחב של תחומים: ארכיאולוגיה, תרבות ומבנים ומתחמים לשימור, והיא פועלת בשיתוף פעולה מלא עם המועצה לשימור אתרים, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים.

יו"ר ועדת ההיגוי לתכנית מורשת, מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, הדגיש בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו כי כל אחד מהמיזמים שאושרו ויצאו לתכנון וביצוע מבטא את שתי מטרות העל של התכנית להעצמת תשתיות המורשת; שימור והצלת תשתיות המורשת הלאומית; חינוך לערכי המורשת הלאומית והטמעתם בשיח העכשווי.

פינסקי עדכן כי עד כה, מושקעים בתכנית כ-750 מיליון שקל (כמחצית במימון תכנית מורשת, וכמחצית במימון משלים) בכ-300 מיזמים החל מתקופת המקרא, דרך תקופת בית שני המשנה והתלמוד, היישוב הישן, העליות הראשונות, העליות המאוחרות וראשית המדינה.

המיזמים פרוסים בצורה גיאוגרפית לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל מהגליל והגולן ועד הנגב, במרכז הארץ בירושלים, בשומרון וביהודה.

בין המיזמים שהעבודות בהם הושלמו במהלך 2013 ניתן למנות בצפון הארץ את הקמת מוזיאון הרעות במצודת כ"ח, שחזור בית הילדים בגשר הישנה, שחזור חצר המשק בחצר כנרת, שחזור תחנת הרכבת הישנה בצמח, שחזור מתחם חצר סניור בטבריה, וכן את שיקום הדרך לעתיקות גמלא, שתתחבר בעתיד למסלול בתי כנסת עתיקים במרחב הגליל ורמת הגולן.

במרכז הארץ, שומרו שרידי הכפר ובית הכנסת אום אל אומדן במודיעין, ובדרום הארץ הוקמו מרכזי מבקרים בבאר אברהם בבאר שבע, בבארות יצחק שבנגב המערבי, ובסוסיא, ופותחו השבילים והתצוגות באתרים אלה.

מיזמים אלה מצטרפים למיזמים שכבר הושלמו בשנת 2012 ביניהם שדרוג היכל העצמאות בתל אביב, שחזור טחנת הרוח בימין משה, שיקום צריף הנשיא בן צבי בירושלים, עבודות שימור בחפיר מצודת דוד ובור ירמיהו שבעיר דוד ושיקום חלקת הנשיא בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים.

פינסקי עדכן את ראש הממשלה נתניהו כי גם בתחום המורשת הבלתי מוחשית הדו"ח שהוכן קובע כי חלה התקדמות רבה - הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות החל להיסרק ולעלות לאתר אינטרנט שהוקם במיוחד, ותכנית "אמץ אתר" שפותחה ליצירת פעילות חינוכית בקרב ילדים בסמוך לתלים ארכיאולוגיים מתקיימת כבשגרה.

במסגרת מיזם "ישראל הנגלית לעין" העוסק באיסוף תמונות של המדינה והארץ מאלבומי תמונות פרטיים והעלאתם לרשת, נאספו כ-20 אלף תמונות מ-4 ערים והמיזם הורחב ל-14 ערים נוספות, ובמסגרת המיזם "לאסוף את השברים", נאספו למעלה מ-64,000 פריטים אישיים מתקופת השואה.

בתחום המורשת הבלתי מוחשית מושקע מאמץ רב בימים אלה בהקמת פורטל רשת ארכיוני ישראל, ארכיון הצליל הלאומי, הארכיון לאומנות יהודית, וניטור המגוון הביולוגי במערכות האקולוגיות בארץ.

בין המיזמים הרבים הנוספים שנמצאים בביצוע מתקדם והעבודה עליהם תושלם גם היא במהלך השנה, ניתן למנות את שיקום בית העלמין כנרת, שדרוג הגן הלאומי חמת בטבריה, פיתוח יודפת העתיקה, שחזור ציורי הקיר בבית הכנסת עדס בירושלים, פיתוח השבילים ושימור תל שילה, חידוש התצוגה של צריף בן גוריון ועוד רבים.

בסיכום הפגישה אמר פינסקי כי "בתכנית מורשת כלולים בשלב זה כ-300 מיזמים; 100 מיזמים גדולים ו-46 'מיזמי הצלה' שנועדו להצלתם הפיזית, וכן עוד 150 מיזמים קטנים, המכונים 'ציוניוני דרך', המתוקצבים בסכום של עד 50 אלף שקל כל אחד, לטובת פעולות כמו התקנת מערכת מולטימדיה בחצר הראשונים בכפר גלעדי, החייאת התצוגה במוזיאון המושבה בכפר תבור, שדרוג המחשבים ומערכת התאורה בבית ביאליק בתל אביב וצביעת צריף בן גוריון בנגב".

עוד ציין פינסקי כי מיתוג התכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית תחת השם "ציוני דרך", הוטמע באתרים ובפרסומים השונים בהצלחה, ועל מנת להתאים את העבודה לעידן הניו-מדיה, הוחלט להמשיך לשים דגש טכנולוגי בעבודה ובשילוב אתרי המורשת באינטרנט, ובאפליקציות לסמארטפונים ולטאבלטים.

כך לדוגמה, רק לאחרונה שולבו מסלולי מורשת ציוניים ויהודיים באפליקציית מדריכי שיחור לחו"ל בחמש הערים לונדון, ברלין, וינה, ורשה ובודפשט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "תכנית מורשת מחברת את אזרחי ישראל לשורשיהם באמצעות כל אחד מהמיזמים המציג זווית מרתקת של הסיפור המופלא של עם ישראל בארצו - החל מתקופת המקרא, ימי הבית השני, המשנה והתלמוד, דרך שלהי ימי הביניים ועד לעידן מבשרי הציונות, היישוב הישן, העליות הראשונות והמאוחרות, וראשית העצמאות. החל מתקופתו של דוד המלך לפני כ-3,000 שנה ועד הכרזת המדינה לפני יותר מ-65 שנים. ארצנו קטנה בשטחה, ועם זאת נופיה מרהיבים ואתריה מגוונים. אני מברך על העשייה הרבה ומזמין את כולם לבקר באתרים".