השר פרי בקלנסוואה: "תפקידנו למתן ההסתות"

השר פרי קיים מפגש עם ראשי עיריות קלנסוואה ובקה אל גרבייה, ומנהיגים ערביים נוספים על רקע המהומות בימים האחרונים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ח' בתמוז תשע"ד

השר פרי בקלנסוואה: "תפקידנו למתן ההסתות"-ערוץ 7
השר פרי קלנסוואה
דוברות שר המדע

על רקע המהומות במגזר הערבי, ביקר היום (ראשון) שר המדע יעקב פרי, ראש ועדת השרים לענייני המגזר הלא יהודי, בקלנסווה, יחד עם ח"כ עפר שלח, שם נפגשו עם שורה של מנהיגים מהמגזר הערבי וביניהם ראש עיריית קלנסוואה עבד אלבאסט סלאמה וראש עיריית בקה אל ג'רביה מורסי אבו-מוח. 

המפגש התקיים ביוזמתו של השר פרי לאחר ששוחח מוקדם יותר עם סלאמה והחליט לפסוח על ישיבת הממשלה לצורך קיום הביקור החשוב לטובת השבת השקט ואיחוי הקרעים בין המגזר הערבי ליהודי בישראל על רקע המהומות בימים האחרונים.

ראש עיריית קלנסוואה עבד אלבסאט סלאמה, ביקש לנצל את הבמה בכדי להתנצל בפני אזרחי ישראל ואמר "אני חייב להתנצל בפני כולם באופן פומבי אנו גם נפנה בקרוב לשכנינו ונתנצל באופן אישי וישיר. מדובר כאן בעניין אנושי- אנו לא מעוניינים להפריע לאף אחד ולקלקל את היחסים ואת הדו-קיום עם שכנינו. אני מדבר מהלב ואני מקווה שדבריי יגיעו לאזניהם ולבבותיהם של הציבור בישראל. אנו רוצים לחיות בשלווה בשקט ובדו-קיום ואני מקווה שתהיה רגיעה ברחוב הערבי ונעבור את גל האלימות הזה. אני מודה לכם שבאתם".

סלאמה לא חסך ביקורת מהתבטאויות גורמי ממשלה שנשמעו בימים האחרונים ואמר: "החברה והאוכלוסיה הערבית בישראל שומעת רק הצהרות ימניות וגזעניות מהממשלה. האוכלוסיה הערבית מדברת בשפה אחרת. אנחנו בשלטון המקומי מתקשים להשתלט על המהומות הנוצרות כתוצאה מההתבטאויות הקיצוניות האלו שמבעירות את השטח".

השר פרי ביקש להרגיע את הרוחות ושיבח את המנהיגים הערביים אשר גינו את הפרות הסדר וגילויי האלימות ואמר "אני מעריך מאוד את המנהיגים הערביים שקמו וגינו את הפרות הסדר ואת האלימות. כיו"ר הועדה לענייני המגזרי הלא יהודי תפקיד אליו מינה אותי ראש-הממשלה נתניהו, רציתי לבשר לכם כי אנו בוחנים את הדרכים הנכונות לטיפול בפערים הקיימים במגזר הערבי בישראל. ממשלת ישראל מבינה שעליה לפעול בנושא אך צריך להבין שלא מדובר רק בתקציבים כי אם בשיתוף פעולה גם מהצד הערבי. כמעט כל הממשלה מבינה שיש לקיים סדר עדיפויות חדש".

השר פרי המשיך וביקר ברמיזה חלק מחבריו לממשלה על התבטאויותיהם הקיצוניות "תפקידנו כמנהיגים, כשליחי ציבור למתן את ההסתות, לגלות מנהיגות ולהנמיך את גובה הלהבות. לאמירות הללו יש השפעה עצומה על האוכלוסיה". 

בתום דבריו בירך השר פרי את כל המגזר המוסלמי בישראל בברכת רמאדן-כרים.

ח"כ שלח פנה למנהיגים הערביים ואמר "ידוע לכולנו שמי ששרף צמיגים וחסם כניסות ליישוביים ביקש לעורר פחד ושנאה ולצייר תמונה שרק גורמת לצד השני ליותר הקצנה. אני מצטרף לדבריו של השר פרי על חשיבות הצהרות המנהיגים הערביים להרגיע את הרוחות ולהחזיר את הסדר ואת הדו-קיום, ואני משבח אתכם על כך. סוגיית השיוויון במגזר הערבי היא סוגיה שמעסיקה וצריכה להעסיק אותנו 365 ימים בשנה, דלתי פתוחה בפניכם בכל בעיה".

יודגש כי השר פרי שוחח מוקדם יותר היום גם עם מאזם גנהיים, יו"ר ועד הרשויות הערביות וחיזק את ידיו.