הרב גינזבורג: בעד סירוב, נגד אלימות

הרב גינזבורג קורא למנהיגי יו"ש לצאת בקריאה ברורה שעל כל חיל ושוטר יהודי לסרב פקודה שנוגדת את דעת התורה.

ניר הר זהב , ל' בניסן תשע"ד

הרב יצחק גינצבורג
הרב יצחק גינצבורג
צילום: פלאש 90

תלמידי הרב יצחק גינזבורג, נשיא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, פרסמו היום (רביעי) מכתב ששלח הרב גינזבורג לכ-100 רבנים באזור השומרון, בו הביע את עמדתו כיצד למנוע את האלימות נגד כוחות הביטחון ביצהר.

"בימים אלה אנו נדרשים להגיב לאירועים הקשים ולסערות התקשורתיות שמעוררים סביבם. כמי שעומדים בהנהגת הציבור לא די בתגובה של 'חוות דעת' אלא יש לקחת אחריות על המתחולל", כתב הרב גינזבורג.

"לעניות דעתי, הדרך היחידה למנוע תגובות בלתי מבוקרות של צעירים אכפתיים לעם ישראל ולארץ ישראל, כגון חבלה ברכבים וזריקת אבנים וכו', היא כאשר כל רבני יו"ש (ועוד רבנים) ואישי ציבור ביו"ש (ועוד מקומות) יצאו בקול צלול שעל כל חיל ושוטר יהודי לסרב פקודה שנוגדת את דעת התורה, כגון פגיעה ברכוש יהודי בכל אתר ואתר בארץ ישראל. יש להכריז – שוב ושוב – שארץ ישראל כולה (כולל מה שמכונה 'שטחים כבושים') שייכת אך ורק לעם ישראל, וזכות כל יהודי ליישב את הארץ בכל אתר ואתר, ותפקיד הצבא אך ורק להגן על היהודים".

הרב גינזבורג הדגיש כי לצד האמירות על סירוב פקודה, "יש גם לגנות כל קול פוליטי שמשמיע אמירות הפוכות. גם את הגינויים החריפים והמוגזמים ביחס לפעולות הנ"ל יש לגנות. לדוגמה, צריך שהרבנים יגנו בתוקף את בוגי שקרא לפעולות המחאה הללו טרור".

"ברגע שקול זה ישמע ברור לא תהיה שום סבה להגיב לשום פעולה צבאית בדרך של 'תג מחיר'", טוען הרב גנזבורג.

"לאידך, כל עוד האמירות של הרבנים ומנהיגי הציבור מתייחסות להריסות בתים ולשחרור מחבלים כרעה התלויה בממשלה בלבד הן נתפסות בעיני הצעירים כתלושות מהמציאות – שהרי הממשלה אינה נשמעת ואינה מתכננת להשמע לרבנים, ועל הדרגים המבצעים לא מוטלת כל אחריות מוסרית – ותחושות התסכול וחוסר האונים מתנקזות לפעולות בלתי מבוקרות".

"האמירה הברורה שעל כל חיל ושוטר יש אחריות מוסרית אישית שלא לבצע דברים אסורים תהיה לקיחת אחריות אמתית על ידי רבני ומנהיגי הציבור, בהבעת עמדה שיש לה אחיזה במציאות תוך שימוש בכח תורני-מוסרי (ולא כח פיזי), וממילא תנתב את הצעירים לפעילות מדויקת ומבוררת (בעוד גינויים של מי שפועל מתוך תסכול על המצב החמור עושים עוול בכך שהם מעוותים את התמונה האמתית וכך רק מגבירים את התסכול ואת תוצאותיו)", חותם הרב גינזבורג את מכתבו.