המסגרת - ישיבתית תורנית, המהות - ציונית-דתית

כינוס של רבני ותלמידי הישיבות הקטנות הלאומיות נערך בשעלבים. "לנצל דווקא את שנות הנעורים ללימוד תורה, מי שרוצה משלים לימודי חול"

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ח באדר ב תשע"ד

בקרית החינוך שעלבים התקיים היום (א') הכנס השני של איגוד הישיבות הקטנות הלאומיות.

האיגוד שנוסד על ידי נכדו של הרב נריה זצ"ל, הרב יצחק נריה, מחבר חמישה מוסדות שונים המאגדים בתוכם למעלה מ-300 תלמידים.

"דוקא בימים אלו יש צורך להרים קול בגאון, על דבקותנו ומסירותנו לתורה" אומר הרב אהרון אגל טל, יו"ר האיגוד. הרב אגלטל הנמצא בחזית השינוי של עולם הישיבות התיכוניות קרוב ל-25 שנה מספר שקיימת היום פתיחות רבה יותר להכרת הצורך בכניסה משמעותית לעולמה של תורה בגיל הנעורים "דוקא לאור השינויים הדרמטיים המתחוללים סביבנו, יש הבנה טובה יותר לכך שתלמיד בן 18 אמור להיות כבר לאחר בירור זהותו היהודית התורנית ולא בתחילתה. דווקא כך נוכל להבטיח שאלו המתאימים ביותר ימשיכו הלאה ואלו שאינם, ימשיכו בחייהם הרגילים והטובים מתוך חיבור עמוק ומשמעותי לתורה".

הישיבות הקטנות בנויות במתכונת דומה לישיבות הגבוהות תוך התאמה לחייהם של נערים בגילאי תיכון. מתקיימים לימודי גמרא בעיון ובבקיאות לצד שיעורי הלכה ואמונה. הישיבות הקטנות מאפשרות לימודים לבגרות בשנת הלימודים הרביעית ולדברי הרב מתניה אריאל, ראש ישיבת דרך חיים שבשעלבים- אחוזי מעבר בהצלחה בגרות גבוהים מאוד.

הרב נחום נריה, בנו של הרב משה צבי נריה זצ"ל, אבי דור הכיפות הסרוגות, רואה בכך המשך טבעי למפעל חייו של אביו "אחר שקם ציבור גדול ועצום של אישים דתיים לאומיים, עלינו לשקוד על פיתוחם של כוחות מיוחדים שיהיו בעלי קומה תורנית גבוהה יותר. הדור הבא זקוק לכוחות תורניים ומוסריים גדולים כאלה כאוויר לנשימה".