המטרה: לנצח בבחירות

יו"ר ועדת החוקה בבית היהודי, הרב דני טרופר, עונה למכפישים: נוביל את הציונות הדתית להשפעה על כל המדינה, אני לא שפוט של אף אחד.

בני טוקר , כ"ט בסיון תשע"ד

הבית היהודי
הבית היהודי
צילום: פלאש 90

הרב ד"ר דניאל טרופר, יו"ר קרן "קהילות" ומי שמוביל את ועדת החוקה של מפלגת הבית היהודי, מתייחס בראיון מיוחד לערוץ 7 למתקפה הקשה שנשמעה השבוע נגד החוקה החדשה שתובא בקרוב לאישור מרכז המפלגה.

בראשית הראיון מצהיר הרב טרופר כי מטרתה העיקרית של החוקה החדשה היא לאפשר למפלגה להתרחב, "ולהביא את ההשפעה הגדולה של הציונות הדתית לכל המדינה".

עוד לפני שהוא מספר על השינויים המשמעותיים שהוכנסו בחוקה, הרב טרופר דוחה את ההכפשות. "מי שרוצה להכפיש שיכפיש, יש דברים בחוקה שגם אנחנו התלבטנו בהם והגענו להכרעות, יש תקופה להגשת הסתייגויות ומי שיש לו כאלו יוכל להגיש לנו ונתייחס לזה בצורה עניינית".

אחת הטענות שנשמעו השבוע מאשימות את השר נפתלי בנט בכך שהוא רוצה שרק "אנשים לרוחו" ייבחרו לרשימת הבית היהודי. על כך עונה הרב טרופר כי "זה טבעי שנפתלי בנט כיו"ר המפלגה רוצה שהאנשים שלו יהיו בפנים אבל זה לא אומר שוועדת החוקה נותנת לו את זה".

"אנחנו בנינו חוקה מאוד דמוקרטית שנותנת ליו"ר המפלגה, מי שזה יהיה, הרבה יותר כוח ממה שהיה בעבר בגלל שרצינו מפלגה שיש בה משילות. מי שייבחר באופן דמוקרטי על ידי החברים יוכל להוביל את המפלגה הלאה עם מינימום של הפרעות, כל ארבע שנים בערך הוא עומד לבחירות ואם המתפקדים לא מרוצים - שיוציאו אותו ויכניסו מישהו אחר".

הרב טרופר מדגיש כי כל עוד יו"ר המפלגה משמש בתפקידו, צריך לתת לו לעבוד. "אנחנו לא רוצים שיבזבז אנרגיות על כל מיני אנשים שכל הזמן יורים בו כמו אלו שיורים עכשיו הכפשות על תקנות החוקה שלנו. אנחנו רוצים להתקדם קדימה ולחזק את 'הבית היהודי'.

"אני לא שפוט, לא של בנט ולא של אף אחד", מבהיר הרב טרופר, "אלא רוצה לעשות מה שטוב לציונות הדתית".

הרב טרופר מפרט כמה וכמה שינויים משמעותיים שהוכנסו לחוקה החדשה. "מיסדנו את בחירת ראש המפלגה על-ידי המתפקדים, זה היה בעבר על ידי חברי המרכז ועכשיו היו"ר חוזר לבחירה על ידי כל מי שהתפקד. כל ה-54 אלף איש שהתפקדו ייקבעו את זהות היושב ראש ולא קבוצה קטנה יותר".

"יש תפיסה מאוד ברורה בכל הנוגע לחלוקת סמכויות בין היו"ר למרכז, אנחנו רואים את המרכז כגוף מחוקק יותר ואת היו"ר כגוף המבצע. הוא לא יכול לשנות את התקנון. הוא זה שינהל משא ומתן להצטרפות לממשלה אך יצטרך להביא את ההסכם הקואליציוני לאישור המרכז".

באשר לפריימריז לרשימת המפלגה לכנסת מפרט הרב טרופר שריונים שהוכנסו בחוקה. "אישה בכל חמישייה - אך לדעתי לא נצטרך להשתמש בשריון כי יש נשים טובות ומוכרות בציבור. השריון השני זה מספר 10 שיהיה נציג המרכז, חשבתי שזה ראוי שבעשייה בכנסת יהיה נציג אחד של המרכז.

''נתנו אפשרות ליו"ר המפלגה לשריין מקום אחד בכל חמישייה - לא חובה. היושב ראש יצטרך להסתכל ברשימה שנבחרה ולראות האם היא מאוזנת והאם היא תביא בוחרים. אם תיבחר רשימה עם חוסר איזונים בולטים וקשה להיכנס לבחירות עם זה אנחנו נתנו ליו"ר את האפשרות לשבץ אחד בכל חמישייה".

הרב טרופר מבין ללבם של המתמודדים בפריימריז שתוקפים את השריון האחרון שהזכיר, ומגלה כי אם היה רץ לכנסת אולי גם לו השריון בכל חמישה היה מפריע. "אני עבדתי קשה, הוצאתי כספים ובא מישהו ודוחף אותי כלפי מעלה? לכן אני מבין את מי שרץ בפריימריז ותוהה מה קורה כאן".

עם זאת הוא מדגיש כי "אם היו"ר מכניס דמות שמביאה לנו עוד שלושה מנדטים, בוודאי שאני רוצה שהוא יעשה זאת, המטרה בסופו של דבר היא לנצח בבחירות".

בנוסף, הרב טרופר מספר כי ישנן החלטות משמעותיות שיצטרכו לקבל את אישור המרכז. "כל זמן שהיו"ר משמש בתפקידו - המרכז לא יוכל לפגוע בו. קבענו בחוקה כמה החלטות גדולות שהוא חייב להביא לאישור המרכז כמו הצטרפות לממשלה או איחוד עם מפלגה אחרת.

"כל שאר הדברים, אנחנו רוצים שיו"ר המפלגה יוכל לעבוד ולהתקדם בלי הפרעה. אם הוא יוכיח את עצמו - מתפקדי הבית היהודי ישאירו אותו, אם הוא ייכשל - יוכלו להביא אחר במקומו".