הר הבית

ועדת המשנה לבחינת עליית יהודים להר הבית בראשות ח"כ דוד צור (התנועה), ערכה היום (ראשון) דיון מסכם.

מנהל מיזם הליב''ה יהודה גליק מתח ביקורת על חלק מחברי הוועדה שלא עלו להר הבית כדי לבחון את המצב המתוח מקרוב.

גליק הזכיר שבשבוע שעבר שני חברי קונגרס אמריקנים חבשו כיפה ועלו כיהודים להר הבית. "לפני כחודש ביקר בישראל ראש ממשלת קנדה ושניים מחברי הפמלייה הקנדית שלו עלו עם יהודים להר ואף טבלו במקווה, כדי להבין את צרכי היהודים בהר".

"דווקא חברי הוועדה שמונו במיוחד לבחון מקרוב את טענות העולים להר, לא מבינים את הצורך לפגוש את העולים פנים אל פנים?" שאל גליק.

סגן יו"ר הכנסת ח''כ משה פייגלין (הליכוד) טען בדיון כי אם הר הבית ייסגר כתוצאה מאלימות, הוא חייב להיסגר לשני הצדדים. "כל סיטואציה אחרת שההר נסגר רק לצד הלא אלים - מזמינה את האלימות הבאה", הבהיר.

נציג המשטרה הדגיש בדיון כי המשטרה פועלת בשיקול דעת וברגישות המתבקשת ולשמור על האיזונים בין היהודים למוסלמים.

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) אמר בדיון, "הר הבית היה סגור ליהודים ברוב חג הפסח.  אני הרגשתי מבוזה. כבודם של היהודים נרמס שוב ושוב".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) תקפה את מדיניות משטרת ירושלים ואמרה כי "יש מוסלמים שעולים להר הבית ויש מבקרים... למוסלמים המקום החשוב ביותר הוא מכה אבל אנחנו נבעיר את המזרח התיכון אם נתפלל בהר הבית?", שאלה.

ח"כ נחמן שי (העבודה) אמר בדיון, "גם אם נזיז גרגיר חול על ההר אנחנו יכולים למצוא את עצמינו במצבי קיצון שמעולם לא היינו. כל שינוי קטן או גדול יכול להבעיר את כל המזרח התיכון".

יו"ר הועדה, ח"כ דוד צור אמר בתום הדיון, "אני מכיר את הר הבית יותר מ-90% מהיושבים כאן. אתם שואלים מי הריבון בהר? ואני אומר אנחנו הריבון בהר הבית. השאלה אם אנחנו ממשים את הריבונות בהר הבית? לצערי אנחנו לא יכולים לחזור לשנת 1967 ולשנות את הסטטוס קוו שנקבע בהר הבית, אך מכאן אנחנו צריכים לראות איך אנחנו ממשים את הריבונות שלנו בתוך כלל המרכיבים שמשפיעים על הר הבית ואת הסקירה הזאת נשים בדו"ח הסופי".