עלה לרשת: מאגר סמלים גזעניים

הליגה נגד השמצה משיקה מאגר נתונים מעודכן בנושא סמלים גזעניים.

ניר הר זהב , י"ד בסיון תשע"ד

עלה לרשת: מאגר סמלים גזעניים-ערוץ 7
תערוכה אנטישמית
פלאש 90

הליגה נגד השמצה (ADL) השיקה מאגר נתונים אונליין המרכז סמלים גזעניים וקיצוניים, לרבות קעקועים.

מאגר הנתונים תצוגה של שנאה כולל 175 סמלי שנאה המזוהים כ"כרטיסי ביקור" פוטנציאליים של גזענים וקיצונים. מדובר במאגר המקיף ביותר הזמין ברשת, המוקדש לסמלים ולאיקונוגרפיה גזענית בקרב קיצונים בארה"ב.

מאגר הנתונים המקורי הושק לראשונה באוקטובר 2000 וכלל למעלה מ-70 סמלי שנאה שונים. המאגר, הערוך כעת מחדש, הוא מקיף יותר וכולל מספר קטגוריות חדשות, המשקפות את העובדה שקבוצות המפיצות מסרים של שנאה ממשיכות לייצר ולהטמיע סמלים חדשים. סמלים אלו נוצרים ללא קשר לכוחם של הסמלים הישנים, שבמקרים רבים מעולם לא פג.

"כפי שגרמניה הנאצית ייחסה משקל רב לסמלים דוגמת צלב הקרס וכפי שהקו-קלוקס-קלאן עשה שימוש בצלבים בוערים, לולאות וסמלים נוספים כדי להטיל אימה – כך גם גזענים אמריקאים, הפועלים למען עליונות הגזע הלבן, עושים שימוש בסמלים חזותיים כדי לאיים על אחרים ולתקשר עם גזענים אחרים" אמר אברהם פוקסמן, מנכ"ל הליגה נגד השמצה. "לעתים תכופות הסמלים הללו הם כרטיסי הביקור הראשונים של גזענים וקנאים".

מאגר הנתונים "תצוגה של שנאה" איננו מסתפק בהסבר אודות הסמלים; הוא מכניס אותם להקשר רחב יותר בכך שהוא מראה שימושים מעשיים בסמלים, באמצעות אוסף של למעלה מ-950 תמונות. המשתמשים יכולים לראות כיצד הגזענים הלבנים בארה"ב עושים שימוש בסמלים דרך קעקועים, גרפיטי וביגוד, כמו גם בדימויים חזותיים ברשת וסמלי לוגו של קבוצות שנאה.

הסמלים שזוהו ע"י הליגה נגד השמצה במסגרת "תצוגה של שנאה" מתחלקים לתשע קטגוריות: סמלי שנאה כלליים, ראשי תיבות וקיצורים גזעניים, סמלים ולוגואים של קבוצות שנאה, סיסמאות שנאה ומונחי סלנג, סמלי קו-קלוקס-קלאן, סמלים ניאו-נאציים, סמלי שנאה ספרתיים, תנועות יד גזעניות וסמלים של כנופיות גזעניות בבתי הכלא. הערכים במאגר הנתונים כוללים אזהרה מקום שהסמל משמש בהקשר גזעני, אך גם בהקשר שאיננו כזה.

מאגר "תצוגה של שנאה" מיועד לשמש אנשי אכיפת חוק, קציני מבחן, מחנכים, הורים וכן את הציבור הרחב והוא מומלץ מאוד ע"י ארגוני שיטור ארציים.

"הידע המקיף של הליגה נגד השמצה ומומחיותה בנושא שנאה וקיצוניות מהווים משאב בעל ערך רב לצורך אכיפת חוק" אמר נשיא האגודה הבינלאומית של מפקדי המשטרה, יוסרי ("יוסט") זקארי. "זוהי דוגמה נוספת לאופן שבו אנשי המקצוע בתחום אכיפת החוק נשענים על הליגה נגד השמצה כשותפה חיונית במאבק נגד איומים מצד קיצונים וטרוריסטים".

מאגר הנתונים מאפשר הצצה לעולם החשוך של הגזענות הלבנה ומראה את הקודים הפנימיים שמייצגים את בריתות השנאה של הקיצונים, וכן מאפשר למבקרים באתר לפענח את הסמלים באמצעותם מתקשרים זה מי שתומכים בעליונות הגזע הלבן. 

המשתמשים יכולים ללמוד אודות קודים מספריים, כגון 23/16 או 311 וראשי תיבות דוגמת ACAB או AKIA ;אודות מונחי סלנג כמו " peckerwood" ו- featherwood" ולראות את סמלי הלוגו והייצוגים החזותיים הקשורים לקבוצות שנאה מסוימות. בנוסף ניתן ללמוד מן המאגר על מחוות הגוף והידיים האופייניות לקבוצות גזעניות לבנות בארה"ב.

"עולם הסמלים חשוב מאוד לגזענים לבנים, מכיוון שתת התרבות הגזענית שלהם היא חזותית מאוד" אמר מרק פיטקוואג', מנהל המחקר בליגה נגד השמצה. "בעוד שסמלים מסוימים נזנחים ולא נעשה בהם שימוש, אחרים שהופכים פופולריים מופיעים מחדש שוב ושוב. חיוני שלאנשי אכיפת החוק ולאחרים שעשויים להיתקל בקיצוניים, תהיה גישה למידע העדכני ביותר באשר לסמלים בהם נעשה שימוש ולאופן בו נעשה הדבר".

נוסף על האמור, באפשרותם של המשתמשים לדווח ישירות לליגה נגד השמצה אודות סמלי שנאה באמצעות ממשק האתר.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il