ניימאר, כולם רוצים להמנע ממנו
ניימאר, כולם רוצים להמנע ממנו רויטרס

שבוע וחצי עברו מאז פתיחת משחקי גביע העולם בכדורגל, ואחרי שנגמר לו עוד מחזור בשלב הבתים המוקדם, היום (שני) החל המחזור השלישי והקובע.

משחקי היום יפגישו את כל ארבע הנבחרות של בתים א' וב'. המשחקים הערב יעמדו בסימן התחמקות מפגישה עם נבחרת ברזיל הביתית, כששני המשחקים בכל בית יתקיימו בשעות מקבילות.

דקות אחרי התחלת משחקי המחזור הקובע, ננסה לעשות לכם סדר ואולי אף להמר על זהות העולות מכל בית. מוכנים? נצא לדרך.

בית א': הטבלה כרגע: ברזיל - 4 נק', מקסיקו - 4 נק', קרואטיה - 3 נק', קמרון - 0.

מה מחכה לנו? שלוש קבוצות נאבקות על שני כרטיסים בלבד לשלב הבא. ברזיל תפגוש את קמרון וקרואטיה ומקסיקו יאבקו ראש בראש על כל הקופה.

במידה שברזיל תפסיד באופן מפתיע לקמרון שכבר איבדה כל סיכוי לעלות לשלב הבא, אז תוצאת תיקו בין קרואטיה למקסיקו יעלה את השתיים על חשבון המארחת.

ברזיל נהנית לא רק מקהל רב במשחקיה אלא גם שיפוט אוהד וביתי. לא אחת ניצלה ברזיל את טעויות השיפוט במשחקיה לטובתה ובעזרתם ניצחה במשחקים על אף היכולת החלשה שלה עד כה בטורניר. ובכל זאת, בבית המקביל, בית ב' אף אחת לא תרצה להיפגש כבר בשלב שמינית הגמר מול נבחרת ברזיל. 

הניחוש שלנו: ברזיל מביסה את קמרון ומקסיקו מסיימת בתיקו עם קרואטיה. בסיום: ברזיל עולה מראשות הבית, מקסיקו מעפילה מהמקום השני.

בית ב': הטבלה כרגע: הולנד - 6 נק', צ'ילה - 6 נק', אוסטרליה - 0 נק',  ספרד - 0.

הסיפור הגדול של הבית הזה הוא אולי הסיפור הגדול של כל הטורניר העולמי השנה - ספרד, אלופת אירופה ואלופת העולם היוצאת, מודחת בבושת פנים כבר אחרי שני מחזורים עם תבוסה להולנד והפסד מביך לצ'ילה המפתיעה. 

מה מחכה לנו? אמנם כבר אנחנו יודעים מי שתי הקבוצות שיעפילו לשלב הבא, אבל המטרה של שתיהן ברורה מאוד: התחמקות ממפגש עם ברזיל. בשביל זה שתי הנבחרות יצטרכו לנצח הערב במשחק הקובע כשהן משחקות זו מול זו, ראש בראש. להולנד יספיק גם תיקו, אבל הקלישאה אומרת כשמשחקים על תיקו - מפסידים.

הניחוש שלנו: הולנד ממשיכה להציג את יכולת השיא שלה ומנצחת את צ'ילה. ספרד מביסה בקלות את אוסטרליה ומראה עד כמה הדחתה בשלב המוקדם לא משקפת את החומר האנושי שלה. אבל לא כמו המשפט הנדוש: יש רגעים בחיים שלא עדיף מאוחר מאשר לעולם לא.

בית ג': הטבלה כרגע: קולומביה - 6 נק', חוף השנהב - 3 נק', יפן - 1 נק', יוון - 1.

מה מחכה לנו? קולומביה אמנם עלתה לשלב הבא, אבל בכלל לא בטוח מהמקום הראשון, בשביל לעשות זאת היא חייבת תיקו או ניצחון מול הסמוראים של יפן. אבל אסור לבנות על פתיחת רגליים של היפנים, שכן כל שלוש הנבחרות בבית הזה יכולות לעלות לשלב הבא אם ינצחו במשחקם האחרון בשלב הבתים. חוף השנהב נמצאת בעמדה הנוחה ביותר להעפלה אבל מולה תתייצב נבחרת יוון שכבר הוכיחה אופי רב במהלך השנים, בטח כשצריך לשחק על תוצאה.

הניחוש שלנו: המעז מנצח. כבר ראינו שהמגמה השנה בטורניר העולמי היא כיבוש שערים רבים. אין מקום יותר למשחק הטקטי וההגנתי הפחדני. קולומביה וחוף השנהב שמחזיקות בארסנל שחקנים התקפיים מגוונים ואיכותיים יעשו את העבודה ויעפילו לשלב הבא. השאלה הגדולה היא מה יצליחו לעשות בשלב הבא. 

בית ד':הטבלה כרגע: קוסטה ריקה - 6 נק', איטליה - 3 נק', אורוגוואי - 3 נק', אנגליה - 0.

עוד בית עם הדחה מפתיעה כבר בשלב הבתים. אנגליה הייתה הראשונה שהלכה מבית זה, בית המוות. אחרי המחזור השלישי והקובע, תלך עוד בכירה אחת הביתה השאלה מי זו תהיה איטליה או אורוגוואי? 

מה מחכה לנו? נבחרת קוסטה ריקה היא הסיפור הצלחה הגדול ביותר בטורניר העולמי השנה. זו לא רק עצם ההעפלה לשלב הבא, גם לא הבית שממנו העפילה, בית מוות אמיתי שכלל שלוש נבחרות חזקות וקטלניות. זו הדרך להעפלה - דרך מלאת מהפכים, כדורגל מפתיע וקבוצתיות רבה. הנבחרת שהייתה על הנייר החלשה ביותר ובעלת הסיכויים הקטנים ביותר בבית זה, עשתה בית ספר לכדורגל לאורוגוואי ואיטליה כשניצחה אותן במחזורים הקודמים. כעת מחכה לה אנגליה החבולה שעוד עשויה לסיים את הטורניר עם 0 נקודות. 

במשחק השני בבית זה יפגשו איטליה ואורוגוואי לקרב אדירים על הכרטיס הנוסף לשמינית הגמר. איטליה זקוקה לתיקו בלבד בגלל הפרש שערים, אורוגוואי מגיעה אחרי ניצחון גדול על אנגליה ועם סוארס בכושר שיא.

הניחוש שלנו: איטליה מודחת כבר בשלב המוקדם. קוסטה ריקה פוגשת בשמינית גמר את חוף השנהב וממשיכה לעבר רבע הגמר. 

בית ה': הטבלה כרגע: צרפת - 6 נק', אקוודור - 3 נק', שוויץ - 3 נק', הונדורס - 0.

מה מחכה לנו? אמנם צרפת מובילה בניקוד על יתר הנבחרות האחרות, אבל הפסד שלה במחזור האחרון לאקוודור בתוספת לניצחון של שוויץ על הונדורס, עוד עשוי להביא להדחת הצרפתים כבר בשלב הבתים. לזכותה עומד הפרש שערים גדול מאוד בעיקר בזכות התבוסה שהנחילה להונדורס. בכל מקרה, צרפת נראית כמו אחת הנבחרות שיילכו עד הסוף בטורניר השנה, בעיקר בזכות חדר הלבשה מאוחד ומגובש, כזה שאפילו אי זימונו של נאסרי לא פגעה בו.

הניחוש שלנו: צרפת מנצחת את אקוודור שוויץ את הונדורס החלשה. בשלב הבא שוויץ תפגוש את ארגנטינה ותודח.

בית ו': הטבלה כרגע: ארגנטינה - 6 נק', ניגריה - 4 נק', איראן - 1 נק', בוסניה - 0.

עוד הפתעה יחסית בשלב הבתים המוקדם של הטורניר העולמי. בוסניה שמחזיקה בכמה מהכישרונות העולים בשנים האחרונות באירופה, עפה כבר בשלב המוקדם אחרי שהפסידה לארגנטינה וניגריה. 

מה מחכה לנו? ארגנטינה ומסי יפגשו שוב את אניימה וניגריה אחרי שבפעם האחרונה שנפגשו בקושי רב ניצחו את הניגרי שעבר בשלוש הקבוצות של תל אביב בליגה הישראלית. בוסניה תפגוש את איראן ההגנתית למשחק חסר משמעות עבורה, אבל איראן תהיה חייבת ניצחון כדי לעלות לשלב הבא. אלא אם ניגריה תפתיע ותנצח את ארגנטינה, אז כל תוצאה של איראן לא תשפיע על העולות.

בית זה עוד עשוי לעשות היסטוריה, כשהעולה מהמקום השני ממנו עשויה לעלות בזכות הגרלה ולא כדורגל נטו. דבר זה עשוי לקרות במידה שניגריה תפסיד לארגנטינה בתוצאה דומה לניצחון איראן על בוסניה. (לדוגמא: ארגנטינה תנצח 1:2 את ניגריה, ואיראן תנצח 1:2 את בוסניה). מצב זה יביא לכך שלשתי הנבחרות יהיו את אותו סך הנקודות ומאזן השערים. מקרה זה יביא לכך שהעולה מהמקום השני תיקבע על פי הגרלה.

הניחוש שלנו: שוב מסי לוקח על עצמו את ההבקעה ואת הנבחרת הארגנטינאית כולה. ארגנטינה מנצחת ניגריה מפסידה אבל עולה בזכות תיקו משמים של איראן ובוסניה. ניגריה עפה בשלב הבא כשתפגוש את צרפת בשלב שמינית הגמר.

בית ז': הטבלה כרגע: גרמניה - 4 נק', ארה"ב - 4 נק', גאנה - 1 נק', פורטוגל - 1.

מונדיאל רווי הפתעות קיבלנו השנה. זה אמנם עוד לא סופי, אבל פורטוגל עם רגל וחצי מחוץ לשלב הבא ועשויה להיות מודחת מפתיעה נוספת כבר בשלב הבתים. מצד שני, אסור להמר כנגד כריסטאנו רונאלדו.

מה מחכה לנו? גרמניה וארצות הברית שמחזיקות באותו מספר נקודות יפגשו למשחק ביניהן כשתוצאת תיקו תגרום לשתי הנבחרות הללו לעלות לשלב הבא. באם תוצאת המשחק תוכרע לכאן או לכאן הבית הזה ייפתח לכמעט כל התרחישים. כן, כולל עליית נבחרת פורטוגל מהמקום השני לשלב הבא. שם המשחק במצב של הכרעה בין גרמניה לארה"ב יהיה הפרש שערים. ניצחון של גאנה עם הפסד של ארה"ב או גרמניה אחת לשניה חייב להיות בסך הכולל של שלושה שערים, אם פורטוגל תרצה לעלות היא תצטרך לעשות זאת בעזרת סך כולל של חמישה שערים.

הניחוש שלנו: גרמניה וארה"ב, בגלל ההפרש. 

בית ח': הטבלה כרגע: בלגיה - 6 נק', אלג'יריה - 3 נק',  רוסיה - 1 נק', דרום קוריאה - 1.

מה מחכה לנו? האמת בית אפור עם נבחרות לא מעניינות במיוחד מלבד אולי בלגיה שעוד עשויה להפתיע. אחרי התצוגה אתמול של אלג'יריה נראה שהמאמן שם יודע מה הוא עושה, והביא את נבחרתו לשיאה בדיוק בזמן. בלגיה תסתפק בתיקו מול דרום קוריאה כדי לעלות מהמקום הראשון, רוסיה ואלג'יריה ייפגשו לקרב ראש בראש שהמנצחת תעפיל מהמקום השני. ובכל זאת - אם בלגיה תפסיד ואלג'יריה תנצח, היא עוד עשויה לעלות מהמקום הראשון.

הניחוש שלנו: בלגיה מהמקום הראשון, אלג'יריה מהשני. 

בקיצור - יש למה לצפות, הולך להיות מחזור שלישי מותח במיוחד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו