ברצלונה עפה מליגת האלופות

סנסציה בליגת האלופות, אמש ברצלונה מפסידה 1-0 לאתלטיקו מדריד וחוזרת להתרכז בליגה הספרדית. רצף מדהים של שש שנים נקטע אתמול.

מאור יפרח , י' בניסן תשע"ד

אתלטיקו מדריד
אתלטיקו מדריד
רויטרס

עשרות פעמים הספידו אותה, את ברצלונה. עשרות פעמים גמרו אותה. עשרות פעמים היא קרסה. ובכל פעם יום למחרת, היא המציאה את עצמה מחדש.

אבל אתמול, זה היה נראה רע. ברצלונה הפסידה בויסנטה קלדרון 1-0 לאתלטיקו מדריד (2-1 בסיכום שני המשחקים). שער מוקדם של קוקה, שחקנה בן ה-22 של אתלטיקו, בדקה החמישית, הרס רצף של שש שנים שבהם ברצלונה מגיעה לחצי גמר.

אין מילים שיצליחו להסביר מה קרה שם באצטדיון. איך ולאיפה ברצלונה נעלמה. בעצם יש, מלחמה ואמונה. כששחקני אתלטיקו עלו לשחק מול ברצלונה הגדולה, מאמנם, צ'ולו סימאונה לא ליטף אותם נשק להם ואמר להם כל הכבוד שהגעתם עד פה, עשיתם את שלכם. את זה לא הוא אמר, כי צ'ולו יודע שלעצמו הוא לא היה אומר זאת, אז גם לשחקנים לא אומרים זאת.

כשנוסיף למלחמה של אתלטיקו, את האדישות הבלתי מוסברת של מסי, את חוסר הריכוז של אינייסטה, את הגיל המתקדם של צ'אבי, את ה'אין הגנה' של ברצלונה ומעל הכל החמצות של נייאמר. אין שום סיבה שלברצלונה יהיה מגיע לעלות על חשבון הקבוצה הנפלאה, אתלטיקו.

אתלטיקו, שבעשרים דקות הראשונות של המשחק כבשה שער, הדביקה שלושה כדורים למשקוף ועוד קופחה כשהגיע לה פנדל ולא קיבלה, סגרה את הסיפור ועלתה לשלב ארבע הגדולות של אירופה. כשלעומת זאת ברצלונה תצטרך להתרכז בליגה ובגביע. ביום רביעי הקרוב גמר גביע המלך הספרדי מול ריאל מדריד באצטדיון המאסטיה בולנסיה.

עיתון ה"אס" הספרדי מדווח שמסי רץ 6.8 ק"מ בלבד במשחק אתמול. היחיד שרץ פחות ממנו, הוא פינטו. שוערה של בארסה. בהתחשב בעובדה ששמרו אותו ארבעה שחקנים שלא נתנו לו לנשום, זה לא כ"כ מוזר. בזכות השמירה הזו, מסי ואינייסטה החליפו בניהם ארבע מסירות בלבד. אתלטיקו הרסה את הטיקי טקה המוכר והאהוב של ברצלונה. אתלטיקו לא נתנה לברצלונה להניע את הכדור כמו שהיא רגילה. אתלטיקו לא טעתה אפילו פעם אחת במשך כל המשחק וניצחה.

ואולי בסופו של דבר, ההפסד יעשה רק טוב לברצלונה. כעת כששתי הקבוצות ממדריד משחקות בחצי הגמר, לברצלונה יהיה יותר קל מהם בליגה, פחות משחקים. נוסיף את העובדה, שלברצלונה לא באמת היה סיכוי להגיע לגמר עם השוער השני והבלם השני. אז במקום להילחם בשלושת החזיתות ולהפסיד את כולם, בארסה נשארה עם שתי חזיתות שבהם תוכל להצליח, הליגה והגביע.

בברצלונה יחפשו אשמים להפסד ולהדחה המביכה. אולי, האשמה היא על המאמן. כשהמאמן רואה את שחקנו, ססק פברגאס, לא מגיע למשחק, לא מצליח להתרכז ולא מצליח לפגוע, צריך להוציא אותו כבר במחצית ולא לחכות לדקה השבעים. מלבד זאת, את אינייסטה לא מוצאים!! גם אם הוא פצוע. והוא לא היה פצוע אתמול. כל עוד שאינייסטה נושם, הוא חייב לשחק בברצלונה. בדיוק כמו צ'אבי ומסי. מסירה אחת קטנה של אינייסטה שמצליחה לחדור את כל ההגנה, יכולה לשנות את כל התמונה. ואם יש מישהו שיכול לפרוץ הגנות כמו של אתלטיקו, זה רק אינייסטה...

וההגנה, מה כבר לא נאמר על ההגנה האומללה הזו? איך אפשרי שמסצ'ארנו ובארטרה פתאום יתחילו לשתף פעולה ולתאם את עצמם? זה עבודה של חודשים! וכשהשוער הבכיר פצוע, הבלמים בלחץ. כל הקבוצה בלחץ. בדיוק ההיפך מאתלטיקו. שוער מהטובים בעולם בשער, בלמים רגועים שיודעים לקחת אחריות. ממילא כל הקבוצה מתפקדת אחרת.

מבחינתי מאמן העונה הוא דייגו "צ'ולו" סימאונה, גם אם הוא לא ייקח בסופו של עונה שום תואר.

אבל, הבעיה הכי גדולה של ברצלונה, זה העונש שפיפ"א נתנה לברצלונה כפי שכבר דיווחנו. אתמול ראינו מה קורה כשאחד הבלמים נפצע. מה קורה כשהשוער הראשון נפצע. כל התקפה או מתפרצת הכי קטנה יכולה לעלות ביוקר לבארסה. בברצלונה יצטרכו לתת את הדעת על זה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il