מפל הישראלית סוחפת את משק המים הבריטי

חברת United Utilities, תאגיד המים הנסחר הגדול באנגליה, בחר בטכנולוגיה של "מפל אנרגיה ירוקה" לטיהור מי שפכים וחיסכון באנרגיה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ט באייר תשע"ד

חברת הקלינטק "מפל אנרגיה ירוקה" רושמת בימים אלה עסקה נוספת באנגליה: החברה תספק מערכת לטיהור מי שפכים חוסכת אנרגיה לתאגיד United Utilities (יונייטד יוטיליטיז) - חברת המים הנסחרת הגדולה באנגליה, המספקת שירותי מים וביוב לכ-7 מליון בתי אב בצפון מערב המדינה.

מערכת ה-FFBA של מפל תותקן במתקן טיהור שפכים בעיר הורוויץ', שפעל עד כה בשיטה ישנה של מאווררי שטח מכניים אשר יוחלפו ב-16 יחידות צפות של מערכת מפל.

ההתקנה פותחת למפל אפשרויות לשדרג עשרות מט"שים נוספים מתוך מאות שמפעילה United Utilities , אשר עדיין פועלים בשיטה הישנה של מאווררי שטח מכניים.

דייל ווקר, מנהל הנדסה בכיר ב- United Utilities אמר כי "המערכת תספק מספר יתרונות בנוסף לחיסכון המשמעותי בצריכת האנרגיה, היא יכולה להווה פתרון במחיר נמוך ביחס לפתרונות מקבילים, עבור מתקני טיהור קטנים ובינוניים הזקוקים לשדרוג. ניתן להתקינה במתקנים קיימים, ללא כל שיבוש או עצירה של פעילות המתקן. בנוסף, הציוד של מפל קל מאוד לתחזוקה".

עוד מסר התאגיד הבריטי, כי הטמעת המערכת צפויה להביא לחיסכון משמעותי בצריכת האנרגיה. המערכת של מפל צפויה לספק את אותם ביצועים מבחינת איכות המים, או אף לשפרם, תוך חיסכון של לפחות 40% בצריכת האנרגיה.

זאב פישר, מנכ"ל מפל אנרגיה ירוקה, אמר "בתוך מספר חודשים חתמנו על שלוש עסקאות עם חברות המים הגדולות בבריטניה, בהן מלבד העסקה הנוכחית גם Anglian Water המספקת שירותי מים וביוב לכ-6 מליון לקוחות, ו-Thames Water המשרתת כ-14 מיליון לקוחות בלונדון ובסביבה.

"בשתי ההתקנות האחרונות ביצועי המערכת עולים על הציפיות וזו הסיבה לכך שאנו מקבלים עוד פניות מגופי מים בריטים וממפעלי תעשייה המוצאים לנכון לרכוש את מערכת ה-FFBA שלנו על מנת לחסוך בצורה משמעותית בעלויות התפעול.

"עסקאות אלה משקפות את האמון שמביע שוק המים הבריטי בטכנולוגיה המוכחת של מפל, ואת הרצון בשוק לחסוך בהוצאות אנרגיה ותפעול מיותרות. חברת United Utilities לדוגמא, משקיעה בין השנים 2010 ל-2015 מעל 3 מיליארד פאונד בשיפור תשתיות המים ובטיפול במי שפכים שבשטח אחריותה. מערכת מפל מאפשרת לה להקצות פחות משאבים לשדרוג מתקני טיהור השפכים ולהשתמש בכסף למטרות נוספות לטובת צרכני המים שבאחריותה."

לאור ההישג הייחודי של מפל בשוק המים הבריטי, היא אושרה כחברה בארגון המקצועי המוביל באנגליה, British Water. האיגוד מייצג את האינטרסים של חבריו בפני הממשלה והרגולטור, וכן משקיע מאמצים בחשיפה ושיווק של טכנולוגיות חדשות בתעשייה דרך רשת קשרים ענפה של יצרנים, יועצים וקבלנים בתחום.

מפל פיתחה טכנולוגיה המפחיתה בצורה משמעותית את צריכת האנרגיה ועלויות האחזקה והתפעול של מתקני טיהור שפכים מוניציפאליים ותעשייתיים. הטכנולוגיה מאפשרת חיסכון של עד כ-70% בעלויות תהליך טיהור השפכים, שנחשב לתהליך בזבזני באנרגיה, ובכך עונה על צורך מרכזי של משק המים הגלובלי. מערכת ה- FFBA בנויה מיחידות צפות וניידות המזרימות בועות אויר עדינות אל תוך המים. ניתן להתאים אותה לכל מתקן טיהור, כך שהיא מאפשרת לשדרג גם מתקנים ישנים ולהביא לחיסכון באנרגיה מבלי להקים מתקן טיהור חדש ויקר.

בנוסף, השימוש בטכנולוגיה הייחודית של מפל מונע זיהום סביבתי כיוון שהיא מייתרת את הצורך לרוקן את השפכים הגולמיים מבריכות או מאגרים אל נחלים או אל הים בזמן התקנה או טיפול במערכת, כפי שקורה לעיתים בשיטה הקונבנציונלית.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il