חברי כנסת או ועדה ציבורית לבחירת נשיא?

מומחה ליחסי שלטון- אזרחים סבור כי שיטת בחירת הנשיא בידי הח"כים פשטה את הרגל ויש למצוא לה חלופות ראויות הרבה יותר.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בסיון תשע"ד

חברי כנסת או ועדה ציבורית לבחירת נשיא?-ערוץ 7
ח"כ ראובן ריבלין
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קורא הפרופ' ערן ויגודה גדות, מומחה ליחסי שלטון אזרחים באוניברסיטת חיפה, להפקיע מחברי הכנסת את בחירת נשיא המדינה ולהעבירה לוועדה מיוחדת שתייצג את רבדיה השונים של האוכלוסייה בישראל.

פרופ' ויגודה גדות מציין כי המנגנון שפעל היטב בארבעים שנותיה הראשונות של המדינה אינו פועל עוד בשל שינויים שחלו בחברה ואף בטכנולוגיה.

לדבריו המציאות כיום היא של מעורבות ציבורית מחד ומאידך של פופוליסטיות רבה מדי. במציאות שכזו הכנסת נוהגת באופן פופוליסטי ומשום כך אופן בחירתה את הנשיא כבר אינו רלוונטי ואינו ראוי וממילא מזמין את מסע הבוז שמלווה את הבחירות הנוכחיות לנשיאות.

לדבריו קיימים די מנגנונים חלופיים שימנעו את הביזיון שבהתדפקות המועמדים על דלתותיהם של חברי הכנסת, התדפקות שגורמת לח"כים רבים להבטיח לכמה מועמדים את תמיכתם. נזכיר כי בדיקה שנערכה בימים האחרונים במטות המועמדים גילתה כי בישראל יש ככל הנראה מאתיים חברי כנסת שכן מספר ההבטחות מגיע להיקף כזה בעוד מספר הח"כים נותר 120.

כשהוא מתבקש לציין שיטה מתאימה וראויה לטעמו מזכיר פרופ' ויגודה גדות את הועדה למינוי שופטים, ועדה שלדבריו פועלת לא רע כהגדרתו, גם אם יש בה ליקויים כאלה ואחרים. "הועדה הזו יכולה להיות מודל שימנע טעויות".

ויגודה גדות מציין כי כחוקר מזה שנים רבות של יחסי אזרחים ושלטון הוא יכול לקבוע שלא תמיד הציבור יודע מה טוב ומה נכון וכך גם הנבחרים בכנסת. משום כך יש להקים גוף בעל נציגים שונים ורבדי החברה השונים ואלה יבחרו את המועמד הראוי.

ויגודה גדות מוסיף ואומר כי הוא עצמו מתנגד לביטול מוסד הנשיאות שאותו הוא רואה כאחד הסמלים הבודדים המסוגלים לאחד מתחתם את העם כולו ללא מטריאליזם וללא פופוליזם. לטעמו בכוחו של נשיא לאזן בין רבדי העם במידה ויקפיד על א-פוליטיות ולהערכתו מרבית הנשיאים הקפידו על כך.

כאשר נשאל אם להערכתו הח"כים יסכימו למהלך שייטול מהם היכולת לבחור נשיא, השיב פרופ' ויגודה גדות כי אמנם חברי הכנסת צפויים להתנגד אך במידה ויעלה קול ברור וצלול מהציבור ובו דרישה לשינוי המציאות הקיימת ולמציאת חלופה ראויה יותר מזו הנוכחית הדברים יתרחשו.