טיפול נמרץ בבית החולים קפלן
טיפול נמרץ בבית החולים קפלן דוברות בית החולים קפלן

תינוק כבן שבעה חודשים הובא למרכז הרפואי קפלן לאחר שנפגע מהרעלן בוטולינום, שנחשב קטלני ונדיר.

התינוק קיבל נסיוב נגד נשק ביולוגי ומצבו מוגדר קשה אך יציב.

התינוק, מאזור השפלה, הובא לפני מספר ימים לבית החולים לאחר שסבל מעצירות, ישנוניות, חוסר תיאבון וקשיי נשימה. בדיקה מקיפה של צוות טיפול נמרץ ילדים העלתה מקרה נדיר ביותר של הימצאות רעלן החזק ביותר בטבע, הבוטולינום, בגופו של התינוק העלול להסתיים בשיבוש חמור במערכת העצבים והנשימה, שיתוק מוחלט של השרירים ואף במוות.

התינוק קיבל נסיוב מיוחד ע"י צוות רפואי טיפול נמרץ ילדים הניתן במקרים של פגיעה מהתקפה ביולוגית והובא ממחסני שעת חירום והוא עצר את התקדמות מחלתו ובכך יתכן והציל את חייו. המקרה החריג דווח למשרד הבריאות.

אמו של התינוק סיפרה כי הוא סירב לאכול ולינוק, הקיא ולא הצליח לנשום. "הוא היה נראה אפאטי ולא הצליח להכניס נוזלים לפה שנפלטו החוצה ועיניו היו שמוטות", מתארת האם.

"הבנו שמדובר בתופעות חריגות מאוד והגענו לחדר המיון בבית החולים קפלן. כאן כבר הרופאים הבינו שמשהו חריג עובר עליו והיה חשש לבעיה נוירולוגית . התינוק התאשפז עם מצוקה נשימתית וחולשת שרירים באזור הגרון והפה. במהלך האשפוז העלו הרופאים את ההשערה שמדובר בחיידק הנדיר שלא היה מוכר לי כלל והחלו מיד לפעול בהשגת התרופה. לאחר שהיא ניתנה לו יש שיפור קל בחיוניות שלו ובמבט עיניו, אך נדרש תהליך שיקום ארוך. הרופאים והאחיות בטיפול נמרץ ילדים מטפלים בו מכל הלב והנשמה – ועל כך תודתנו הגדולה", היא אמרה.

ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן, אשר איתר את מקור המחלה יחד עם ד"ר מיכאל צ'יגרינסקי וד"ר אלכס גורי, הסביר כי מדובר בהרעלה נדירה ביותר של תינוק הנגרמת ע"י רעלנים שמייצר חיידק הבוטולינום.

"מדובר ברעלן החזק ביותר בטבע שגורם לשיבוש חמור במערכת העצבים ולשיתוק שרירים באופן מהיר", מסביר ד"ר שפירו. "התינוק הגיע לקפלן במצב של חולשה כללית עם תהליך של שיתוק עצבים, קושי בהאכלה, בכי חלש וירידה בהבעת פנים ללא בעיה בבדיקות הדם. התמונה הקלינית של המחלה התאימה לאבחנה נדירה מאד של בוטוליזם. במקרים אלה קיימת חשיבות גדולה ביותר למתן הנסיוב מוקדם ככל האפשר, על כן החלטנו לדרוש את הנסיוב ממחסני החירום ולהעניק טיפול לתינוק עוד בטרם אושרה אבחנתו בבדיקות המעבדה", הוא הסביר.

התינוק עדיין במצב מסכן חיים אך כרגע תהליך שיתוק השרירים נעצר ואף חל שיפור זעיר בחולשת השרירים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו