כמו אז: גרמניה - ברזיל, ללא הכוכב

בגמר המונדיאל 2002, עלתה הנבחרת הגרמנית למשחק הגדול מול ברזיל ללא כוכבה הגדול ביותר - מיכאל באלאק. היום תעשה זאת ברזיל עצמה.

נרי וייס - ערוץ 7 , י' בתמוז תשע"ד

ניימאר, יחסר לברזיל
ניימאר, יחסר לברזיל
רויטרס

המשחק: גמר המונדיאל, השנה: 2002, הנבחרות שנלחמות זו בזו: ברזיל וגרמניה, בולט בחסרונו: מיכאל באלאק הסיבה: סוחב כרטיסים צהובים ואינו יכול לעמוד לרשות הגרמנים.

המשחק: חצי גמר המונדיאל, השנה: 2014, הנבחרות שנלחמות זו בזו: ברזיל וגרמניה, בולט בחסרונו: ניימאר, הסיבה: נפצע בגבו וכמעט שנהיה משותק.

זו לא טעות, זו המציאות - רבותיי, ההיסטוריה חוזרת. רק הפוך.

מונדיאל 2002 היה ה-מונדיאל של הנבחרת הגרמנית. לאחר שנות משבר קשות ביותר, סוף כל סוף הצליחו הגרמנים להעפיל לגמר המונדיאל. הדרך לגמר בדרום קוריאה התחילה ממש טוב עבור הגרמנים כשהביסו 0:8 את ערב הסעודית ששיחקה מולה בשלב הבתים. מתוך השמונה, שלושה מהשערים כבש מירוסלב קלוזה שיכול היום בערב לעשות היסטוריה ולהפוך למלך שערי המונדיאל. השיא כרגע שייך לרונאלדו הברזילאי ועומד על 15 כיבושים.

את השלבים הבאים בטורניר אז הצליחו גרמניה לנצח בשיניים, והכל בזכות איש אחד שחיבר את השחקנים האפורים לכדי קבוצה אחת - מיכאל באלאק שמו. באלאק שיחק אז בבאייר לברקוזן והכל ידעו כי לקשר המחונן יש כישרון גדול ברגליים, רק לא ידעו עד כמה. השחקן עשה הסבה והפך להיות קשר התקפי, כזה שמשחק מתחת לחלוצים. ההסבה שעשה התגלתה כבחירה הטובה ביותר שעשה במהלך חייו וכזאת שהרימה את הקריירה של השחקן האלמוני, באלאק החל לכבוש בצרורות. לבאלאק היו שני יתרונות גדולים במיוחד על פני כל שחקן אחר אז - יכולת שליטה שווה בשתי רגליו ויכולת קריאת משחק ברמה גבוהה מאוד מתוקף תפקידו הישן כקשר אחורי. שתי יתרונות אלו הפכו את באלאק לכוכב הגדול ביותר של הנבחרת הגרמנית במונדיאל 2002.

במשחקי רבע הגמר וחצי הגמר הצטיין באלאק ובמו רגליו הביא את נבחרתו עד למעמד הגמר, כשכבש את שני שערי הניצחון בכל משחק. הטרגדיה הנוראית הגיעה כשבאלאק ספג את הכרטיס הצהוב במהלך משחק חצי הגמר בין גרמניה לדרום קוריאה. באלאק והעולם כולו עמדו נדהמים כשהבינו כי הכוכב הבלתי מעורער של הנבחרת, זה שאין לו תחליף, זה שכל הנבחרת בנויה עליו ובזכותו - ייעדר ממשחק הגמר. ועוד איזה גמר, מול ברזיל הגדולה של רונאלדו רונאלדיניו ושאר חבריהם.

ללא באלאק, הפסידו הגרמנים בתוצאה 0:2, כשאת שני השערים לזכות ברזיל כבש רונאלדו. הגרמנים עד היום טוענים כי אם באלאק היה משחק בגמר, לברזיל היה פחות תואר אחד של גביע העולם.

 

12 שנים אחרי והפעם גרמניה צוחקת וברזיל בוכה. הכוכב הבלתי מעורער של הברזילאים וחלוצה המצטיין - ניימאר, ייעדר ממשחק חצי הגמר בין שתי הנבחרות הערב (23:00 שעון ישראל). זאת לאחר שבמשחק רבע הגמר בין ברזיל לקולומביה, נכנס חואן סוניגה בגבו של החלוץ הברזילאי וכמעט שהפך אותו למשותק כשפגע קרוב מאוד לעמוד השדרה שלו. 

גם עם ניימאר לא הצליחו שחקני הנבחרת המקומית להראות עליונות מרשימה למדי על פני הנבחרות האחרות, ונעזרו מעט בשופטים והרבה במזל בכדי להעפיל עד לחצי גמר המונדיאל שמתקיים במדינתם. ניימאר עצמו אחראי על חמישה שערים לזכות הנבחרת הברזילאית בטורניר הנוכחי - כבש צמד לרשת קרואטיה, צמד לרשת קמרון ובישול ברבע הגמר לטיאגו סילבה מול קולומביה. רבים במדינת הסמבה ובעולם הכדורגל בכלל מעריכים כי ללא ניימאר וגם ללא טיאגו סילבה המוצהב סיכוייה של הנבחרת המארחת מברזיל קטנים מאוד ואפילו בלתי אפשריים.

ממש כמו אז, ב-2002, במשחק הגמר כשהגרמנים חסרו את כוכבם באלאק.

האם תהיה פה נקמה כואבת במיוחד או אולי דווקא מצב הביש בנבחרת הברזילאית סוף כל סוף יוציא את הפוטנציאל הגלום בשחקניה?

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il