"יש סיכוי לשינוי בעליון"

עו"ד אילן בומבך מעריך שיש סיכוי שבית המשפט העליון יבטל את הרשעת אולמרט, "אין פה שום הוכחות".

בני טוקר , י"ג באייר תשע"ד

אולמרט הבוקר בבית המשפט
אולמרט הבוקר בבית המשפט
צילום: פלאש 90

עו"ד אילן בומבך מעריך כי יש סיכוי סביר שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט יזכה בערעורו לבית המשפט העליון והכרעת הדין תשתנה.

"קשה היום לשמוח לאיד, כשרואים הכרעת דין וגזר דין קשה, לאדם ששרת בתפקידים בכירים. אבל צריך לומר שהכרעת הדין של השופט רוזן, לא נקייה מספקות", מציין בומבך.

בומבך מתייחס לקביעת השופט בנוגע לכספים שהועברו לאחיו של אהוד אולמרט, יוסי, ומציין כי "למרות הניסוחים הרהוטים והחד משמעיים של השופט, יש קשיים בהכרעת הדין וזה קודם כל בגלל ההנחות. אסור לשופט בפסק דין פלילי לומר את המשפט 'לא מתקבל על הדעת', צריכים הוכחה".

עו"ד בומבך טוען כי בהכרעת הדין נגד אולמרט אין הוכחות אלא רק הנחות, "ההוכחה צריכה להיות מעבר לכל ספק סביר, ברגע שטוענים שהיו העברות כספים וגם אם האח של אולמרט מודה שקיבל כספים, צריכים להוכיח שאהוד אולמרט ידע על כך. העובדה שהשופט רוזן אמר שלא יכול להיות שהוא לא ידע, זו עדיין לא ראיה או הוכחה, כי יכול להיות שאהוד אולמרט לא ידע. כמו כן, אם הייתה העברת כספים בצ'קים, מדוע לא נמצאו הצ'קים".

לדבריו, העובדה שעד המדינה לא עבר חקירה נגדית בשל פטירתו, היא בעייתית, "בעדותו של דכנר נפלו בקיעים וספקות רבים, וגם השופט רוזן מודה בכך בהכרעת הדין, לכן צריך לקבל את עדותו בזהירות רבה. אבל מעבר לכך, עדותו של עד המדינה דכנר לא עברה את כור ההיתוך של החקירה הנגדית, קיבלו כאן עדות של עד שנפטר בלי חקירה נגדית. עדות ראשית ללא חקירה נגדית, זה פגיעה קשה מאוד בזכויות הנאשם".

לאור כל אלו מעריך עו"ד בומבך כי יש לאולמרט סיכוי טוב לשנות בערעור את כל הכרעת הדין, "יש לו קייס בערעור, ואין ספק שאם הכרעת הדין תאבד מעוקצה, הרי שממילא זה יקרין גם על גזר הדין. ואם אנחנו מסירים את לב ליבה של הכרעת הדין של עבירת השוחד זה יקרין על גזר הדין".

לדבריו, לשופט רוזן אין יתרון על שופטי העליון שיכולים לבטל את הכרעת הדין, "לא מדובר כאן על החלטה שקשורה לאמינות, השופט רוזן קבע את הכרעת הדין נגד אולמרט על סמך השערות וכאן אין למחוזי יתרון על העליון. השופט רוזן ראה כאן תמונה של שחיתות והוא השתכנע מאוד מעד המדינה דכנר, אך השופט רוזן שכח שזו חקירת ראשית שלא הועמדה בחקירה נגדית. השופט רוזן קבע כאן תקדימים שאין להם אחיזה במשפט פלילי. אין ספק שאם העליון יאמץ את הכרעת הדין של השופט רוזן, זה יהיה תקדים גדול מאוד".