השופט שמואל הרבסט
השופט שמואל הרבסט אתר בתי המשפט

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, דחה בצהריים (שישי) את בקשת המשטרה להגביל במעצר בית למשך 7 ימים ,להרחיק מירושלים ולהטיל הפקדה כספית על שני צעירים שהדביקו מודעות נגד האפיפיור.

בהחלטתו קבע השופט כי הצעירים נתפסו כשהם מדביקים מודעה המביעה מחאה כלפי ביקורו הצפוי של האפיפיור בישראל ובין היתר נכתב כי :"הנצרות הארורה, שותפה לרצח מליוני יהודים במיתות משונות, בהנהגת הכנסייה, וראשיה, הם חולמים על חיסול המדינה היהודי, אפיפיור טמא, צא מארצנו הקדושה, החזר את כלי המקדש הגזולים נאמני המדינה היהודית".

המשטרה טענה כי מדובר בהסתה לגזענות אך השופט קיבל טענות עורך דינם של השניים מטעם עמותת חננו , עו"ד איתמר בן גביר, וקבע כי "ויכוחים תיאולוגיים ומחלוקות בין דתיות היו קיימים מאז ומעולם ואין בוויכוחים אלה כדי להוות סכנה לשלום הציבור".

עוד קבע השופט כי "המשפט היחיד היכול לקבל פרשנות שיש בה נגיעה ולו קלושה ביותר להסתה גזענות הוא המשפט :הם הנוצרים חולמים על חיסול המדינה היהודית. משפט זה ניתן להבנה אמנם רחוקה וקלושה לפיה בשל כוונות הנצרות יש לפעול נגדה בהתאם".

יחד עם זאת, מיהר השופט להדגיש כי "מדובר בחשד קלוש ביותר, שאינו קשור לגזענות ואינו עונה על ההגבלות שמטיל החוק כעולה מעקרון יסוד במשטר הדמוקרט וחוקי. הפרט רשאי לבצע כל פעולה שאינה מוגדרת כפעולה אסורה בעוד המדינה אינה רשאית לבצע כל פעולה למעט אלו שהותרו לה על פי החוק".

השופט הוסיף בהמשך ההחלטה שהחשד כנגד הצעירים הוא חשד קלוש, חלוש מאוד, ועלה רק ממשפט אחד במודעה. בנסיבות אלה דחה השופט את הבקשה למעצר בית, להרחקה ולהטלת הפקדה כספית ואף קבע כי זכותם של הצעירים להפגין נגד האפיפיור וכי:"יש לאפשר את המחאה המבוקשת "

לאור כל האמור לעיל, קבע השופט כי הצעירים יוכלו לקיים את המחאה על פי החוק, כמאה חמישים מטר מהאפיפיור. אך לא יתקרבו מעבר לטווח זה לאפיפיור.

עו"ד בן גביר אומר כי מדובר בהחלטה חשובה ועקרונית "אני מקווה שהמשטרה תפנים שזכותם של הצעירים לקיים מחאה נגד האפיפיור, ואין מקום לסתימת פיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו