על ששת ימי הישועה

מתברר שלמרות שאנחנו "יודעים הכל" על המלחמה ההיא, עוד ניתן לחדש. על הניסים שהתרחשו במלחמת ששת הימים בספר חדש.

ישי קרוב , ט"ו באייר תשע"ד

מגילת ששת הימים
ד''ר חגי בן-ארצי
הוצאת ספריית בית אל.
מהדורה מורחבת - 160 עמ'.
מהדורה מצומצמת - 96 עמ'.

"מגילת ששת הימים" שחיבר ד''ר חגי בן-ארצי, היא חידוש מכמה בחינות.

לעומת כל אלבומי הניצחון שיצאו לאור בעקבות מלחמת ששת הימים, רואה בן-ארצי חובה לשים על נס דווקא את הניסים שהתרחשו במלחמה.

יחד איתם, הספר שם דגש על גבורתם ומסירותם של חיילי צה''ל שבהם התגלו תעצומות הנפש של כל העם.

כדי לתת למלחמה - אותה הוא מכנה "מלחמת הישועה", את הדגש האמוני והניסי שבה, הספר מתעלם מההודיה הקבועה על שחרור ירושלים ופורש את הסיפור המלא של המלחמה.

במגילה, הרואה אור בהוצאת ספריית בית אל, מוקדש פרק לכל אחד מימי המלחמה, יחד עם פרקים מקדימים המתארים את הרקע למלחמה ואת מבצע השמדת חילות האויר הערביים ובסוף המלחמה פרק סיכום.

אך דבר מיוחד יש בספר זה במהדורתו המורחבת. הספר מחולק לשני חלקים כאשר כל פרק בחלק הראשון מדבר אודות יום לחימה אחד, ובמקביל אליו, בחלק השני של הספר, מופיע פרק אודות ההתיישבות באותו חבל ארץ ששוחרר באותו יום. כך, בחלק הראשון ישנו פרק העוסק ביום כו' באייר בו שוחרר חבל עזה, והפרק המקביל אליו בחלקו השני של הספר, עוסק בהתיישבות היהודית בגוש קטיף. היום השלישי בו שוחררה ירושלים - הפרק המקביל לו בחלק השני עוסק בהתיישבות היהודית החדשה בבירה. וכן הלאה.

בין הפרקים תמונות ומפות המרחיבות את התיאורים וממחישות אותם, יחד עם סיפורים אישיים המשולבים בתיאורים היבשים יותר. לצידם, מופיעים שירים כמו "גבעת התחמושת" או "על כנפי הכסף", המסייעים בהעברת התחושה שבאותם ימים.

נראה כי כדי להודות על הניסים שקרו בימים ההם בזמן הזה, טוב יעשה כל אחד אם יעמיק בהבנת גודל הנס שזכינו לו בדורנו.

מי אם לא הרב חנן פורת היה ראוי שהספר יוקדש לזכרו - כלוחם שהיה בין משחררי ירושלים וכאחד מראשוני המתיישבים בשטחים ששוחררו בעקבות המלחמה. בן-ארצי מעיד בפתיחה כי "רוחו ומורשתו מהדהדים בין דפי המגילה" ואכן הרוח הנושבת היא רוח של גבורה אמיתית, שמחה והכרה בגודל השעה.

להזמנת הספר לחצו כאן