קוסטה ריקה מנצחת את אורגוואי במשחק אדיר!

כל התחזיות על בית המוות לא בישרו לנו על הסינדרלה החדשה,שהדהימה את אורגוואי 3-1 ועלתה לראשות הבית.

מאיר כהן , ט"ז בסיון תשע"ד

קוסטה ריקה מנצחת את אורגוואי במשחק אדיר!-ערוץ 7
קוסטה ריקה
רויטרס

אורגוואי וקוסטה ריקה שובצו ל"בית המוות" של הטורניר יחד עם אנגליה ואיטליה, והם עלו למשחק עם הרגשה שהן חייבות לקטוף את הנקודות כבר בפתיחה, כי בבית הזה אין משחקים קלים.                   

על הנייר לפחות, נבחרת קוסטה ריקה היא אחת הנבחרות החלשות בטורניר. היא השתתפה שלושה פעמים בגביע העולם בכדורגל והישג השיא שלה הוא העפלה לשמינית הגמר ב-1990, לעומת המונדיאלים ב-2002 וב-2006 שבהם הודחה כבר בסיבוב בראשון.

לעומתה ניצבת נבחרת הסלסטה (תכלת) שזכתה במונדיאל הקודם שנערך בברזיל ב-1950 לאחר שנצחה את ברזיל בגמר 2:1 , ושברה את לבם של מיליוני ברזילאים. האורגוואים זכו פעמיים באליפות העולם, אך לטורניר בברזיל העפילו בקושי רב רק לאחר שנצחו את נבחרת ירדן בפלייאוף.

 במונדיאל 2010  הנבחרת של אוסקר טברס רשמה הצלחה גדולה כשסיימה את הטורניר במקום הרביעי והמכובד, והיא תשמח לשחזר את ההצלחה בטורניר גם בטורניר הנוכחי. אחד הכוכבים הגדולים של הנבחרת, לואיס סוארס, פתח את המשחק על הספסל על מנת שלא לסכן אותו ולשמור אותו לקראת המשחקים נגד איטליה ואנגליה בהמשך, במקומו פתח דייגו פורלאן הותיק שזכה בתואר השחקן המצטיין של המונדיאל הקודם לאחר שכבש חמישה שערים וסחף את הנבחרת לחצי הגמר.

כבר בדקה ה-16 עלתה אורגוואי ליתרון מפנדל של קבאני, אבל אף אחד לא הכין אותנו למחצית השנייה ולאחת הדרמות הגדולות ביותר בתולדות הגביע העולמי. שלושה שערים של קוסטה ריקה בדקות ה-53,57, וב- 84 הדהימו את אורגוואי ואת העולם כולו, והוכיחו לנו שלא סתם מדובר ב"בית המוות" של הטורניר הזה.

מחמאות לקוסטה ריקה על עמידה מצוינת במגרש ומשחק לחימה אדיר, לעומת אורגוואי שאכזבה בעיקר את עצמה ולא ציפתה להפסיד כבר במשחק הראשון,בטח לא מול נבחרת שעל הנייר לפחות, חלשה ממנה בכמה דרגות.                  

מהלך המשחק

דקה 1: השופט הגרמני בריך פותח את המשחק, כאשר במגרש נמדדו 30 מעלות חום ועשרות אלפי צופים נלהבים, בעיקר בתכלת.

דקה 14: שער של אורגוואי נפסל לאחר שנגיחה של קבאני הגיעה לגודין שכבש מקרוב מעמדת נבדל.

דקה 15: אורגוואי ממשיכה לתקוף וקבאני בועט מקרוב מעל השער. החמצה לא אופיינית לו בכלל.

דקה 23: שער לאורגוואי! דייגו לוגאנו הקפטן הוכשל ברחבה על ידי ג'וניור דיאס, ופנדל של אדינסון קבאני לפינה הימנית של קיילור נאבאס מעלה את הסלסטה ל-1

דקה 25: קמבפל מקוסטה ריקה במשחק מצויין, משחרר פצצה מעשרים מטר שמשפשפת את הקורה של מוסרלה ויוצאת החוצה. הזדמנות גדולה של קוסטה ריקה.

דקה 31: בעיטת חופשית של קוסטה ריקה מסתיימת בבעיטה חלשה של ג'יאנקרלו גונזאלס ליד הקורה. דקות טובות של קוסטה ריקה.

דקה 42: עוד החמצה ענקית לקוסטה ריקה! יציאה מזעזעת של מוסלרה שתפס אוויר. גונסאלס פספס את הכדור.

דקה 43: בעיטה של פורלאן פוגעת בשחקן הגנה של קוסטה ריקה וזה כמעט שער שני לנבחרת התכולה. השוער נבאס, שנתן עונה מצוינת בלבאנטה הספרדית, הודף את הכדור לקרן.

דקה 45: הנבחרות יורדות להפסקה. משחק לחימה של קוסטה ריקה הפתיעה את אורגוואי שנכנסה למשחק רק לאחר השער.

דקה 51: הזמנות אדירה של קוסטה ריקה להשוות את התוצאה לאחר נגיחה מצוינת של דוארטה שנעצרה על ידי רגליו של מוסלרה לרגליו של דוארטה שבעט לשום מקום.

דקה 54: שער של קוסטה ריקה! לאחר בלאגן ברחבה בועט קמפבל המצוין טיל לחיבורים ומשווה את התוצאה ל-1-1.

דקה 57: מהפך של קוסטה ריקה! מוקדם יותר דוארטה החמיץ אך הפעם הוא נוגח מצויין לפינה השמאלית של מוסרלה ומנצל את הבעיטה החופשית למהפך! .קצב מצויין מתחילת המחצית.

דקה 64 : בעיטה מצוינת של קמבפל מתעופפת ליד החיבורים! איזה משחק מצוין יש לנו!

דקה 70: שתי הזמנויות מצוינות של קבאני תוך דקה: בראשונה קבאני הקפיץ מעל נבאס, אך דיאז הרחיק שני מטר מהקו, לאחר מכן נגיחה של קבאני הורחקה  על ידי נבאס שהתעופף והדף את הכדור לקרן. הצלה גדולה!

דקה 78: ארוגוואי לחוצה ומנסה לתקוף אך מפקירה את ההגנה למתפרצות של קמפבל וחבריו.

דקה 84: לא יאומן! שער שלישי של קוסטה ריקה בדרך לאחת הסנסציות האדירות של גביע העולם אי פעם. כובש השער הוא מרקו אורניה שכבש כבר בנגיעה הראשונה שלו בכדור! מדהים!

דקה 90: השופט מוסיף 5 דקות. אוהדי נבחרת קוסטה ריקה חוגגים בהתלהבות אדירה. גם הם לא מאמינים למראה עיניהם. אורגוואי מתנהלת על המגרש בהלם מוחלט.

דקה 93: מהומות במגרש לאחר שמקסי פרייארה בועט בברוטליות בקמבפל ומקבל אדום ישיר מוצדק! עוד מכה לאורגוואי!

בסיום ניצחון 3-1 לקוסטה ריקה במשחק אדיר עם קצב טוב וקהל צבעוני ומצוין ביציעים. ב- 01:00 בלילה יתקיים משחק נוסף בבית הזה, בית ד', בין נבחרות אנגליה ואיטליה.

הרכבי הקבוצות      

אורוגוואי: פרננדו מוסלרה, מקסימליאנו פריירה, דייגו לוגאנו, מרטין קסארס, דייגו גודין, אגיאדו אלברו ריוס, וולטר גרגאנו, כריסטיאן רודריגס, דייגו פורלאן, אדינסון קאבני.

קוסטה ריקה: קיילור נאבאס, כריסטיאן גמבואה, מייקל אומנה, ג'יאנקרלו גונזאלס, אוסקר דוארטה, ג'וניור דיאס, כריסטיאן בולאניוס, סלסו בורחס, ילצין טחדה, בראיין רואיס, מרקו אורנה, ג'ואל קמפבל.  

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il