מהומות בהר הבית
מהומות בהר הבית צילום: פלאש 90

שירות הביטחון הכללי עצר מחבל בכיר בחמאס עם כניסתו לישראל במעבר אלנבי באמצע חודש אפריל האחרון. כך הותר אחר הצהריים (חמישי) לפרסום.

הבכיר הוא מחמוד מוחמד עיסא טועמה, בן 63, אב לשמונה ומתגורר בסעודיה משנות ה-70, מוצאו מטול כרם. טועמה החל את דרכו ב''אחים המוסלמים'' בשנת 1983 והצטרף לחמאס ב-1987 עם הקמת הארגון.

החל משנת 2008 טועמה חבר ב"מועצת השורא הכללית" של חמאס, בראשה עומד חאלד משעל - זהו גוף ההנהגה העליון של התנועה, הקובע את מדיניותה בכל הנושאים לרבות בתחום הצבאי. כתב אישום נגדו הוגש היום לבית המשפט הצבאי בשומרון.

בחקירתו סיפר טועמה כי חמאס מנצלת את התנועה האיסלאמית בישראל להעברת כספים לפרויקטים רבים בירושלים. 

דוגמא לכך הינו מימון שמעבירה חמאס לפרויקט של התנא"ס בהר הבית הנקרא "במות הידע", במסגרתו במעטה של לימודי דת נשארים על הר הבית יום וליל צעירים שתפקידם האמיתי הינו נוכחות מתמדת ומניעת עליית יהודים להר.

נזכיר כי חמאס משלמת לצעירים הללו משכורת קבועה של 4000-5000 ש"ח בחודש. טעמה מסר כי חמאס אינה חושפת את קשריה לתנועה האסלאמית וחבריה על מנת שלא לסבכה מול השלטונות הישראליים. הוא העריך כי קיים קשר סודי בין ראא'ד סלאח להנהגת החמאס.

עוד סיפר טועמה בחקירתו כי חמאס עומדת מאחורי הפרויקטים של מוסד התנא"ס "עמאראה אל אקצא" אשר פעל למניעת ביקורי יהודים בהר הבית, באמצעות מערך של מאות פעילים אשר שהו מידי יום ביומו במתחם הר הבית. המוסד הנ"ל נסגר מנהלית בסוף השנה שעברה על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל על רקע שימושו להנעת פעילות משותפת, בחלקה אלימה, של החמאס ושל התנועה האסלאמית.

בשב"כ מדגישים כי בחודשים האחרונים חלה עליה בפעילות האלימה שביצעו פעיליו בהר הבית, עד כי בחלק מהמקרים נאלצה משטרת ישראל לסגור את ההר לביקורי יהודים.

טועמה עצמו החל את דרכו ב''אחים המוסלמים'' בשנת 1983, וכמו מחבלים רבים אחרים ב-1987 עם הקמת חמאס הצטרף לתנועה אשר מגדירה עצמה כזרוע הפלסטינית של ''האחים המוסלמים''. לדברי טועמה, 8 נציגים של ''האחים המוסלמים'' העולמי יושבים במועצת השורא של חמאס, אשר קובעת את מדיניות חמאס ומנהלת את פעילותה.

טועמה מסר בחקירתו כי הן תורכיה והן קטר מארחות את מפקדות החמאס ובכיריהן, בין היתר קלטו את מרבית מגורשי עסקת שליט. שתי המדינות תומכות פוליטית ופומבית בחמאס ומעניקות לה תמיכה כספית.

טועמה, אשר שימש כאחראי ועדת הביקורת הכלכלית בהנהגה המרכזית של חמאס, סיפר בחקירתו כי עד לאחרונה מקור המימון המרכזי של חמאס היה איראן. בשנה האחרונה זו הפסיקה את המימון, מה שגרם למצוקה כלכלית של התנועה.

לצד זאת חמאס מפעילה שורה של חברות אזרחיות האחריות ליצירת הון עצמי עבור התנועה, רובן הגדול בסעודיה ובמדינות המפרץ, בעיקר בתחום הנדל"ן.

טועמה מסר פרטים אודות "פורום העסקים הפלסטיני" (PBF), גוף מרכזי נוסף באמצעותו עושה חמאס שימוש באנשי עסקים פלסטינים לקידום האינטרסים הכלכליים שלה. ה"פורום" הוקם על ידי אנשי חמאס ורבים מחבריו הינם פעילים או מזוהים עם החמאס.

עוד מסר טועמה פרטים על שורה של גופים בינלאומיים הנמנים על מערך המימון הגלובלי של חמאס, בהם גופים בסעודיה אליהם מועברות תרומות מרחבי העולם כמו "מוסד אלקדס הבינ"ל" ("מואססת אל-קודס א-דאוליה") וקואליציית הצדקה ("אאתלאף אלח'יר") בראשות יוסף אל-קרדאווי.

טועמה הודה בחקירתו כי הציע לחברי ההנהגה המרכזית של חמאס להעביר כספים לפעילויות בשטח מבלי שיתגלו, בין היתר על ידי קניית נדל"ן ומכירתו. לעניין זה הודה כי לפני מספר שנים העביר כ-750,000 ריאל בכיסוי של בניית מסגד בטול כרם.

באשר להסכם הפיוס בין חמאס לפתח' הסביר טועמה כי חמאס נכנסה להליך הפיוס הפנים פלסטיני כתוצאה מאילוצים שונים והוא אינו משקף שינוי תפיסתי שלה. בהקשר זה ציין טועמה כי חמאס מבינה שעל מנת להשפיע על מדיניות הרש"פ, עליה להיות חברה באש"ף, מאחר והוא הגוף אשר יכול להתוות מדיניות ולהשפיע.