שירות לאומי. ארכיון
שירות לאומי. ארכיון ששון תירם

רשות השירות הלאומי-אזרחי תקיים ביום ראשון הקרוב את אירוע ההצדעה השנתי למתנדבים מכל רחבי הארץ.

האירוע שייערך בהר הרצל בהשתתפות שרים, חברי כנסת ואישי ציבור, יפתח את שבוע ההצדעה למתנדבי השירות הלאומי-אזרחי.

"בשבוע הבא נגיד תודה ל-16 אלף המשרתים, מכל המגזרים - יהודים, ערבים, בנים ובנות, אנשים שיכלו להישאר בבית, כי הם קיבלו פטור מצה"ל אבל הם בחרו להתנדב", אומר לערוץ 7 מנכ''ל הרשות שר שלום ג'רבי.

לדבריו היחס הציבורי לשירות הלאומי טוב יותר מבעבר, "היה לנו יעד שהצבנו - שמתנדבי השירות הלאומי יקבלו את אותן ההטבות כמו חיילים עורפיים וזה אכן קורה. השירות הלאומי-אזרחי הוא הפרויקט הלאומי של ישראל, הוא מאפשר לכולם לשמור נאמנות למסורת אבל יחד עם זאת להפוך לחלק מהקהילה הישראלית שתורמת ונותנת".

ג'רבי מאשר את השמועות כי חוק הגיוס והפולמוס מול החרדים גרם להפחתה משמעותית בכמות המתנדבים מהמגזר. "אין ספק שזה פגע בנו, במקום 120 בחודש מתגייסים עכשיו רק 30 מהמגזר החרדי בחודש. אבי מאמין שנחזור למספרים הקודמים ואפילו יותר בזכות האמון הרב שיש ביני לבין הרבנים, העובדה שהסבא שלי הוא הרב גץ פותחת הרבה דלתות ואני מקווה שהמספרים יחזרו להיות כמו שהיו".

צילום: פלאש 90

לדבריו אין ספק שהמקום המתאים ביותר לבנות דתיות הוא בשירות הלאומי-אזרחי, "לפני 4 שנים היו בנות שרצו לשרת שירות לאומי אבל לא היו להן מקומות שירות, בזכות עבודה קשה נפתחו הרבה יותר מקומות והיום אין מצב שבת תחפש מקום לשירות ולא תמצא. ההיצע היום גדול מהביקוש. נכון שהצבא משקיע המון כדי לגייס בנות מהמגזר הדתי, אבל אני לא בטוח שהמספרים של הצבא נכונים.

"כל בת שהולכת לצבא תורמת את חלקה למדינה ולחברה", מדגיש ג'רבי, "אנחנו מעריכים את כולן, אבל מה שחשוב זה שגם מי שהולכת לצבא תשמור על הדת שלה, על המסורת ועל הנאמנות על פי מה שהיא קיבלת בבית, אני אגב חושב שבצבא זה קשה יותר מבשירות הלאומי".

במהלך שבוע ההוקרה למתנדבים החל בשבוע הבא, רשות השירות הלאומי-אזרחי תקיים מספר אירועים נוספים, ביניהם: יום עיון בנושא השירות הלאומי-אזרחי במגזר המיעוטים, יום למידה בנושא המעטפת עבור צעירים בסיכון, ויום עיון בנושא השירות האזרחי לאומי במגזר החרדי.

באירוע ההצדעה בהר הרצל יכבדו בנוכחותם ח"כ אורי אורבך, השר לאזרחים ותיקים והממונה על השירות האזרחי לאומי, יו"ר המועצה הציבורית לרשות – אלוף במיל' דוד עברי, אברהם דובדבני- יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי שר -שלום ג'רבי, חברי כנסת ואישי ציבור נוספים. במהלך האירוע יוענקו תעודות הוקרה ל-8 מתנדבים אשר הצטיינו במהלך שירותם.

כיום בשירות הלאומי –אזרחי משרתים למעלה מ- 16,000 מתנדבים מכל רחבי הארץ אשר משמשים במגוון תפקידים: בתחומי רווחה, בריאות, מינהל, סביבה, תרבות, חינוך ועוד.

"מנהלת השירות האזרחי-לאומי מצדיעה לאלפי בני ובנות השירות אשר מתנדבים במגוון תפקידים מידי יום ביומו ותורמים משמעותית לחברה בישראל. מדינת ישראל חייבת תודה גדולה לאותם מתנדבים שבחרו לשרת ולתרום לקהילה ולחברה במסירות אין קץ", מסכם ג'רבי.