סב הציל את בתו ונכדתו מקשר אלים עם ערבי

הוריה של פ' שנקלעה לקשר עם ערבי ונישאה לו, ניתקו עמה כל מגע. לאחר 4 שנות נתק, החליט הסב שלא להרים ידיים.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ד

סב הציל את בתו ונכדתו מקשר אלים עם ערבי-ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

התרגשות מיוחדת שררה בשבוע שעבר במטה ההצלה מטמיעה בארגון הפעילים יד לאחים, לאור סגירת מעגל מרגשת שהסתיימה בהצלה כפולה.

פ., נערה שגדלה בבית מסורתי באזור ירושלים ונקלעה בנעוריה למציאות חיים קשה, נקלעה לקשר מפוקפק עם צעיר ערבי שעבד בחנות קרובה לאזור מגוריה. תוך זמן לא ארוך השניים נישאו ועברו להתגורר בכפר ערבי. עוד לפני נישואיה, הוריה, שגילו את דבר הקשר, ניתקו עמה כל מגע והודיעו לה כי מבחינתם היא נחשבת כמתה. במרוצת הזמן, כמו במקרים רבים מספור שפרטיהם מגיעים לטיפול יד לאחים, החלה פ. לסבול מאלימות קשה, הולכת וגוברת.

ארבע שנים חלפו ביעף. סבא של פ., קשיש בן 80, שהנתק עם נכדתו היחידה היה קשה עבורו, אזר אומץ והחליט לפעול מבלי ליידע את הוריה. תחילה בירר בכוחות עצמו במשרד הפנים על נכדתו וגילה כי היא מופיעה כמוסלמית, מתגוררת בכפר ערבי ואם לילד. הסב לא אמר נואש והוא אף הצליח להשיג את פרטיה וליצור עמה קשר.

פ. התרגשה מאוד מפנייתו של סבה לאחר ארבע שנות נתק וכבר בשיחתם הראשונה סיפרה לו כי היא סובלת מאלימות קשה. הסבא מיהר לפנות ליד לאחים וביקש את התערבות הארגון להצלתה. ביד לאחים הוטל התיק לטיפולה של עובדת סוציאלית מיומנת של הארגון שיצרה עם פ. קשר מיידי. פ. החלה לקבל שיחות תמיכה טלפוניות מהעובדת הסוציאלית במשך תקופה, ולאחר שהבשילו התנאים, היא חולצה מהכפר יחד עם התינוק שבחיקה. הפרטים הכרוכים בחילוץ טרם הותרו לפרסום מסיבות מובנות.

מהכפר הובלה פ. ישירות אל דירת המסתור שהמתינה לה. בהמשך עברה תהליך שיקום ממושך, בעיקר מבחינה נפשית, וכעבור חודשים ספורים – בעזרת יד לאחים – היא התגרשה רשמית מבעלה הערבי.

בשבוע שעבר, כחצי שנה לאחר חילוצה, סיימה פ. את הליך השבתה ליהדות ובמעמד מרגש בבית הדין, עברה תהליך חזרה ליהדות כשהיא מדגישה בפני הדיינים את התרגשותה לחזור לעם היהודי. לבית הדין הגיעה פ. עם בנה, ואב בית הדין שינה את שמו משם ערבי לשם יהודי. מחוץ לבית הדין המתין להם הסב הנרגש. ליד הסב ניצבו נרגשים ודומעים הוריה של פ. שלא הפסיקו להודות לסב שלא התייאש ולארגון יד לאחים שהביאו לסוף המיוחל.