התחנה המרכזית בבירה: זיהום מהגבוהים במדינה

בית המשפט הורה להנהלת התחנה המרכזית בירושלים לעמוד בתקנים של חוק אויר נקי. עו"ד נעם צוקר: "התושבים ניצחו".

בני טוקר , י"ג בניסן תשע"ד

נתוני זיהום מדאיגים בתחנה הירושלמית
נתוני זיהום מדאיגים בתחנה הירושלמית
פלאש 90

בית המשפט השלום בירושלים פרסם פסק דין בתובענה קבוצתית שהוגשה בעניין זיהום האוויר בתחנה המרכזית בירושלים.

התובענה הקבוצתית הוגשה בשנת 2011 על ידי שישה אזרחים אשר ביקרו ומבקרים פעמים רבות בתחנה ואשר נחשפו לזיהום האוויר החמור. השופט קיבל את טענות התובעים ביחס לזיהום שבתחנה וקבע, שלאור החומר שהונח בפניו ברציפי העלייה לאוטובוסים בתחנה קיים זיהום אוויר קשה וחריף, וכי בעלות המבנה וחברת הניהול לא פעלו די במשך השנים כדי להסירו.

עו"ד נעם צוקר שמייצג את התובעים, אמר לערוץ 7 כי נפל דבר בישראל, כלשונו. "התובעים הם סטודנטים וגמלאים שנחשפו במשך שנים ארוכות לזיהום בתחנה המרכזית, תחנה שעוברים בה מדי יום 60 אלף איש. הזיהום במקום הוא מהגבוהים במדינה. השופטים מחייבים את התחנה להעמיד פקחים ותחנת ניטור שתקבע בכל עת מה מידת הזיהום במקום".

לדבריו בית המשפט הורה להנהלת התחנה לנקוט את כל ההליכים כדי לשפר את רמת זיהום האויר, "השופט הביע את דעתו כי ניתן לעשות פעולות הן לצמצום הזיהום והן להפרדת הנוסעים מהיחשפות לאוויר בשטחי הרציפים וקבע כי על הנתבעות לפעול לכך שאיכות האוויר בכל שטח התחנה תהיה על פי הערכים הקבועים בחוק.

כן קבע בית המשפט כי באזור רציפי העלייה תותקן תחנת ניטור רציף אשר תמדוד את רמות המזהמים וכי באולם המתנת הנוסעים ורציפי ההורדה יבוצעו דגימות אוויר תקופתיות. כמו כן יוצבו סדרנים אשר יאכפו את איסור היציאה לרציפים קודם הגעת האוטובוס ודלתות היציאה לרציף יהיו נעולות כל עוד האוטובוס לא הגיע לרציף. בית המשפט התרה בנתבעות כי אי מילוי תנאי הצו, אשר יגררו הליכי ביזיון בית משפט וכדומה עלולים לעלות להן במיליוני שקלים ויותר. השופט אף ציין כי אילולא התביעה נראה כי השיפור המיוחל לא היה קורה. את התובעים ייצג משרד עורכי דין יעקב פינק המתמחה בתובענות ייצוגיות בדגש על תובענות בעלות משמעות ציבורית וחברתית".