החוק להקפאת שוק הספרים

ההוצאות חוגגות את שבוע הספר, אבל בפועל השוק נמצא במשבר עמוק דווקא בגלל חוק הסופרים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט"ו בסיון תשע"ד

החוק להקפאת שוק הספרים-ערוץ 7
שבוע הספר
פלאש 90

שבוע הספר נפתח, ההמונים גודשים את הירידים בחוצות הערים וחגיגת הספרים נמצאת בעיצומה. אבל אל תיתנו לשבוע וחצי הללו להטעות אתכם. ענף הספרות והספרים בישראל נמצא בימים אלו במשבר עמוק, אחד העמוקים בתולדותיו.

הפעם, חשוב להדגיש, הציבור הרחב איננו אשם. למען הדיוק, הוא בכלל לא קשור לעניין. מדובר במשבר פנימי שעובר על הענף כתוצאה מחקיקת החוק הידוע בשמו הפומפוזי "חוק להגנת הספרות והסופרים בישראל (הוראת שעה), התשע”ג‑2013". מטרתו של החוק ברורה, כל כך ברורה שהיא מופיעה בשמו. אולם בפועל האפקט שלה על השוק היה הפוך בדיוק.

לא צריך זיכרון טוב על מנת לשחזר את דרך התנהלותו של השוק עד לחקיקת החוק. הדואופול ששולט בקימעונאות בענף, כלומר בחנויות הספרים, סטימצקי וצומת ספרים, הכתיב להוצאות הספרים מדיניות מבצעים אגרסיבית מאוד. המבצעים המינוריים יחסית היו מבצעי 1+1. מהר מאוד הענף עבר למבצעי שלושה ספרים במאה שקלים, ומשם הדרך הייתה קצרה למבצע שהפך לסמל של מצב השוק מבצע ה‑"4 במאה".

הבעיה במצב שאליו נקלע השוק הייתה התמורה הזעומה שקיבלו הסופרים ממכירתו של כל ספר. בהנחה שסופר מקבל 8‑12 אחוזים מהתמורה שמשלם הצרכן על הספר, התמלוגים שהוא יקבל על ספר שנמכר במבצע של 4 במאה עומדים על כ‑2.5 שקלים בממוצע. מאחר שכמות קוראי העברית איננה גדולה, וגם רבי המכר בישראל נמכרים בכמה אלפי עותקים בלבד, תמלוגים ממכירת ספרים בשיטת המבצעים לא יכולים לפרנס סופר שזה מקור הכנסתו העיקרי. גם ההוצאות לאור נפגעו, משום שחלקן בהכנסות ממכירת הספרים ירד והיכולת לספק לספר מעטפת איכותית של עריכה, עיצוב והדפסה נפגעה.

עם זאת, למבצעים היו גם השפעות מבורכות מאוד על השוק. כמות הספרים הנמכרים גדלה בשיעור ניכר עקב המחיר הזול. שיטת ה‑4 במאה גרמה גם לחשיפה מוגברת לסופרים צעירים ולספרי ביכורים, על ידי קונים שחיפשו ספר להשלים רביעייה.

ביטול המבצעים בחקיקה, בעוד רשתות הספרים אינן מוכנות להוריד משמעותית את חלקן בתמורה על מכירת הספרים, יצר מצב שבו מחירי הספרים בפועל עלו בשיעור גבוה יותר ממה ששיערו יוזמי החוק. במקום שמחיריהם הקטלוגיים של ספרים ינועו סביב 60 שקלים, המחירים נעים סביב 75 שקלים. המחירים הללו מביאים לכך שמכירות הספרים ירדו, אחת מרשתות הספרים, סטימצקי, נקלעה למשבר חריף, והוצאות הספרים האטו מאוד את קצב הוצאת הספרים החדשים. ספרים שכבר ירדו לדפוס הוכנסו להקפאה במטרה לראות מה יקרה בשטח, ומספר הספרים שיצאו לאור לקראת שבוע הספר נמוך משמעותית מאשר בשנים קודמות.

יש מי שיראו בסיטואציה שנוצרה ניצחון מובהק לגישה המתנגדת לכל התערבות חקיקתית במצב השוק. אחרים יראו בחוק דוגמה הפוכה בדיוק, לכך שחקיקה כזו חייבת להיות הרבה יותר אגרסיבית ולכלול גם פיקוח על התנאים המסחריים שמכתיב דואופול הרשתות. השורה התחתונה קשה מאוד, ולא ברור כמה זמן ייקח לשוק להתאושש מהמשבר שנוצר.