חרם? ישראל הצטרפה ל-"הורייזון 2020"

החתימה היום על ההסכם, שעד כה היה חתום רק בראשי תיבות, מאשרת את מעמדה של ישראל כשותפה מלאה בתכנית.

ניר הר זהב , י' בסיון תשע"ד

חרם? ישראל הצטרפה ל-"הורייזון 2020"-ערוץ 7
ראש הממשלה עם נשיא הנציבות האירופי
קובי גדעון - לע''מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הנציבות האירופית עמנואל בארסו השתתפו היום (ראשון) בטקס החתימה על הצטרפות ישראל לתכנית המחקר והפיתוח האירופית "הורייזון 2020".

שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פאברוג-אנדרסן ושר המדע יעקב פרי חתמו בתחילת הטקס על ההסכם, שנחתם עד כה רק בראשי תיבות.

"הורייזון 2020" היא בין התכניות הגדולות בעולם לשיתוף פעולה מדעי ותעשייתי ועל פיו ישראל תעביר מדי שנה כ-140 מיליון יורו ממשרדי המדע, הכלכלה והות"ת.

ההשקעה בתכניות הקודמות של האיחוד האירופי החזירה את עצמה: יחס החזר ההשקעה הישראלית בתכנית עמד על כמעט 60% - ישראל השקיעה בתכנית השביעית 535 מיליון אירו – ואילו גופים ישראלים קיבלו מענקים בהיקף של 840 מיליון אירו מתוכם 579.5 מיליון אירו למדענים באוניברסיטאות.

בתכנית, שהסתיימה בשנה שעברה, אושרו 1,197 פרויקטים בהשתתפות 2,124 מדענים ישראלים מהאקדמיה ומהתעשייה.

החתימה היום על ההסכם, שעד כה היה חתום רק בראשי תיבות, מאשרת את מעמדה של ישראל כשותפה מלאה בתכנית. הקולות הקוראים הראשונים של התכנית פורסמו בדצמבר 2013 ועד כה הוגשו כ-500 הצעות הכוללות משתתפים מישראל. תהליך השיפוט של ההצעות יסתיים בספטמבר 2014 והסכמי המענקים ייחתמו עד סוף השנה.

הפרויקט הראשון של ישראל שזכה השנה במימון של האיחוד האירופי תחת התכנית הוא "ליל המדענים", המתקיים מדי שנה בשיתוף משרד המדע ובריכוז מדעי של "מדעטק". בשונה משנים קודמות, התמודד השנה "ליל המדענים" מול אירועים דומים גדולים ורבים יותר מרחבי אירופה, אך בסוף נבחר הודות להצלחה הגדולה של השנה האחרונה עם 55 אלף מבקרים באירוע.