כיצד הציל הרבי מלובביץ' את קברו של רבי נחמן?

בספר חדש הרואה אור לציון 20 שנים לפטירתו של הרבי מלובביץ' נחשפים הקשרים העלומים בין הרבי לגדולי ישראל.

ישי קרוב , ב' בתמוז תשע"ד

כיצד הציל הרבי מלובביץ' את קברו של רבי נחמן?-ערוץ 7
הרבי מלובביץ'
פלאש 90

בסוד שיח
20 שנים להסתלקות הרבי מלובביץ'
400 עמ', הוצאת באהלי צדיקים.

לקראת יום ההילולא ה-20 לרבי מלובביץ', הסודות נחשפים.

ספר חדש חושף לראשונה אלפי פנינים וסיפורים בין גדולי ישראל ורבנים מחוגים שונים לבין רבי מנחם מענדל שניאורסאהן המוכר בעולם היהודי בשם הרבי מלובביץ'.

הספר החדש "בסוד שיח" מלווה במאות מסמכים וצילומים נדירים ועדויות מכלי ראשון. כך למשל את מי שלח הרבי מלובביץ' ללוות את הרב עובדיה יוסף במסעותיו באירופה, כיצד שכנע הרבי מלובביץ' את רבי ישראל אבחוצירא ה"בבא סאלי" לא לעזוב את ארץ ישראל ולהגר לארה"ב והדרמה שהתחוללה מאחורי הקלעים.

פרק עלום מלווה במסמכים מגולל כיצד הציל האדמו"ר מלובביץ' את קברו של רבי נחמן מברסלב באומן שעמד בפני הרס של השלטונות המקומיים בשנת 1979. הרבי נתן עצה למנהיגי חסידות ברסלב והורה לרב פנחס טייץ - ממנהיגי יהדות ארה"ב, להדק את הקשרים עם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר.

הספר "בסוד שיח" כולל סיפורים על למעלה מ-200 גדולי ישראל ורבנים במאה השנים האחרונות. מדובר בהצצה נדירה ליחסים המרתקים בין מנהיג תנועת חב"ד העולמית לבין רבנים וגדולי ישראל מכל החוגים והעדות - פוסקים חרדים, ראשי ישיבות מהציבור הליטאי, אדמו"רים, רבני הציונות הדתית, הרבנים הראשיים לישראל לדורותיהם ומנהיגי קהילות גדולות.

כך למשל הסיפור המלא של הרב הראשי הרב ישראל מאיר לאו שהעניק לנכדו יוסי סורוצקין בעיצומו של הבר מצווה דולר ששלח לו האדמו"ר מלובביץ' עשר שנים קודם לכן. מדוע שלח הרבי מלובביץ' את רבה של מגדל העמק הרב יצחק דוד גרוסמן לכלא סינגסינג בארה"ב, לאיזה רב הורה האדמו"ר מלובביץ' להדליק חנוכיה בשגרירות ארה"ב הנצורה באיראן? וכיצד גילה פוסק הדור החרדי הרב שמואל וואזנר בזכות תשובה של הרבי מלובביץ' סופר שכותב מזוזות פסולות.

הקשרים עם רבני הציונות הדתית מודגשים בהרחבה. בין השאר, מתואר בספר על ארבע הפגישות של הרב הראשי לישראל לשעבר - הרב שלמה גורן עם הרבי בהם הסביר לו הרבי מדוע אינו עולה לארץ לארץ ישראל, הפגישות וההתכתבויות של אבי הכיפות הסרוגות הרב צבי נריה זצ"ל עם הרבי מלובביץ' שאף דאג לתרומות עבור הישיבה בכפר הרואה, המפגשים עם רבה של חיפה הרב שאר ישוב, הפגישות הנדירות עם הרבנים הראשיים הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא ומה התחולל מאחורי הקלעים - כמו גם הפגישות של הרב הרצוג והרב אונטרמן עם הרבי מלובביץ'.

הספר מלווה, כאמור, בתמונות ותצלומים נדירים ומודפס על נייר כרומו משובח ומוגש בשפה קלילה ובהירה.

הספר החדש הוא היסטוריה מהלכת המרתקת את הקורא ושואבת אותו לסיפורים ופרשיות עלומות שלראשונה כולנו נחשפים אליהם.