בית קברות. אילוסטרציה
בית קברות. אילוסטרציה פלאש 90

הקהילה היהודית בברלין יוצאת בימים אלה במאבק נגד החוק המחייב הלנת המת בבירה הגרמנית.

בשבועות האחרונים פנה הרב יהודה טייכטל, רבה של הקהילה היהודית בברלין, למחוקקים במדינה ולמשרד הבריאות במטרה למצוא פתרון לחוק שאינו עולה בקנה אחד עם ההלכה היהודית.

על פי החוק הנוכחי במדינת ברלין, המהווה חלק מהפדרציה הגרמנית, בכל מקרה של מוות יש לחכות 48 שעות לפני הקבורה לשם מתן אפשרות לעריכת בדיקות, ולעתים אף לשם עריכת נתיחה לאחר המוות. מדובר בחוק פרוצדוראלי גורף אשר מוביל למצב בו בחלק גדול ממקרי המוות במדינה גופת המת עוברת הלנה של יומיים לפני קבורתה גם אם מדובר בבירור במוות טבעי.

הדבר עומד בניגוד להלכה היהודית לפיה הקבורה צריכה להתבצע באופן המהיר ביותר לאחר המוות. על פי ההלכה, אך ורק במקרים יוצאי דופן ניתן היתר לחכות עם הקבורה במשך יום או מעט יותר. מניעת הקבורה במשך יותר זמן הינה על פי ההלכה פגיעה בכבודו של המת. יצויין כי הלכה זו נהוגה גם בחוץ לארץ.

כאמור, בימים אלה מנסים הרב טייכטל ובכירים נוספים בקהילה היהודית לקדם הצעה לתיקון חוק בפרלמנט של מדינת ברלין שתאפשר קבורה בחלוף 24 שעות כמתחייב על פי ההלכה לאחר אישור רופא כי מדובר במוות טבעי.

כחלק מהמאמצים לקידום ההצעה לתיקון החוק נפגשו לאחרונה הרב טייכטל ובנציון בראון, יו"ר מחלקת הדת בקהילה היהודית וחבר הנהלת הקהילה, עם מנכ"לית משרד הבריאות של מדינת ברלין כדי לדון עמה על הגשת ההצעה. כמו כן, הרב טייכטל עומד במגעים עם קהילות מוסלמיות בעיר אשר הביעו נכונות לתמוך בחוק.