תפסיקי לחפור

בחודש תמוז יצאו המרגלים לתור את הארץ כאשר נצטוו, אולם בחזרתם נגרמה בכייה לדורות. הרבנית ימימה מזרחי מנחה אותנו מתי צריך לרגל.

הרבנית ימימה מזרחי , ו' בתמוז תשע"ד

ימימה מזרחי
ימימה מזרחי
צילום: פלאש 90
אתם פוגשים מועמד לנישואין. עד איזו רמה נכון וצריך "לרגל" אחר מידותיו, בריאותו הגופנית והייחוס שלו?

אתם בייעוץ זוגי. האם ישנן נקודות חיכוך ביניכם שמוטב לשתוק אותן, או שגילוי הלב חייב להיות מוחלט וחודרני?

אחד מילדייך במצוקה. האם לתת לו להתמודד, או שמא יש לפנות לאיש מקצוע על מנת שינתח את אישיותו? האם להיוועץ בכמה שיותר רופאים או להאמין ש"ד' יעזור"?

ההתעלמות אינה אמונה כי אם עצלות, ודווקא ה"ריגול" הוא בבחינת דיני נפשות, בפרט כשמדובר בהתחלה חדשה: זיווג, מקום עבודה או כיבוש ארץ חדשה.

לא להחמיץ את השליחות

ואולם, ישנו ריגול שכל כולו חוסר אמונה. ומסביר הזוהר הקדוש, שכל נשמה שיורדת לעולם נשלחה על ידי הקב"ה "לתור את הארץ", כלומר למצוא יתרונות בבני אדם ובבריאה כולה. ואולם כשאנו באים "לחפור את הארץ", היינו למצוא את החרפה וההחטאות שבבני אנוש, החמצנו את השליחות.

מגמת הריגול היא זו שתקבע לבסוף את ההתרשמות: האם באת לפגישה עם שאלון מוכן ובו שאלות מכשילות? האם מאחורי הבירור הזוגי שאת מנהלת עומדת השאיפה לחשוף את קלונו של בן זוגך, ומאידך את חכמת החיים שלך? ואולי הריגול הנורא ביותר הוא החפירה העצמית והדגשת ההחמצות שלנו. 

אם כן, כיצד נדע מתי סיימנו "לתור" והתחלנו "לחפור"?

הרב שך זצ"ל היה אומר, שכדי לומר לבן זוג שנפגשים עמו את ה"לא" די בחמש פגישות, ובאשר להתייעצות רפואית - די בשתי חוות דעת של טובי הרופאים! 

ובאשר לכל בירור אחר - התורה מלמדת שכאן עלייך לעמוד בכנות על מטרת הריגול: האם את מוּנעת מן הרצון להתחבר לבן הזוג, לבנך, לארץ ישראל, או מן הפחד שלך להתחבר באמת ולאבד בשל כך את מעמדך העצמאי כמשפיעה ומחליטה - מה שעמד, ככל הנראה ביסוד דברי הבלע של המרגלים שחששו שינשלו אותם ממעמדם אם יבואו לארץ ישראל.

ריגול שמקורו ברצון לחיבור יוביל לכיבוש לבו של בן הזוג וללידת בנים צדיקים. כך מתגיירת רחב, נישאת ל"מרגל" יהושע ויולדת לו את ירמיהו הנביא (ילקוט שמעוני). לעומת זאת, ריגול הנובע מפחד החיבור ירחיק אותך, חלילה, מרחק ארבעים שנה מן הארץ המובטחת.

פורסם לראשונה במגזין פנימה

לרכישת מנוי לחצי כאן