"אנשים פועלים מתוך חוסר רציונלית ולא במקרה"

פרופ' דן אריאלי למתנדבי פעמונים: תפקידכם קריטי בסיוע למשפחות להבין את המניעים הפסיכולוגיים ולקבל החלטות כלכליות נכונות.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ח בסיון תשע"ד

לא רציונלי ולא במקרה. פרופ' אריאלי
לא רציונלי ולא במקרה. פרופ' אריאלי
דובר פעמונים

מדוע אדם ילך כמה רחובות כדי לקנות עט ב-8 שקלים במקום ב-15 אבל לא ילך אפילו דקה כדי לקנות מעיל מהודר ב-1,008 שקלים במקום ב-1,015? הרי הרווח בדיוק אותו רווח.

דוגמה זו ועוד מחקרים רבים העוסקים ב"פסיכולוגיה של הכסף", הוצגו במסגרת ערב הוקרה בפני מאות ראשי צוות של מחוז מרכז-דרום בארגון פעמונים ביום חמישי האחרון, על ידי פרופ' דן אריאלי המתמחה בכלכלה התנהגותית.

"אנשים פועלים מתוך חוסר רציונלית ולא במקרה" אומר אריאלי, "התפקיד שלכם הוא לחשוף את המניעים וההפעלות הפסיכולוגיות המסתתרות מאחורי ההחלטות הכלכליות של המשפחות".

במהלך ההרצאה למדו המתנדבים על שיטות שונות שמסייעות למשפחות לקבל החלטות נכונות יותר בהתנהלותן הכלכלית, כגון הפעלת חוקים אליהם המשפחות מחויבות או המחשת רווח והפסד מוחלטים בצורה ברורה ונגישה יותר.

ראשי הצוות בפעמונים הם חוד החנית של ההתנדבות בארגון, בהתנדבותם אחראים על מתנדבים רבים תחתם, כאשר בכל צוות יש כעשרה מתנדבים המסייעים לכעשרים משפחות.

אוריאל לדרברג מנכ"ל פעמונים, ציין כי "השינוי המהותי שאתם עושים עם המשפחות מביא למהפכה. לא רק בחייהן של המשפחות אלא האפקט מגיע גם עד למשרדי הממשלה והוועדות שאנחנו שותפים בהם, שכולם רואים בנו כסמכות מקצועית לכלכלת משפחה נכונה. המאמץ האדיר שאתם משקיעים נושא פרי ומשנה מציאות".