צעדת הנכבה. ארכיון
צעדת הנכבה. ארכיוןצילום: פלאש 90

דיון סוער התקיים הבוקר (שלישי) בוועדת החינוך בסוגיית הוראת הערבית בבתי הספר היהודיים בישראל.

בדיון השתתפו חברי הכנסת יוני שטבון, מסעוד גנאים, באסל גטאס, ג'מאל זחאלקה וניסים זאב ונציגי משרד החינוך וקרן אברהם.

למשרד החינוך יש תכנית לימודים רשמית להוראת הערבית בבתי הספר היהודיים רק לכיתות ז'-י"ב. כאשר בכיתות ז'-ט', ישנה חובת לימוד ערבית ואילו בכיתות י'-י"ב הערבית היא מקצוע רשות.

עם זאת, אין תכנית לימודים רשמית להוראת ערבית בבתי הספר היסודיים ובכל זאת, כשלושים אלף תלמידי בתי ספר יסודיים יהודים לומדים ערבית. את ה''וואקום'' של העדר תכנית רשמית של משרד החינוך, ממלאת קרן אברהם שיזמה את תכנית הלימוד "יא סלאם" הנלמדת בבתי הספר היסודיים.

"ידע משחרר מדעות קדומות ומהפחד מהאחר", אמר ח"כ מסעוד גנאים ששיבח את התכנית של קרן אברהם וכמוהו גם ח"כ ג'מאל זחאלקה שאמר כי "הכרת התרבות הערבית תמתן את העמדות כלפי המגזר".

אליהם הצטרפה גם צילה מרום, מנהלת אגף שפות במשרד החינוך שאמרה כי "אנחנו מברכים על יוזמת 'יא סאלם' של קרן אברהם. עם זאת, המשרד מתכוון לבנות תכנית לימודים מסודרת להוראת הערבית מטעמו".

כאן התעוררה הסערה, כאשר ח"כ יוני שטבון אמר כי "לימוד ערבית חשוב ומבורך וראוי שמשרד החינוך בעצמו ינסח תכנית לימודים שכזו. אבל חשוב לא פחות לדעת מי זו קרן אברהם, ארגון פוליטי עם אג'נדת שמאל מובהקת".

לטענתו, "קרן אברהם תומכת בתכניות הלימוד של ארגון 'זוכרות' ללימוד הנכבה, תומכת בקריאות ארגון מוסווא לביטול ההמנון ודגל ישראל ומשתפת פעולה עם ארגונים כמו בצלם ועדאללה שמעודדים סרבנות והעמדת קציני צה"ל לדין. יש להפסיק את שיתוף הפעולה של משרד החינוך עם קרן אברהם, שיתוף פעולה כזה כורת את הענף עליו יושבת המדינה הציונית".

ראשי קרן אברהם טענו כי מדובר בהכפשות חסרות שחר. "תכנית 'יא סאלם' לשילוב מורים ערבים בבתי ספר עבריים, כמשפיעה על העמדות כלפי הציבור הערבי. אנחנו מצפים שהתכנית תורחב כחובה לכל בתי הספר בישראל".

אל דבריהם הצטרף גם יו"ר הוועדה ח"כ עמרם מצנע שאמר "חבל שיוני שטבון מטיח האשמות שווא על קרן אברהם. זו קרן שעושה עבודה חשובה בתחומים רבים, אבל לצערי בישראל כל מה שעולה בנושאי ערבים ויהודים מיד גולש לפסים לא ענייניים".

ח"כ שטבון הגיב לדבריהם ואמר "תתמודדו עם הנתונים, אל תיסחפו לסיסמאות פופוליסטיות".

מקרן אברהם נמסר לערוץ 7 כי "הטענות שהשמיע ח"כ יוני שטבון כלפי קרן אברהם אינן נכונות ומראות על חוסר היכרות מוחלט עם פעילות הארגון. גם יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע, שמכיר היטב את פעילות קרן אברהם ציין בדברי הסיכום שהדברים אינם נכונים.

"צר לנו שח"כ שטבון, שתומך לדבריו בהרחבת לימודי הערבית לכיתות היסוד, בוחר לעסוק בהטחת האשמות בארגון שאינו מכיר במקום לקדם את הנושא עצמו בצורה עניינית. יוזמות קרן אברהם עובדת בשיתוף משרדי ממשלה שונים ואנו מזמינים את חבר הכנסת להיפגש וללמוד על פעילות קרן אברהם לקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראל", כך נמסר.