'הרבי האמין בכוחו של כל יהודי'

לקראת התוועדות הנשים במלאת 20 שנה לפטירת הרבי מלובביץ', מספר הרב מיכי יוספי על תרומתו גם לעולם התורה הנשי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בתמוז תשע"ד

הרבי מלובביץ'
הרבי מלובביץ'
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב מיכי יוספי להתוועדות החסידית המתוכננת להתקיים מחר (שני) בבנייני האומה שבירושלים לציון מלאת 20 שנה לפטירתו של הרבי מלובביץ'.

בהתוועדות הנשים שתתקיים בניצוחו של הרב יוספי ישתתפו סיוון רהב מאיר ואביתר בנאי ולהקתו שיתמקדו בניגונים ובשירים המזכירים את אישיותו ופועלו הנמשך והולך של הרבי מלובביץ'.

הרב יוספי מציין בדבריו כי "התוועדות היא אחד הכלים של החסידות לעורר לבבות והשראה, להיזכר בטוב שהרבי הביא לעולמנו. זהו לא רק יום זיכרון אלא יום שמטעין וממלא את האדם באנרגיה ובכוח למשימות העתידיות".

בדבריו ממקד הרב יוספי את תשומת הלב לנקודה בולטת ביחסו של הרבי מלובביץ לכל יהודי וזו האמונה שלו ביכולתו של כל אחד ואחד. הוא מציין כי בלימודו כסדר בספר 'אגרות קודש' הוא מבחין באופן שבו הרבי מבקש מאדם ללמוד או לבצע מעשה כלשהו. הנוסח של הרבי הוא ש"בוודאי אתה שומר על השיעורים הללו ותמשיך לעשות מכאן והלאה", כלומר ניסוח ש"מזכיר לנו שצריך רק להוציא מהכוח אל הפועל את היכולות שהוא מאמין שישנם. ברור וודאי לו שאתה טוב ושיש בך עוצמות ונותרה רק השאלה כיצד הדברים יבואו לידי ביטוי".

הרב יוספי מתאר את השינוי שחל בתנועת חב"ד מאז פטירת הרבי כמינוף משמעותי וחסר תקדים של פעולת השליחים בהנחייתו. הוא מזכיר בדבריו את שיחתו של המאמן ערן שטרן שהתארח בכנס השלוחים האחרון בניו יורק והציג נתונים מרשימים ומפעימים אודות מפעל זה שהחל בשלושים שלוחים בכנס הראשון וכיום מונה 4500 בכנס האחרון

בבלוג שפרסם שטרן שאינו שומר מצוות הוא מציין כי עד פטירת הרבי השתתפו במפעל השלוחים 1238 שלוחים במשך 44 שנים ואילו מאז פטירתו לקחו חלק במפעל הענק עוד 2997 שלוחים והמשמעות היא עליה של 461 אחוזים בשנה... כמהנדס תהה שטרן בפני קוראיו אם הם מכירים גוף או חברה המציגים עלייה כזו בתנובותיהם ובאופן קבוע. "אין ספק שרעיונותיו של הרבי חיים", אומר הרב יוספי ורומז למחלוקת סביב פטירתו של הרבי.

בהמשך הדברים נשאל הרב יוספי אם קיים הבדל בין התוועדות שקהלה הוא קהל של גברים לבין כזו המיועדת לנשים כפי המתוכנן מחר. בתשובה מציין הרב יוספי את שמחת הלב והחדווה ככאלה המופיעים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים ובכך הבדל משמעותי.

בהקשר זה מציין הרב יוספי כי הרבי מלובביץ' היה בדרכו ההנהגתית פורץ דרך בתחום מעורבותן של נשים. הוא עודד יציאה של נשים לשליחויות ואת סוגיית לימוד התורה לנשים, סוגיה שעד לדורו לא הייתה מקובלת כלל ועיקר.

הרב יוספי מספר על המפגש בין הרבי מבעלז לרבי מלובביץ' ובו הסביר הרבי את חשיבות לימוד תורה לנשים דווקא בדור זה, דור שבו פונות הנשים ללימודים אקדמיים ומדעיים ולכאורה הן מותירות את לימוד התורה מאחור. על מנת למנוע את המציאות הזו יש לשים דגש מיוחד על לימוד תורה לנשים דווקא בעת הזו.

להרשמה לכנס לחצו כאן או חייגו ל 03-6223544