פוטין לרב הראשי: עוקב מקרוב אחר הנעשה בישראל

נשיא רוסיה ביקש מהרב יצחק יוסף להעביר מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיו הוא ידיד אמת של ישראל.

חיים לב - ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ד

פוטין לרב הראשי: עוקב מקרוב אחר הנעשה בישראל-ערוץ 7
לא מתרגש במיוחד. פוטין
פלאש 90

"אני עוקב מקרוב אחר הנעשה בישראל", אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במהלך פגישה ארוכה שקיים בקרמלין עם משלחת נכבדה של חברי נשיאות מרכז רבני אירופה, ובראשם הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזר, הראשל"צ הרב יצחק יוסף והרב ישראל מאיר לאו.

פגישת רבנים מישראל ואירופה עם נשיא רוסיה היתה במרכזו של יום גדוש באירועים תורניים לציון ההתפתחות המרשימה של הקהילה היהודית 'מארינה רוש'צה' .

הראשל"צ הרב יוסף ביקש לפתוח בענין המצב החמור השורר בישראל. "כבוד הנשיא", אמר הרב יוסף, "כמי שמכהן כרב ראשי לישראל וכמנהיג רוחני, אני רוצה לפתוח בברכה לכבוד הנשיא כפי שדורשת מאתנו ההלכה היהודית. על פי המסורת היהודית, המנהיגות שלכם נגזרת ממלכותו של הקב"ה, מלכו של עולם, ולכן אנחנו מברכים אותך ברוך שנתן מכבודו לבשר ודם".

"אני רוצה להוסיף", אמר הראשון לציון, "ולשבח באופן מיוחד את כבוד הנשיא על עמידתו לצד חופש הדת במדינתו, ומבקש שימשיך בדרך זו ביתר שאת וביתר עוז.

"הבוקר יצאתי ממדינת ישראל, מדינת העם היהודי. שעות ספורות לפני שהמראתי לכאן, נפל טיל בסמוך לביתי בבירת העם היהודי – ירושלים. מיותר לציין את החרדה שאליה נכנסו ילדיי ונכדיי, שנאלצו להיכנס למקלטים על לא עוול בכפם. קשה לתאר את הנזקים הנפשיים שנגרמים להם. כל זה רק בעוון שהם נולדו לעם היהודי. למרות המצב הקשה, עזבתי את הכל ובאתי לכאן, כדי לבקש ממך, אדוני הנשיא, לפעול ולהילחם בטרור בשם הדת".

"אדוני הנשיא", פנה הרב יוסף לפוטין, "אתה נלחם למען הדת במדינתך, שאנשים יוכלו לקיים את מצוות דתם מבלי לחשוש, אבל אסור בשום אופן שחופש דת יהפוך לדת החופש. לא יכול להיות מצב שאנשים ינצלו את הדת כדי לטבוח בחפים מפשע. אנחנו יודעים את רום מעלתך, ויודעים כמה השפעה יש לך למנוע מקרים מעין אלו. אני פונה אליך בשם עם ישראל: אנא, תביא להפסקת האלימות".

הנשיא פוטין הודה לרב יוסף על דבריו החמים וביקש ממנו להעביר מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הוא ידיד אמת של ישראל ושל ראש הממשלה. "אני עוקב מקרוב אחר הנעשה בישראל ותומך במאבקה של ישראל שנועד לשמור על שלום אזרחיה. שמעתי גם", הוסיף פוטין, ''על הרצח המזעזע של שלושת הנערים. זהו מעשה שלא ייעשה, ואני מבקש שתעביר את תנחומיי למשפחות".

הרב ישראל מאיר לאו רבה של תל־אביב השמיע נאום מרגש כניצול שואה וסיפר על מה שהתרחש באותם ימים. רבה של קהילת 'שומרי הדת' באנטוורפן וזקן רבני אירופה הרב דוד משה ליברמן, נשא גם הוא דברי ברכה.

במהלך הפגישה הארוכה דן נשיא רוסיה עם הרבנים בדרכים שיש לפעול כדי להילחם עם מכחישי השואה, למנוע שכתוב ההיסטוריה, ומאבק נחוש ללא פשרות נגד האנטישמיות בעולם כולו.

פוטין ציין כי הפגישה נערכת במלאות 73 שנה לשואת יהודי סבסטופול ב־ 1942 ורצח אלפי יהודים. נשיא רוסיה ציין בכאב כי בשנות השואה האיומה נרצחו עשרות אלפי יהודים שנלחמו בנאצים לצד אלפי יהודים ששרתו במשרות שונות ולחמו בעוז ובגבורה נגד הנאצים.

"אני זוכר שביקרתי במוזיאון 'יד ושם' בישראל, שלא מותיר אדם אדיש ומתאר את הזוועה הנוראה שהתרחשה באותם ימים. גם כאן במוסקבה הקימה הקהילה היהודית מוזיאון יהודי הנותן תמונה מצמררת על אותן שנים נוראות ויחד עם זאת נותן תקוה לעם היהודי ולקהילות היהודיות ברחבי רוסיה".