דיווח: טורקיה שקלה פלישה למימי ישראל

עיתון טורקי חושף: בפגישה סודית, שעות לפני אירוע המאווי מרמרה, נשקלה אפשרות של מלחמה עם ישראל.

גיל רונן ואגה בר קורקוט , ט' באייר תשע"ד

ההיערכות במרמרה
ההיערכות במרמרה
צילום: פלאש 90

עיתון טורקי חשף בימים האחרונים פרטים מפגישה רמת דרג של ראשי הצבא במדינה, בה שקלה ממשלת טורקיה לשגר לישראל ספינות קרב כליווי צבאי למאווי מרמרה (המשט הטורקי), ואת האפשרות שתפרוץ מלחמה עם ישראל כתוצאה מכך.

ספינת "המאווי מרמרה" הייתה חלק ממשט שנועד לשבור את הסגר הימי שהטילה ישראל על עזה לפני כארבע שנים. תשעה איסלמיסטים טורקיים נהרגו על סיפון האונייה לאחר שתקפו באכזריות חיילי צה"ל.

התקרית גרמה להחרפה ביחסים המעורערים ממילא בין ישראל לטורקיה, שהיו בעבר בעלות ברית קרובות.

מהצהרות לעיתונות מטעם אדמירל חיל הים הטורקי בדימוס, נוסרט גונר, ניתן ללמוד כמה רחוק הייתה מוכנה ממשלתו של ארדואן ללכת בתמיכתה בקבוצות אנטי-ישראליות.

על פי הדווח, כמה שעות לפני הפשיטה על המאווי מרמרה, בסוף חודש מאי 2010, הותקף בסיס חיל הים הטורקי באיסקנדרון ע"י לוחמים כורדים חמושים במטולי רקטות. שישה חיילים טורקים נהרגו ושבעה נפצעו.

ראש הממשלה ארדואן, הרמטכ"ל הטורקי אילקר בסבוג, ומפקד חיל הים אוגור ייגיט היו כולם מחוץ למדינה במסגרת ביקורים רשמיים.

העיתון הטורקי הברטורק מסר כי בשעה 7:30 בבוקר באותו יום, נערכה פגישת חירום בהשתתפות סגן ראש הממשלה בולנט ארינק, שר הפנים בסיר אטלאי, מספר גנרלים מהצבא ואדמירל חיל הים הראשי נוסרט גונר.

במהלך הפגישה עלה הרעיון לשלוח ספינות קרב כדי שילוו את ספינת המרמרה לישראל. הממשלה שאלה את חיל הים אם הוא ערוך לעשות זאת. האדמירל גונר מצידו אישר שחיל הים ערוך לשלוח ספינות קרב ללוות את המשט האנטי-ישראלי, אבל הזהיר שהדבר ככל הנראה יצית מלחמה "חמה" עם ישראל, והוסיף כי במקרה כזה, מכיוון שמצב עימות עם ישראל קרוב, "על חיל הים לקבל את הסמכות לאכוף את חוקי הקרב".

אולם לאחר שקציני הצבא ואנשי ממשל בחנו את התרחיש הקיצון של עימות צבאי עם ישראל, נטשו חברי הממשלה את הרעיון ללוות את המרמרה עם אוניות קרב ונסוגו לאחור.

במקום זאת, הציעו שרים לספר לכלי התקשורת כי הצי הטורקי מלווה את האונייה, למרות שבפועל הוא לא יעשה זאת כלל.

אדמירלים וגנרלים הביעו התנגדות עזה ל"ביום" הסצנות הדמיוניות והוחלט לחכות עד לחזרתו של ארדואן לטורקיה. כמה שעות אחר כך, התרחשה הפשיטה על המאווי מרמרה.

נודע כי נערכה לאחר מכן פגישת חירום שנייה עם ראש הממשלה ארדואן, בכדי לדון בתגובת הממשלה. לא ידוע אם נשקלה גם שם האפשרות לתקוף את ישראל.