מי תהיה הטובה מחמש?
מי תהיה הטובה מחמש? לירון מולדובן

הטובה מחמש. שלב רבע גמר הפלייאוף בליגת ווינר סל, יגיע הערב (שני) לסיומו עם המשחק האחרון בסדרה בין מכבי חיפה לעירוני נס ציונה. 

לכבוד המאורע, הנה לכם כמה עובדות שלא ידעתם על סדרת הטוב מחמש:

סדרות של חמישה משחקים החלו בישראל בעונת 89/90, מאז התקיימו 78 סדרות של הטובמ-5.

סוויפ (במילים עממיות: 0:3 לזכות קבוצה אחת):

37 מתוך 78 הסדרות הסתיימו בסוויפ 0-3. מכבי תל-אביב אחראית ל-27 מהסוויפים. העונה מכבי כשלה בניסיונה להשיג סוויפ על גלבוע גליל, הרבה בזכות יכולת שיא של עמית שמחון שקלע 20 נקודות מול הצהובים. לאחר שמכבי ניצחה במשחק הרביעי וקבעה את מקומה בין ארבע הגדולות של הליגה הישראלית, עלו טענות בכך שמכבי הפסידו בכוונה את המשחק השני מול גלבוע גליל, זה שהרס את חלומות הסוויפ. הטענות באו אחרי שבית הדין של איגוד הכדורסל הקל בעונשו של סופוקליס שחורציאניטיס ואפשרו לו לחזור כבר במהלך משחקי חצי הגמר. הטוענים להפסד המכוון אומרים כי מכבי הפסידה בכוונה כדי שסופו יחסר ממפגש חסר חשיבות וקל, וכך יוכל לחזור למאני טיים של העונה, בדיוק בזמן. גיא גודס, עוזר מאמן הצהובים הפריך את הטענות ואמר כי "מכבי תל אביב הוא מועדון שדוגל לנצח תמיד בכל מקום ובכל זמן". 

1-3:

28 מהסדרות הסתיימו בתוצאה 1-3. גם העונה, שלושת הסדרות מלבד זו שתשוחק הערב, נגמרו בתוצאה 1:3.

משחק חמישי:

13 סדרות הטובמ-5 הגיעו למשחק חמישי.  שלוש מהן בעונה שעברה, ועוד אחת היום בערב.                                 מתוך 13 הסדרות האלה, 11 מהסדרות ניצחה הקבוצה הביתית - פה מגיע הנתון שאמור להפחיד את מכבי חיפה הערב. שתי הסדרות היחידות שהגיעו למשחק חמישי ולא ניצחה בהן הקבוצה הביתית, היו הפועל חולון בעונת 2008/9 וברק נתניה בעונה שעברה. מה המשותף לשתי הקבוצות הללו? מי שאימן את שתיהן היה לא אחר מאשר דני פרנקו, מאמן מכבי חיפה. הערב ינסה פרנקו לנקות את עברו ולהוכיח כי זו לא מסורת עבורו.

כוחו של יתרון הביתיות:

ב-63 מהסדרות ניצחה הקבוצה בעלת יתרון הביתיות (80.8%).

ב-15 מהסדרות ניצחה הקבוצה ללא יתרון הביתיות (19.2%). האם נס ציונה תוסיף הערב עוד סדרה למאגר הקבוצות ללא יתרון הביתיות?

משמעותו של הניצחון במשחק הראשון:  

ב-65 מהסדרות ניצחה בסדרה הקבוצה אשר ניצחה את המשחק הראשון  (83.3%).

ב-13 מהסדרות ניצחה בסדרה הקבוצה אשר הפסידה במשחק הראשון (16.7%). נס ציונה עדיין לא ניצחה העונה באולם רוממה החיפאי. ואולי זה יקרה דווקא במאני טיים?

אז מי תעלה לחצי הגמר ותנסה לנצח את הפועל ירושלים החזקה? חיפה עם דונטה סמית' או אולי נס ציונה עם האניקט?

משחק ראשון בסדרה: 0:1 לזכות חיפה. 

משחק שני בסדרה: נס ציונה משווה ל-1:1. 

משחק שלישי בסדרה: חיפה שוב מנצחת באולמה הביתי, ועולה ליתרון 1:2. 

משחק רביעי וכמעט קובע, נס ציונה מפרקת את חיפה ומאזנת ל-2:2.