בבית המשפט בברמפטון מתקיים בימים אלה משפטו של מוחמד חסן הרסי, תושב טורונטו בן 28 ממוצא סומלי, העומד לדין על כוונה להצטרף לשורות ארגון הטרור האסלאמי אל-שבאב, המזוהה עם אל-קאעידה וחותר בדרכים אלימות ליישם את החוק האסלאמי (השריעה) בסומליה. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

החקירה בעניינו של הרסי החלה כבר בשנת 2010 לאחר שבעלים של חנות לניקוי יבש מצא בבגדיו של הרסי שהובאו לכביסה כרטיס זיכרון ובו הדרכה כיצד להכין חומרי נפץ.

בעקבות הדיווח ומסירת כרטיס הזיכרון למשטרה הוצמד להרסי סוכן חשאי שהתיידד איתו ודובב אותו על מנת לחשוף את כוונותיו. בשיחות שקיימו השניים, ואשר חלקן הוקלטו כראייה לבית המשפט, ביטא הרסי שנאה למערב, לקנדה, לנוצרים ולכופרים בכלל.

הרסי טען, כי ממשלת קנדה היא ממשלת רשע העוינת את האסלאם. לדבריו, כל שלטון אחר ואפילו עריץ עדיף על מדינת המשטרה של קנדה, שכן כל הלא מוסלמים שונאים את האסלאם, והנוצרים אינם מבינים מוסר מהו. הוא הביע את רצונו לחיות במדינה שבה מיושם החוק האסלאמי ולא בקנדה.

באחת השיחות סיפר הרסי ל"חברו", הסוכן החשאי של המודיעין, כי הוא מוצא השראה רבה בעיתון התעמולה של אל-קאעידה Inspire, ובפרט מהמאמרים המעודדים את הג'יהאד נגד המערב, ובכלל זה מאמר המתיר לגנוב מלא מוסלמים, בגלל שהם גוזלים את רכוש המדינות המוסלמיות.

דודו של הרסי נעצר בניסיון לפוצץ קניון באוהיו שבארה"ב, וחברו, מוחמד עילמי איבראהים, סטודנט לשעבר באוניברסיטת טורונטו, נהרג ב-2009 בסומליה, לאחר שהצטרף ונלחם בשורות אל-שבאב. הרסי עצמו אמר, כי הוא רואה ביציאה לסומליה חובה דתית ורצון של אללה. הוא נעצר בשנת 2011 בשדה התעופה של טורונטו עת המתין לטיסה לקהיר כתחנת ביניים לסומליה.

בשנים האחרונות עשרות אזרחים קנדים יצאו לזירות הג'יהאד באירופה, המזרח התיכון ואפריקה, ואחדים מהם נהרגו בלחימה ובפיגועי התאבדות שביצעו. עשרות חזרו לקנדה עם ידע וניסיון בתחום הכנת חומרי נפץ וקשרים לארגוני טרור. המודיעין הקנדי חושש, שקנדים אלה עלולים להקים תאים חשאיים שיבצעו פיגועי טרור בקנדה. בשנה שעברה סוכלו שני פיגועי טרור גדולים באונטריו (פיצוץ רכבת נוסעים בדרכה לארה"ב) ובבריטיש קולומביה (פיצוץ בניין הפרלמנט).