ומה עם נשיא שהוא מושחת כלפי עמו?

הרב אלישע וישליצקי: מדוע כל הדגש על מוסריות המועמדים לנשיאות מתמקדת רק בפן האישי? נראה שזו הנקודה היחידה שמפריעה.

ישי קרוב , י"ב בסיון תשע"ד

ומה עם נשיא שהוא מושחת כלפי עמו?-ערוץ 7
בחירות לנשיא המדינה
דוברות הכנסת

הרב אלישע וישליצקי התייחס בפינתו השבועית בערוץ 7 לבחירת נשיא המדינה ולמעמדם המוסרי של המועמדים.

הרב וישליצקי הזכיר כי בשנים האחרונות בכל מיני סוגיות של תפקידים ציבוריים, מתגלים 'חדשים לבקרים' ליקויים בתחום המוסרי, "אני לא מקל ראש בצורך לחשוף את הנתונים ולפעמים אף לפסול מועמדות של מועמד כזה אך לפעמים נראה שזו הנקודה היחידה שמפריעה".

הוא ציין כי פרשת המרגלים אותה נקרא בפרשת השבוע בשבת הקרובה מגלה שיכול להיות בן אדם שהוא ראש שבט, מראשי סנהדרין, מגדולי הדור אך מושחת, ''לא בתחום המוסרי הפרטי, אלא בתחום הלאומי. אדם הבוגד בעמו, בארצו ובמדינתו".

"האם מישהו הקים ועדת חקירה על בתי המשפט - אם שופט כזה או אחר היה נאמן ציבורית, האם מישהו פתח בחקירה על נשיא המדינה שעוזב - האם פעולותיו בתחום המדיני באו בשם הציבור או בשם עצמו ובשם התקשורת. האם זה פחות שחיתות?".

"התמקדות היתר בנקיון שהוא רק מזוית מסויימת השאיר בי רושם של מגמתיות, שמישהו רוצה להעלים את השיקולים הלאומיים ולהראות את בית הנשיא לעין כל כחסר תוכן, בזמן שהיינו אמורים לגלות את החיובי, את האתגר, את המהלך המרומם שאמור להיות לבית הנשיא, את הרוממות הציבורית".

הרב וישליצקי ציין כי "השאלה היא לא רק מי בוחר את הנשיא אלא האם נכון שנקעה נפשו של העם היושב בציון מהקטנות והוא רוצה לראות בתפקידים הציבוריים אנשים אצילים, שמתגלים בענווה ובנאמנות, לראות אנשים הראויים לתפקידם. כשהחברה תעסוק בזה והענווה תהיה סוגיה חינוכית וחברתית עם תשומת הלב הראויה, אולי גם הבחירות לנשיאות ייראו אחרת".