מעניקים את המטבע לנשיא הונגריה
מעניקים את המטבע לנשיא הונגריהמרכז רבני אירופה

משלחת מרכז רבני אירופה, יחד עם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו וסגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, נפגשו אמש (שלישי) עם נשיא הונגריה, יאנוש אדר, בארמונו בבודפשט, לכבוד כנס רבני אירופה המתקיים בימים אלה במדינה.

במהלך הפגישה העניקו חברי המשלחת לנשיא מתנה יוצאת דופן: תשעה מטבעות נדירים שהוטבעו בהונגריה מלפני כ-800 שנה על ידי יהודים מקומיים.

הרב הראשי של קהילת עמיך בבודפשט, הרב שלמה כובש, אמר לנשיא כי המטבעות האלה מסמלים את הקשר ההיסטורי בין היהודים להונגריה. עוד הוסיף הרב כובש, "אנו מקווים ומתפללים כי כפי שהיהודים יכלו לחיות בהונגריה מלפני 800 שנה, כך הם יוכלו לחיות בהונגריה בעוד 800 שנה".

אבישי גלער, מבית המכירות הפומביות ׳קדם׳ בירושלים, מהגדולים בעולם בתחום היודאייקה, אשר איתר את המטבעות עבור הנשיא מספר כי מדובר במטבעות ארכיאולוגיים, "התארוך המשוער שלנו הוא למאה ה-13. מה שמעניין הוא שעל רוב המטבעות מופיעות האותיות בעברית: א' ח' ו-ט'. ככל הנראה, המטביעים היהודים נהגו לציין את האות הראשונה של שמם על כל מטבע שהם הטביעו. מדובר ללא ספק באוסף מיוחד".

היישוב היהודי בחבלי הארץ בהם נמצאת כיום מדינת הונגריה החל עוד במאה הראשונה לספירת הנוצרים כאשר המלך דצ׳אבל שליט ממלכת דאקיה, שישבה באיזורים רבים החופפים להונגריה של היום, איפשר ליהודים שסייעו לו להילחם ברומאים להתיישב בארצו. אזכור היסטורי ראשון ליישוב היהודי בהונגריה ניתן למצוא בשנת 960 לספירת הנוצרים במכתבו של השר היהודי חסדאי אבן שפרוט מקורדובה ליוסף מלך הכוזרים בו הוא מאזכר את "היהודים החיים בארץ ההונגרים".

המטבעות שהוענקו לנשיא הונגריה
המטבעות שהוענקו לנשיא הונגריהמרכז רבני אירופה