חוננו: שני צעירים ונער שוחררו ללא תנאי

"מה שאנחנו רואים כאן כיום הוא למעשה שימוש פסול ובלתי לגיטמי בהליכי מעצר, שלא מתאים למדינה דמוקרטית", אמר עורך דינם.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ד

חוננו: שני צעירים ונער שוחררו ללא תנאי-ערוץ 7
בתי משפט
Thinkstock

שופטת בית משפט השלום בירושלים, חגית מאק קלמנוביץ', הורתה לשחרר ללא תנאי נער ושני צעירים שנעצרו אמש בידי שוטרי ימ"ר ש"י.

בארגון "חוננו" טוענים, כי השלושה, הפעילים לאחרונה בקבר דוד המלך, נעצרו כ"מעצר מנע", במקומות שונים בירושלים ובבנימין, והובאו למשרדי היחידה לפשיעה לאומנית יהודית בימ"ר ש"י, שם נחקרו בחשד ל"קשירת קשר לביצוע פשע". לטענתם, חוקרי המשטרה לא הטיחו בהם כל טענה ספציפית אלא הסתפקו בטענה כללית לפיה הם מתכננים פעילות מחאה כנגד ביקור האפיפיור.

במהלך הלילה הציעו חוקרי ימ"ר ש"י לשלושה להשתחרר לתנאי מעצר בית עד לסוף ביקור האפיפיור, אולם השלושה סירבו ובבוקר הובאו לדיון בבימ"ש השלום בירושלים.

ב"חוננו" מדווחים, כי המשטרה ביקשה מבית המשפט לשחרר את השלושה למעצר בית, וזאת בטענת מסוכנות בשל "חשד לגרימת מטרד לציבור מתוך מניע גזעני". עו"ד דוד הלוי, המייצג את השלושה מטעם ארגון חוננו טען כי מדובר במעצר שווא ודרש לשחרר את השלושה באופן מיידי ללא תנאי.

"מה שאנחנו רואים כאן כיום הוא למעשה שימוש פסול ובלתי לגיטמי בהליכי מעצר, שמתאים אולי למדינות מסויימות אך לא למדינה דמוקרטית שיש בה הליכים ופרוצדורה של חופש הביטוי, חופש ההפגנה וזכות לחירות", אמר עו"ד הלוי במהלך הדיון.

בנוסף טען עו"ד הלוי כי צווי המעצר שהוצאו כנגד השלושה נמצאים בידי המשטרה מיום רביעי שעבר, אולם על אף ששלושת הצעירים עוכבו בידי המשטרה לאחר יום רביעי בגין טענות שונות באזור קבר דוד המלך, נמנעה המשטרה מלממש את הצווים ושחררה אותם.

בסופו של דיון, נעתרה השופטת חגית מאק קלמנוביץ לבקשת עו"ד הלוי והורה על שחרורם המיידי של השלושה ללא כל תנאי.

"לא מצאתי בחומר חשד סביר לביצוע עבירה שבוצעה", כתבה השופטת. "גם אם ניתן ללמוד ממנו על כוונות כלשהן של המשיבים לבצע מעשים כאלה או אחרים, לא ברור האם המעשים הנזכרים מהווים עבירה, ומכל מקום מדובר במעשים הצופים פני עתיד ולא בעבירות שבוצעו כבר... הסמכות למעצר מניעתי כדי למנוע ביצוע עבירות בעתיד אינה נתונה לבית משפט זה בהליך זה".

השופטת אף הוסיפה ביקורת שכוונה לחוקרי ימ"ר ש"י, אשר התקשו לספק תשובות לשאלות השופטת במהלך הדיון. "מוטב היה אילו בבקשות מסוג זה היו מופיעים תובעים בעלי הכשרה משפטית, כך שניתן היה לקיים דיון של ממש בשאלות המשפטיות המתעוררות".

"מדובר בהתנהלות שערורייתית של המשטרה שמתנהלת כמשטרת מחשבות תוך ניסיון בלתי ראוי להביא לסתימת פיות", אמר בתגובה למעצר עו"ד דוד הלוי מטעם ארגון חוננו. "העובדה שבית המשפט דחה על הסף בקשת המעצר ושיחרר את מרשיי ללא כל תנאים מדברת בעד עצמה. בימים הקרובים ישקלו מרשי בין היתר הגשת תביעה אזרחית בשל הנזקים החמורים שנגרמו להם כתוצאה ממעצר שווא מיותר וסתמי".

מארגון חוננו נמסר בתגובה: "לקראת ביקור האפיפיור אנו עדים בשבוע האחרון לאיבוד עשתונות מצד המשטרה, אשר עוצרת שוב ושוב מתפללים ופעילים ללא כל הצדקה משפטית. ב"ה עורכי הדין של הארגון מביאים פעם אחר פעם לשחרורם של העצורים, ואנו בוחנים כעת אפשרות לשורת תביעות על מעצרי שווא כנגד המשטרה".