בשורות טובות לספורטאים הצעירים

ועדה ציבורית בראשות השופט סטיב אדלר ממליצה לשרת התרבות והספורט על מספר צעדים לקידום ספורטאים צעירים.

נרי וייס - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"ד

בשורות טובות לספורטאים הצעירים-ערוץ 7
שרת התרבות עם השופט אדלר
מגד גוזני

במאי 2012 החליטה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, על הקמת ועדה ציבורית בראשות נשיא בית הדין הארצי לענייני עבודה - סטיב אדלר.

מטרת הוועדה הייתה לבחון ולהמליץ על ההסדר הרצוי בכל הקשור לשילובם וקידומם של הספורטאים הצעירים בספורט בארץ. החלטת השרה על הקמת וועדה שכזאת ועל הצורך החיוני בה, הגיעו לאחר תלונות רבות שהונחו על שולחנה בנושא המעבר של קטינים בין אגודות הספורט בענפים השונים.

בקשת השרה מהוועדה הייתה אחת: שימו דגש על צרכי הספורטאים הקטינים, אגודות הספורט וטובת הספורט בישראל.

היום (שני) הגישה הוועדה בראשות אדלר את המלצותיה בדו"ח הביניים לשרה בחזרה. הוועדה הגישה את המלצות הביניים שלה לאחר שישבה עם מומחים בתחום הספורט והורים לספורטאים קטינים שקבלו על הקושי הרב של ילדיהם לעבור בין אגודות ספורט ועל סכומי הכסף הגבוהים אותם הם נאלצים לא פעם לשלם בגין המעבר.

עוד הופיעו בפני הועדה: נציגי המועצה לשלום הילד, נציגי איגודים ואגודות וכן נציגי ארגוני שחקנים.

ההמלצות העיקריות שעולות מתוך דו"ח הן: ביטול "תקופת ההסגר" לקטינים בגילאי 17-18. ביטול מגבלות ההעברה של ספורטאים עד גיל 15. ביטול דמי מעבר של ספורטאים צעירים בין אגודות ספורט אלא במקרים חריגים וביטול הדרישה לתשלום דמי מעבר לספורטאי עד גיל 18 ששינה את מקום מגוריו.

השרה לבנת אמרה עם פרסום ההמלצות היום "הקמתי את הועדה הציבורית בראשות השופט אדלר נוכח תלונות רבות שהתקבלו בשנים האחרונות במשרד הספורט בגין עוולות שנגרמו לספורטאים קטינים. התנגשות האינטרסים שקיימת לא פעם בין אגודות הספורט לספורטאים הצעירים שלהן מזיקה לספורט הישראלי. לא ברור כמה כישרונות איבד הספורט הישראלי לאורך השנים בשל מגבלות שהוטלו במסגרת המעבר שלהם בין אגודות, או בשל העובדה שהם הוחזקו על ידי קבוצות כ'בני ערובה'".

גם נשיא בית הדין הארצי לענייני עבודה ומי שעמד בראש הוועדה אמר עם פרסום ההמלצות: "הוועדה בחנה את האיזון בין כיבוד רצונו של הספורטאי הצעיר להגשים את יכולתו לבין אחריות אגודות הספורט לקיים תחרות סבירה הן ברמה של חובבנים והן ברמה המקצועית.

''לאחר שמיעת כל הנציגים הגענו למסקנה כי יש לתקן את חוסר האיזון הקיים בחוק הספורט בכדי להקל על הספורטאים הצעירים, זאת מבלי לפגוע ביכולתן של האגודות לטפח ספורטאים לתחרויות ולקיים תחרויות ברמה בינלאומית".

בשורות טובות לספורטאי הצעיר.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il