רגע לפני המונדיאל: הסיבות לפציעות

אירוע הכדורגל הגדול בעולם בפתח ורגע לפני שריקת הפתיחה, מאור יפרח עוקב אחר מה שיכריע את גורל הזוכה: הפציעות של הכוכבים.

מאור יפרח , י"א בסיון תשע"ד

רגע לפני המונדיאל: הסיבות לפציעות-ערוץ 7
גם בנבחרת ישראל עושים חימום
צילום: פלאש 90

לפעמים חלומות מתנפצים. בעוד שלושה ימים בלבד ייפתח אירוע הכדורגל הגדול בעולם, לו חיכו מאות שחקני כדורגל מכל העולם בארבע השנים האחרונות.

הכוכבים הגדולים מגיעים לטורניר עם חובת ההוכחה עליהם ועם רצון גדול להראות כי יש להם את היכולת להפוך את הנבחרת הלאומית שלהם לטובה בעולם - בזכותם ובגללם.

אבל דווקא עכשיו, לפני שהם הופכים להיות השחקנים הטובים בעולם ומקיימים את ההבטחות שלהם, התחילו השחקנים להיפצע. שחקנים רבים וטובים עם פציעות כאלה שסתמו את הגולל על משחק בטורניר העולמי הקרוב וכאלה גם מעבר לכך. זה לא מקרה אחד ואפילו לא שניים, זה נהיה ממש כרוניקה ידועה מראש - בכל שנה שחקני כדורגל רבים נוטים להיפצע דווקא בפתחו של טורניר הכדורגל הגדול בעולם. מהן הפציעות? ומדוע זה קורה להם?  

בעולם הכדורגל מקובל לחלק את הפציעות לחמישה סוגים שונים ועיקריים. כמובן שיש עוד עשרות סוגי פציעות אך הם פחות נפוצות ופחות קשורות למשחק הכדורגל עצמו. הנה חמשת הפציעות הנפוצות:

1. מתיחת אחד משרירי מיתר הברך (hamstring): פציעה באזור זה מתרחשת בעיקר בריצות קצרות ותכופות למרחקים קצרים, כאשר השריר מתאמץ יותר מכפי יכולתו ומתאמץ שוב עוד לפני שהספיק לנוח. הפציעה שכיחה מאוד בעיקר כשלא עורכים חימום טוב לפני המשחק. במחקר שנערך בשנת 2005 ע"י PhysioRoom נמצא ש-40% מהפציעות מתרחשות בשרירי מיתר הברך.

2. שחיקת הסחוס בעיקר בברך (keen cartilage): הרבה יכנו אותה פציעה במיניסקוס. פציעה זו מתרחשת כאשר עצם הברך נמצאת במצב בו היא נדחפת לתוך פיקת הברך. אצל כדורגלנים הדבר נפוץ בעיקר כשמתקלים שחקן יריב או קופצים לגובה ונוחתים בצורה לא נכונה. על פי המחקר לעיל 12% מהפציעות מתרחשות בסחוס. לא תמיד יש אפשרות תיקון לפציעה זו והרבה כדורגלנים מסיימים את קריירה בעקבותיה.  

3. בקע באזור המפשעה (hernia): גם פציעה זו כמו המתיחה, מתרחשת בעיקר כשרצים למרחקים קצרים ובמהירות. יכולה להיגרם גם כשעושים תנועות פתאומיות ללא הכנה ראויה לפני כן. לעיתים ברגע הפציעה השחקן יכול שלא להרגיש כלל את הפציעה ורק עם הזמן הכאבים יתקפו אותו. זוהי הסיבה שישנם הרבה שחקנים שממשיכים לשחק בעודם פצועים ועוצמת הפציעה רק מחמירה.

4.  נקע בקרסול (sprained ankle): אין שחקן כדורגל או אפילו ילד ששיחק כדורגל בשכונה שלא נקע את קרסולו לפחות פעם אחת. פציעה זו נגרמת כאשר מסיבה כלשהי הקרסול מתעקם פנימה. שחקנים מקצועיים נוטים להדביק את קרסולם ברצועה מיוחדת שמונעת את הפציעה. לפחות חצי מהפגיעות היו נמנעות עם הרצועה הנדבקת.

5. פציעה ברצועה הצולבת (ACL): הרצועה הצולבת היא המחברת את עצם הירך עם עצם השוק ותפקידה למנוע אפשרות של התקפלות הרגל כלפי פנים. פציעה זו תתרחש בעיקר כתוצאה מפגיעה בברך של שחקני היריב, או מסיבוב לא רצוי של הברך במהלך המשחק. לעיתים קרובות פגיעה ברצועה הצולבת באה יחד עם פגיעה בסחוס. פציעה זו היא החמורה ביותר. שני השחקנים שכבר במונדיאל הקרוב לא ישחקו בשל פציעה כגון זאת אלו חלוצי אנגליה וקולומביה: תיאו וולקוט ורדמאל פלקאו.

אחרי שעברנו על סוגי הפציעות ננסה להבין מה עומד מאחוריהם ומדוע זה קורה להמוני שחקני כדורגל דווקא ערב הטורניר הגדול מכולם. מרקו רויס הגרמני, פרנק ריברי הצרפתי וריקרדו מונטוליבו האיטלקי מצטרפים לרשימה ארוכה של שחקנים שנפצעו כבר קודם לכן כמו ויקטור ולדאס מספרד וסטורסטמן ההולנדי. בפורטוגל, מדינה שלמה מחזיקה אצבעות לכריסטיאנו רונאלדו שיהיה כשיר בזמן.

יתכן שכמות המשחקים המוגזמת בהחלט שעוברים בעיקר השחקנים המרכזיים בנבחרות, היא הגורם מספר 1 לפציעות. שחקנים שמשחקים בליגה, בגביע המקומי ולעיתים גם בליגת האלופות או הליגה האירופית, משלמים מחיר כבד ביותר על העונה הארוכה שאורכת כ-70 משחקים ורבים מהם יחמיצו את המונדיאל הקרוב. בשנים האחרונות רבים קוראים לפיפ"א ולאופ"א לקצר את הליגות ומשחקי הגביע, זאת על מנת למנוע פציעות מיותרות.

מלבד הטענה על העונה הארוכה יש גם טענה על הנבחרות עצמם שעורכים משחקי אימון רבים מידי אחרי העונה המפרכת. כל נבחרת עורכת מלבד המשחקים של המונדיאל, משחקי אימון או ידידות שבהם רבים מהשחקנים מוצאים את עצמם פצועים.

יתכן שהעומס לבדו לא היה מכריע את השחקנים, אבל כשנוסיף גם את הלחץ הכבד מצד המדינה ששולחת אותו למונדיאל, נגיע למצב כמעט בלתי אפשרי בו השחקן שרוי. לא פלא שהרבה מתמוטטים ברגע האמת וכשכבר נמצאים על אדמת המדינה שמארחת את הטורניר, לבעיה זו אין בנמצא פתרון ריאלי מלבד פסיכולוגיים.

כל קללת הפציעות הזו החלה עוד לפני שהתחלנו את המונדיאל עצמו, מי יודע מה טומן בחובו הטורניר הקרב ובא. בין כך ובין כך אין ספק שלמאמני הכושר יהיה תפקיד מרכזי ביותר בזכייה או בהפסד של אחת הנבחרות. בטח לאור העובדה שהרבה מהנבחרות יצטרכו לגמוע מרחקים עצומים בין אצטדיון אחד לשני.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il