הופצה טיוטת חוקת הבית היהודי

טיוטת חוקת הבית היהודי נשלחה בצהריים (שישי) לחברי המפלגה. מנכ"ל המפלגה מבקש להגיש הסתייגויות עד יום שני הבא.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשע"ד

מפלגת הבית היהודי
מפלגת הבית היהודי
צילום: פלאש 90

מנכ"ל הבית היהודי, ניר אורבך, הפיץ אחר הצהריים (שישי) את טיוטת חוקת "הבית היהודי".

במכתבו לחברי הכנסת כותב אורבך המנכ"ל, "אחרי שנים ארוכות בהן הציונות הדתית היתה צופה באירועים מחרידי לב שכאלה במבט מקווה ומתפלל מהצד ללא מעורבות ציבורית-פוליטית, היום, ערב יום השנה התשיעי להתנתקות, הגענו למעגל הפנימי ביותר של מקבלי ההחלטות, וידינו על הגה ההנהגה.

לאחר מהלך מאומץ, זכתה מפלגת הבית היהודי לרבע את כוחה, ולהיות המפלגה השלישית בגודלה בקואליציה. אנו זוכים לשבת בממשלה ולהוביל תהליכים משמעותיים שמשפיעים מעבר לציונות הדתית, על עם ישראל כולו. המפלגה שואפת לחיבור התורה עם החיים הלאומיים, דרך המעשה והיצירה בכל שטחי החיים ובשותפות עם כל חלקי העם מעמדת ההנהגה", כתב.

הוא מוסיף "עם 12 מנדטים הצלחנו להעביר חוק גיוס, לעצור שחרורי מחבלים בפעימה רביעית, להעביר חוק משאל עם, להשפיע על התהליך המדיני, הבאנו להחלטה על עצירת כספי הרשות למחבלים, הקמנו מנהלת זהות יהודית, והבאנו לבלימת חוקים אנטי יהודיים. שוו בנפשכם לאן אפשר להגיע כשיהיו לנו אי"ה פי שניים ופי שלושה מנדטים.

ביסוד החוקה החדשה המונחת לפניכם היום, עומדת השאיפה לאפשר למפלגה את המעבר ממפלגת נישה למפלגת שלטון, ממפלגה קטנה וצרה של שלושה מנדטים, למפלגת הנהגה השואפת ל-30 מנדטים שתוביל את המדינה באתגרים הצפויים לה בשנים הבאות".

"דיונים רבים נערכו על מנת להתאים את החוקה שלא השתנתה במשך קרוב ל20 שנה, לחוקה עדכנית ומותאמת לשנים הבאות, חוקה שתהיה בעלת איזונים רגישים ומדויקים: האזנה לציבור הבוחרים שהם מקור הקיום של המפלגה ויישום דבריהם מחד, ומאידך, מתן האפשרות להנהגת המפלגה ליישם תהליכים, שהרי לכך הסמיך אותם ציבור בוחריהם שנתן את אמונו באנשי הנהגת המפלגה.

אחד מבסיסי החוקה הוא דרך בחירת הרשימה לכנסת. בניגוד למפלגות כמו ש"ס, יהדות התורה, יש עתיד, התנועה, ישראל ביתנו, אצלנו יש פריימריס. גם כאן נשמר האיזון בין השיטה הבסיסית של בחירות באמצעות פריימריס ובין איזונים והבטחות ייצוג ברשימה.

תשומת לב מיוחדת הוקדשה לשימור כוחם של חברי מרכז המפלגה כגוף העליון של המפלגה וכן מועצות הסניפים, מתוך כבוד והערכה לעבודתם המרובה, ונתינת כוח משמעותי לייצוג לשטח ולפעילים", כתב אורבך.

"בפעם הראשונה מזה שלוש מערכות בחירות יקבלו חברי המרכז אפשרות בחירה ישירה של המקום העשירי, חברי מועצות מקומיות יהפכו אוטומטית לחברי מרכז ללא צורך להיבחר מחדש, וישוריינו יו"ר מועצות הסניפים כחברי מרכז. החוקה מייצרת איזון בין כוח למתפקדים, למרכז וליו"ר שנבחר בידי המתפקדים, שנתנו בו את אמונם.

בחוקה נשמרו המוסדות החשובים כמו המרכז, המזכירות, ועדת ביקורת ובית הדין, הוספו פורומים נושאיים של פעילי שטח שיאפשרו פעילות זורמת, פרודוקטיבית ונוחה, נוספה הבטחת ייצוג לנשים - אשה בכל חמישייה. אנו מקווים שלא נצטרך להשתמש בהבטחת הייצוג, כפי שקרה בפריימריס האחרונים. זוהי אינה החוקה הסופית. מדובר בטיוטת חוקה בלבד. אנו קשובים לקולכם ומחכים להערותיכם. אין קיום למפלגה ללא הקול שלכם, דברי אורבך.

ועדת החוקה של הבית היהודי הינה בראשות הרב ד"ר דני טרופר וחברים בה עו"ד נעם וייס, עו"ד שגית דרעי, יעקב סולר, שייקה בשן, אריה פרג'ון, אילנה דרור, שי נתן, הרב זאב קרוב, מיכאל סימנטוב.

לעיון בחוקה לחצו כאן