יוגב ושטרן בוועדת שקד
יוגב ושטרן בוועדת שקדחזקי עזרא

הוועדה לשיוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) התכנסה היום (שלישי) לישיבת מעקב לאחר חקיקת חוק הגיוס.

מנתונים שהוצגו לחברי הוועדה עולה, בין השאר, כי ישנה עמידה ביעדי הגיוס הצבאי - 1,972 מתוך 2,000 התגייסו. וכ-800 מתוכם משרתים שירות קרבי.

קיימת ירידה באחוזי הגיוס לשירות האזרחי לאומי בשל העובדה שטרם תוקנו התקנות שיאפשרו גיוס נרחב יותר. הממשלה תצטרך לשנות את יעדי גיוס לשירות אזרחי עד לתיקון התקנות בתוך כשבוע ימים. עוד התברר כי מאז אישור החוק בכנסת, ישנה עלייה בפניות של פטורי גיוס ונשים חרדיות למרכזי התעסוקה.

ח"כ ואל"מ (מיל.) מוטי יוגב (הבית היהודי), אמר בעקבות הצגת הנתונים כי הם אינם מדויקים. לדבריו כאשר נלקחים בחשבון כל אחוזי הגיוס בקרב החרדים בשנים האחרונות - חלה ירידה משמעותית. "אלו פירות החקיקה הכפייתית שיש מי מחברי הכנסת שחשבו שכך יובילו להגברת גיוס החרדים. בפועל האווירה ברחוב החרדי כתוצאה מהחוק הפכה למתנגדת לגיוס".

"במידה והתהליכים ימשיכו בחקיקה כפייתית ולא בהידברות והשבת אמון עם ראשי המגזר החרדי, אנו עוד עלולים להגיע לפסקי רבנים נוספים נגד הגיוס ולגיוסם של החרדים להפגנות ולמלחמות יהודים ולא למלחמות ישראל". 

יוגב הוסיף כי "חוק השיוויון בנטל עוד יסתבר כ'חוק פיגוע' בגיוסם ובהשתתפותם של החרדים בצה"ל ובשירות הלאומי". הוא תקף את אנשי "יש עתיד" ואמר כי הם "מתנגדים להזנה בכפייה של מחבלים אבל חושבים שאפשר לגייס בכפייה חרדים".

''לא חקיקה כפייתית", הדגיש ח"כ יוגב, "רק הידברות עם ראשי הציבור החרדי תביא לחיזוק גיוסם לצה"ל ולשירות הלאומי".