מקוואות חדשים במזרח י-ם

המקוואות יוקמו בשכונות 'מעלה הזיתים' ו'נוף ציון', במטרה לאפשר לנשים לטבול גם בליל שבת, ללא צורך ללכת ברגל זמן רב ולהסתכן.

נתנאל כ"ץ , כ"ב באייר תשע"ד

מקוואות חדשים במזרח י-ם-ערוץ 7
מקווה
צילום: פלאש 90

יו"ר המועצה הדתית בירושלים יהושע ישי הוציא בימים האחרונים מכרזים והוראות לתחילת עבודות עבור שני מקוואות חדשים בשכונות היהודיות במזרח ירושלים 'מעלה זיתים' (מעל הר הזיתים) ו'נוף ציון' (הצמודה לג'בל מוכבר).

המהלך מתבצע כחלק מייהוד ירושלים והניסיון להקל על תושבי השכונה היהודים את החיים במקום.

מדובר במקווי טהרה חדשים אשר אמורים להיבנות בשכונות היהודיות המנותקות משכונות יהודיות אחרות והיציאה מהן בדרך כלל נעשית בליווי אבטחה.

מצב זה יצר קושי אדיר בקרב המשפחות המתגוררות במקום אשר היו נאלצות בשבת ללכת כל הדרך במשך שעות ארוכות לרובע היהודי ולשכונת תלפיות על מנת לטבול במקווה טהרה.

בעקבות החלטתו של ישי מצב זה צפוי להיפסק עם השלמת בניית המקוואות. גורמים במועצה הדתית אומרים כי מדובר בהחלטה אסטרטגית של ישי להעדיף מקוואות אלו על פני מקוואות אחרים.

"ישי החליט כי למרות שאנחנו יודעים שהשכונה במעלה הזיתים לא צפויה להתרחב עדיין מגיע לה מקווה טהרה מתוך תפיסת עולם שכל יהודי בירושלים המזרחית והמערבית כאחד זכאי לכל שירותי הדת. אותו לא מעניין שיש מי שחושב לתת את המקומות האלה לפלסטינים או פוליטיקות אחרות", ציין הגורם.

לדברי יעל אחת התושבות במקום מדובר בסיוט שבגללו רוב הנשים מחכות למוצאי שבת בכדי לטבול במקווה. "מדובר בהליכה של שעתיים ואפילו יותר באזור מסוכן שיש תמיד מי שרוצה לפגוע בך ועל כן אנחנו נמנעות מזה. הייתי מאוד מאושרת לשמוע שיו"ר המועצה הדתית הורה להתחיל להוציא לפועל באופן המהיר ביותר את בניית המקוואות".

יו"ר המועצה הדתית יהושע ישי מדגיש, כי בניית המקוואות נעשית בשקיפות לטובת כלל המגזרים, "זה נכון שמתחילת השנה כבר פתחנו ארבע מקוואות חדשים אבל זה בהתאם לתכנון ארוך טווח שנעשה במשרד ולצד זה נפתחו מקוואות בשכונות נוספות ואין לנו כל העדפה של מגזר כזה או אחר".