תכניות הילדים של הרש"פ וחמאס – אותו דבר

לא רק בממשלת הרש"פ נרקמת אחדות ואחידות דעים. בחינה של תכניות הטלוויזיה של ילדי הרש"פ והחמאס מעלות תכנים זהים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בסיון תשע"ד

מסרים זהים
מסרים זהים
צילום מסך. מבט לתקשורת הפלשתינית

מי שיבחן את תכני תכניות הילדים בטלוויזיה של הרש"פ וזו של החמאס יגלה השקה ותיאום שיתכן ובכוחו ללמד על התיאום האידיאולוגי שבין שני הארגונים, תיאום שהוביל בסופו של יום לאחדות ביניהן.

דו"ח של מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' בחן את תכניות הילדים וגילה התאמה מוחלטת בין שתי התחנות.

במכון קובעים כי "אין הבדל בין תוכניות ילדים בטלוויזיה הפלסטינית הרשמית לבין תוכניות ילדים בטלוויזיה של חמאס כשמדובר באי-הכרה בקיומה של ישראל ובחזון של העתיד ללא ישראל. הן חמאס והן הרש"פ של מחמוד עבאס, מלמדות ילדים באופן פעיל להתעלם מקיומה של ישראל, לשלול את זכותה של ישראל להתקיים, ולצפות לחורבנה העתידי ולהחלפתה ב"פלסטין."

מסר זה, כך עולה מהדו"ח, הועבר לילדים שלוש פעמים בחודש שעבר בתוכנית הילדים "בית הבתים" המשודרת בטלוויזיה הפלסטינית, ובתוכנית הילדים "חלוצי המחר" של חמאס. המסר המשותף של חמאס והרש"פ לילדים הוא: לישראל אין זכות קיום, חורבנה בלתי נמנע וכל ישראל תוחלף בסופו של דבר ב"פלסטין".

באחת הפעמים מנחת הטלוויזיה הפלסטינית החזיקה ציור של מפת ישראל ואזורי הרש"פ ואמרה: "אתם רואים את מפת פלסטין? כולה תחזור אלינו אינשאללה. כל המפה הזאת תחזור אלינו". בפעם אחרת אמרה אותה מנחה: "מי אמר לך שאנחנו נשכח את חיפה, יפו, עכו וירושלים? לעולם לא נשכח אותן, לא נשכח אף אחת מן הערים היפות שלנו שהכיבוש כבש אותן, ואנו נחזור אליהן ביום מן הימים. הן תחזורנה אלינו ביום מן הימים, ידידיי הילדים".

עוד מצטטים אנשי 'מבט' הזדמנות נוספת בה התבטאה מנחת הטלוויזיה הפלסטינית ואמרה לילדים שישבו סביבה: "אני רוצה להגיד לכם, חבריי הילדים, שהאדמה שנגזלה מאיתנו - האדמה הכבושה - עוד תחזור אלינו ביום מן הימים..." ובהמשך הבהירה בדוגמא לאילו אדמות כוונתה: "אזור רמלה, כלומר מאדמותינו הגזולות, אדמותינו הכבושות שנחזור אליהן ביום מן הימים".

דברים ברוח זהה נמצאו גם בתכניות הטלוויזיה של ילדי החמאס שם הועבר המסר לפיו אין להכיר בקיומה של ישראל כאשר שאלה ילדה צעירה שאלות על ערי בירה במזרח התיכון. כאשר היא נשאלה על עיר הבירה של ישראל, הילדה סימנה בידה לאות שלילת קיומה של ישראל וענתה: "אין ישראל, פלסטין", לכך הגיבה המנחה "מעולה".

אנשי 'מבט' מצטטים את הדברים שנאמרו בתכנית ששודרה בערוץ אל-אקצא של החמאס:

רואן (המנחה הצעירה): "מה בירת פלסטין?"

ילדה מאוד צעירה: "אל-קודס."...

מנחה: " מה בירת ירדן?"

ילדה: "עמאן."...

מנחה: "טוב. ומצרים?"

ילדה: "קהיר."

מנחה: "קהיר, טוב. ישראל?"

ילדה [מסמנת בידה לאות שלילה]: "אין ישראל, פלסטין."...

מנחה: "אין ישראל, רק פלסטין. מעולה."

נחול -בובת הדבורה: "היא לא קיימת, לא קיימת. מצוין..."

מנחה: "הרימי את קולך, הרימי את קולך. אמרי לי עוד פעם, יש לישראל בירה?"...

ילדה: "אין ישראל, פלסטין."

מנחה: "אין. את פיקחית ומתוקה."

יצוין כי באחרונה תיעדו חוקרי 'מבט לתקשורת פלסטינית' מסר נוסף של תכניות הילדים של חמאס, כאשר המנחה הצעירה של ערוץ אל-אקצא ובובה בתכנית עודדו ילדה "לירות ביהודים – בכולם".

מצא את ההבדלים: