מזרח ירושלים
מזרח ירושלים צילום: פלאש 90

עשרות אלפי תושבי שכונת עקב שבצפון ירושלים מעדיפים לעיתים קרובות להיעזר דווקא בשירות המשטרה הפלסטינית, שפועלת שם ביד יחסית חופשית. כך דווח הבוקר בגלי צה"ל. 

תושביה, המוגדרים ברובם כתושבים משלמים ארנונה וזכאים להצביע לראשות העיר ולמועצה, על אף שהם מתגוררים ממזרח לחומת הביטחון. עיריית ירושלים היא שאמונה על החינוך והתשתיות בשכונה, וחרף העובדה שהיא ממוקמת מעבר למחסום קלנדיה - משטרת ישראל היא שאמורה לשמור על בטחון תושביה.

תושבים בשכונה, מדווחים כי כאשר יש סכסוך בין משפחות, או סחר בסמים למשל, הם נוהגים להתקשר לשוטרים הפלסטינים, שמתייצבים כדי לאכוף את החוק - במדים או בלבוש אזרחי. בכירים לשעבר בעירייה אישרו את הפרטים, וכן יושב ראש ועד תושבי השכונה, מוניר אבו אשרף.

"כשהייתה לנו בעיה ולא יכולנו להתמודד איתה הזמנו את המשטרה הפלסטינית מרמאללה שתבוא לעזור לנו", סיפר אשרף, "הם באים ועוזרים לפעמים. הם גם מגיעים לבושים על בגדים אזרחיים רגילים ולאו דווקא על מדים". הוא תהה: "זה נגד ביטחון מדינת ישראל שהם יבואו במדים ויעצרו סוחר סמים?".

התושבים מלינים כי גם אם היו מעוניינים בכך הם לא באמת מסוגלים להיעזר בשירותיה של משטרת ישראל, שנמנעת מלהכנס לשכונה מסיבות בטחוניות. למרות זאת, כמעט מיותר לציין שכניסת כוחות משטרה פלסטינית לשטח השכונה מהווה פגיעה בוטה והפרה חד משמעית של ריבונות ישראל על שטחיה, שכן השכונה היא כאמור חלק משטחה המוניציפלי של ירושלים.

חבר מועצת העירייה מטעם הבית היהודי, דב קלמנוביץ, אמר כי לא ייתכן שהפלסטינים יפרו כך כל הבנה, בפרט לקראת השלב הרביעי של שחרור המחבלים.

"החדרתם של שוטרים אחרים שמשליטים סדר במזרח העיר הינה הפרעה בוטה וקריאת תיגר נגד משטרת ישראל, במיוחד כאשר הפלסטינאים דורשים לממש את השלב הרביעי", טען קלמנוביץ, "אני קורא למשטרת ישראל להמשיך ולאכוף את ריבונותה גם במזרחה של ירושלים, ולדווח לנו במועצת העיר על החזרת הריבונות הישראלית למזרח העיר".

דוברות עיריית ירושלים הפנתה לדוברות צה"ל, שהפנתה לדוברות המשטרה, ממנה נמסר בתגובה כי "משטרת ישראל פועלת בשטח כפר עקב, ונכנסת לתוכה באישור צה"ל".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו