מתאילנד לישראל. אילוסטרציה
מתאילנד לישראל. אילוסטרציה צילום: פלאש 90

משטרת מחוז דרום מרחב נגב הצליחה במבצע חוצה יבשות להחזיר ארצה שתי בנות שנחטפו מאמן על ידי אביהן.

הפרשה החלה בסוף חודש אפריל, אז הגישה האם תלונה בתחנת המשטרה בבאר שבע כנגד אביהן של הבנות על הפרת הסדרי ראייה, בכך שהאב לא החזיר את הבנות בנות ה-3 וה-5 כנדרש לאמם.

ביום הגשת התלונה עשו חוקרי תחנת באר שבע בפיקודו של רפ"ק דורון אלוני ניסיונות לאתר את הבעל, וביצעו פעולות חקירה דחופות כולל פניה לנתב"ג, מהן התברר כי האב חטף את בנותיו, הוציא להן דרכונים ועזב את הארץ וטס ליוון, משם לטורקיה ורוסיה, עד שהגיע ליעד האחרון – תאילנד.

בשלב זה, הוחלט במחוז הדרומי על הקמת צוות חקירה מיוחד, שלווה ע"י פרקליטות המדינה, יחידות ארציות ויחידת האינטרפול של אגף החקירות והמודיעין.

המשטרה חושדת, כי בני משפחתו של החשוד סייעו לו בחטיפה, תוך שהם מפעילים על האם לחצים להוציא מסמך חתום בשמה בו היא מאשרת לכאורה כי האב לקח את הבנות בהסכמתה. ככל שחלף הזמן מצבו הנפשי של האב הידרדר וגם מצבו הכלכלי ועלה חשש ממשי לשלומן של הבנות.

בהערכת מצב שביצעו במשטרת המחוז הדרומי עם כלל הגורמים המעורבים הוחלט להוציא צו מעצר בינלאומי כנגד החשוד.

מאחר ואין לישראל הסכמי הסגרה עם תאילנד, ומדינה זו גם איננה חתומה על אמנת האג להשבת ילדים חטופים לארץ המוצא, הוחלט לערב את נציג משטרת ישראל בתאילנד ואז עלה רעיון לביצוע תרגיל חקירתי יצירתי בתאילנד , דבר שדרש את הטסתה המהירה של האם לתאיילנד והותיר חלון זמנים קצר של מספר שעות בודדות בו האב החשוד בחטיפה לא היה עם בנותיו.

במקביל החלו להתקבל ידיעות כי מצבו הכספי של האב מידרדר ובכוונתו לברוח עם הבנות לווייטנאם. עוד נודע כי האב נוהג לפקוד מידי יום שישי עם בנותיו את בית חב"ד ולכן בהתארגנות מהירה הוחלט להטיס את האם ביום חמישי לתאילנד ולבצע את המעצר ביום שישי האחרון.

ואכן הרשויות בתאילנד עצרו את האב ביום שישי על שהייה בלתי חוקית ולאחר כמה שעות הוא שוחרר, תוך התחייבות לעזוב את תאילנד עד יום שני הקרוב. בזמן שהאב היה עצור הבנות והאם כבר היו על המטוס חזרה ארצה.

מפקד מחוז דרום, ניצב יורם הלוי, אמר בעקבות סיומה של הפרשה, כי "יש בפרשה זו את כל האלמנטים של דרמת מתח ותסריט הוליוודי, אבל מדובר באירוע אמת בו נשקפה סכנה ממשית לחייהן של שתי בנות שנחטפו על ידי אביהן לחו"ל. תחנת באר שבע בשילוב הפרקליטות, יחידות מחוזיות ואגף החקירות והמודיעין עבדו ברגישות ובמקצועיות עקב בצד אגודל עד שהצליחו להחזיר הביתה את הבנות בריאות ושלמות".

"שילוב הזרועות של כלל הגופים תוך פעילות מבצעית וחקירתית חוצה מדינות ויבשות הייתה דוגמה למודל ומופת בכל הקשור לעבודת צוות, והתנהלות מקצועית ואחראית של כלל הגופים ששלומן וביטחונן של הילדות הקטנות היה לנגד עיניהן", הוסיף הלוי.