בית הכנסת החדש
בית הכנסת החדש אוהד גדות

לפני 30 שנים בדיוק בערב יום העצמאות עלו לקרקע חלוצי איתמר.

7 משפחות והקימו את הישוב נגד כל הסיכויים. הערב יחגגו מעל 200 משפחות תושבי איתמר 30 שנים לישוב בתפילה חגיגית בבית הכנסת החדש שהוקם לזכר 20 נרצחים מהישוב איתמר בתפילה חגיגית ראשונה בבית הכנסת לרגל יום העצמאות. לישוב איתמר מספר הנרצחים הגדול ביותר בארץ יחסית לגודל האוכלוסייה.

בהקמת בית הכנסת שבנייתו החלה לאחר רצח בני משפחת פוגל, שותפים רבים בישוב. ביניהם: הגר זר, אשתו של גלעד זר הי"ד שנרצח ע"י מחבלים בפיגוע טרור לפני 13 שנים בהיותו קב"ט השומרון.

הגר בת קיבוץ כפר סאלד הלכה אחר שאהבה נפשה בסיפור אהבה בלתי אפשרי בין בת קיבוץ הנוער העובד והלומד לבין בן למשפחת האצולה של השומרון – משפחת זר. אלא שהאהבה יכלה לכל. והיא עברה להתגורר באיתמר עם שאהבה נפשה ואף אימצה אט אט את האידיאלים עליהם גדל בעלה. היום, 13 שנים לאחר הירצחו, והיא חובקת 12 נכדים ו 8 ילדים שרובם מתגוררים באיתמר, היא – אמנית במקצועה - תופרת את הווילונות לבית הכנסת ומתכננת את פינת ההנצחה בבית הכנסת החדש שנבנה לזכר גלעד ולזכר 19 הנרצחים הנוספים תושבי איתמר ביניהם בני משפחת פוגל, בני משפחת שבו ועוד.

"התקווה שלי היא שהמעשים שלנו כאן יקדשו את המקום", אמרה, "אני מאוד נרגשת. אני מסתכלת לאחור, נזכרת איך הגענו לכאן לאיתמר בסה"כ 7 משפחות, והיום, ב"ה, למרות כל הקשיים הקמנו ישוב לתפארת, כפי שגלעד היה רוצה, עם משפחות נהדרות ומיוחדות שאני גאה להיות חלק מהן בבניית הישוב הזה".

אוהד גדות חבר מזכירות הישוב ומנהל העמותה לקידום ופיתוח איתמר הבונה את בית הכנסת אמר "הישוב איתמר ספג המון אבדות אנחנו זוכרים אותם ושמחים שסוף סוף יש מבנה של קבע לבית הכנסת בישובנו על שם חברינו היקרים, שילכד ויאחד את הקהילה, מבנה הקבע הזה מעמיק שורשים בהאחזותנו בגב ההר אל מול שכם בואכה קבר יוסף".

גרשון מסיקה ראש מועצת שומרון בירך את בני הישוב "במקום הזה בו מתערבבים לבלי הפרד הבכי והצחוק, השמחה על ציון 30 שנים להקמת הישוב והכאב על אלה שאינם כאן איתנו ניתן לנו לחזות בישוב שהוא גאוות השומרון ומדינת ישראל. על עמידתו האיתנה נגד כל הקשיים, דוגמא ומופת לכל בני ארצנו ליכולתנו להיות כאן בארץ הזו גם ברגעים הקשים ביותר".

אירוע חנוכת בית הכנסת הרשמי יתקיים בעוד מספר חודשים בנוכחות רבנים, שרים וח"כים ובנוכחות המשפחות השכולות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו