רייס וטיוס, הובילו את הצהובים לניצחון
רייס וטיוס, הובילו את הצהובים לניצחון עודד קרני

תזכרו טוב טוב את התאריך - 16/4/14 היום שבו נחה רוח הווינריות שוב על מכבי תל אביב, היום שבו שוב קרה נס לקבוצה הישראלית.

רק לפני עשרה ימים, ציינו במכבי ובמפעל היורוליג את נס ז'לגיריס שהתקיים אי שם בשמונה באפריל 2004. והנה אתמול בערב (רביעי) זכו גם אוהדיה הצעירים של מכבי לחזות בנס לא פחות גדול ומשמעותי בתולדות הקבוצה הצהובה - אם תרצו, נס מילאנו. 

המפגש הראשון מתוך השלושה בסדרת ההצלבה, בין מכבי אלקטרה תל אביב לבין ארמאני מילאנו האיטלקית סיפק לאוהדי הכדורסל חוויה בלתי רגילה ומשחק אדיר. מכבי הגיעה למילאנו בתור אנדרדוג מושלם, וכנראה שאין דבר שדייויד בלאט מאמן הצהובים אוהב יותר, מאשר את תחושת האנדרדוג.

שחקני מכבי הגיעו למשחק הראשון בין שתי הקבוצות, עם מעט מאוד ידע מקדים וביכולת דלה יחסית במשחקים האחרונים הן בהגנה והן בהתקפה. מנגד, מילאנו הגיעה במומנטום מעולה כאשר לפני כשבועיים הביסה את ברצלונה האדירה ב28 נקודות הפרש. מה עוד שאצל האיטלקים משחק אחד הגארדים הטובים באירופה - אקס מכבי, קית' לנגפורד. יחד עם דניאל האקט, דייויד מויס, וסמרדו סמואלס וכמובן לנגפורד עצמו, למילאנו יש את אחת הקבוצות המוכשרות ביותר באירופה, כאשר מטרת הבנייה בתחילת העונה הייתה ועודנה אחת ויחידה - העפלה וזכיה באליפות היורוליג.

אבל רצונות לחוד ומציאות לחוד. מכבי הגיעה למשחק הראשון על אדמת איטליה ונראתה מפוחדת וכבויה. הצבתו של אנדראה ז'יז'יץ בחמישייה נראתה כמו מהלך מוזר מאוד של בלאט בכדי לשלוף איזה אס מהכובע, דבר שלא עלה יפה בכלל. לא ברורה בכלל החתמתו של השחקן הקרואטי שהגיע לקבוצה באמצע העונה ונראה ששכח איך משחקים כדורסל מרוב שישב לאחרונה הרבה על הספסל הצהוב. במשך 38 דקות שלמות, מילאנו פשוט קרעה את מכבי. כל איבוד כדור תורגם ישר להטבעות ודאנקים של שחקני מילאנו, וחסימות מרהיבות בצד ההגנתי של האיטלקים. בדקה ה38 למשחק, כאשר למכבי נשארו שתי דקות אחרונות לצמצם את פער 12 הנקודות, נכנסו טייריס רייס וריקי היקמן למשחק והובילו את מכבי לשיוויון ממש בשניות הסיום והארכה.

גם בתוך זמן ההארכה המשחק היה צמוד מאוד, וכמה עצירות יפות של הצהובים כחולים בהגנה בראשותו של אלכס טיוס, הצליחו לגרום לפער של ארבע נקודות מהאיטלקים, פער שממנו לא חזרו האיטלקים. בסיום: 99:101 לזכות מכבי. 

מכבי עם צעד משמעותי מאוד להפעלה אל פיינל פור היורוליג. המשחק הבא בסדרה יהיה ביום שישי גם הוא על אדמת איטליה, ניצחון נוסף באיטליה ועוד אחד בארץ יגרום לכך שמכבי ואוהדיה הרבים יחזרו לאולם במילאנו, לאירוע הפיינל פור.