"יצרנו תוכנית לאומית לעידוד עליה מצרפת"

הועדה לביקורת המדינה בכנסת דנה בדו"ח הביקורת על משרד העלייה והקליטה. מנכ"ל המשרד פירט את הפעולות הנעשות בנושא.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ד

הועדה לביקורת המדינה בכנסת קראה היום (שני) למשרד הקליטה, להגמיש את המדדים לתמיכה ממשלתית לארגוני עולים, ולאפשר לכל ארגון לקבל תמיכה על-פי מספר העולים שהוא מטפל בהם, גם אם מדובר על מספר מועט.

"כל עולה הוא עולם ומלואו, וכל קליטה מוצלחת של משפחה היא מאה אחוז של הצלחה. בכל עת יכולה להתעורר באיזושהי מדינה אנטישמיות – כמו בצרפת, או חוסר-יציבות קיצוני – כבאוקראינה - ועל המדינה להיות ערוכה לקלוט במהירות את יהודי אותה הגולה", הדגיש יו"ר הועעדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס).

נציגת מבקר המדינה, ליאורה שמעוני ציינה כי בעשור האחרון חל שינוי אסטרטגי במדיניות משרד הקליטה והסוכנות היהודית, השם מעתה דגש על חיזוק הזהות היהודית של הקהילות היהודיות בגולה.

לדבריה, "הסוכנות איננה גוף מבוקר, אך היא נשלחה ע"י המדינה לבצע פעולות בתחום מסוים, ולכן גם פעולות הביקורת בעניין הן מוגבלות".

עמיתה למשרד, בני גולדמן הוסיף כי בדו"ח המבקר התגלו מחלוקות בין משרד הקליטה לסוכנות היהודית שטרם יושבו, ועדות לא התכנסו בתדירות ראויה, משרד הקליטה העניק תמיכה ניכרת לעידוד העלייה מארה"ב על פני פעולות דומות מצרפת, לא נעשתה עבודה מספקת של עידוד עליה בבוגרי תכניות לזהות יהודית שכבר שהו בארץ כחצי-שנה, ועוד.

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הודה "לכל העושים במלאכת-הקודש הזו, והחוסן של החברה הישראלית הוא פועל-יוצא של העלייה לארץ. בשנת 2014 אנו נגיע לכ-6,000 עולים מצרפת, אך בשנים 2012-2005 העדיף משרד הקליטה ב-95% מכספי התמיכות שלו – עידוד עליה מארה"ב ובריטניה על פני עלייה מצרפת".

לדברי שטבון, "אף עלייה איננה מובנת מאליה, ואסור לומר 'הם ממילא עולים, אז למה להשקיע בכך כסף', כי קליטה מוצלחת והמשך טיפול וליווי העולים הם עיקר העניין".

שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר ציינה כי החל מתחילת מבצע "צוק איתן" הגיעו 475 עולים והם פוזרו כבר בכל הארץ, כולל בדרום. "בדקנו קשר איתם ולא שמענו מהם ולו תלונה אחת. מחרתיים אנו מקבלים את פניהם של עוד כ-400 עולים חדשים מצרפת. ארגון 'נפש בנפש' עושה עבודה נהדרת, וההחלטה לעלות מארה"ב היא קשה ביותר, אך אנו נתמוך בכל ארגון שיפעל להבאת יהודים לארץ. בקרוב נצא למסע-פרסום בערי הפריפריה בצרפת, ונכיר ליהודי אותן הקהילות את כלל אפשרויות המגורים, התעסוקה והלימודים בארץ".

עודד פורר, מנכ"ל המשרד, הוסיף כי משרדו מקדם תכנית לעידוד העלייה מצרפת בהשתתפות קרן היסוד, הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית, משרד ראש הממשלה ועוד, וכבר הוקצו לכך 17.5 מיליוני ₪.

לדבריו, "בשנים האחרונות עמדו העולים מצרפת על 1900 עולים מדי שנה, אך עתה אנו עומדים על כ-5000 עולים מדי שנה. השנה – נרשם גידול של 25% בעליית יהודים לארץ, וגייסנו תקציבים גם לעידוד העלייה מאירופה ובפרט מאוקראינה, ונעדכן תכנית אסטרטגית לעידוד עליה מדי שנה, לפי השתנות המצב המדיני, הכלכלי והחברתי באותן מדינות. שינינו את המדדים לתמיכות, כדי להקל על כניסת ארגונים נוספים כבני עקיבא, קהילות-ישראל, עזרא, דרור-הבונים ועוד, וכל ארגון יקבל תקציב לפי כמות העולים שהעלה לארץ".

ג'וש שוורץ, סמנכ"ל קשרי-ממשל בסוכנות היהודית אמר בדיון כי "תמיד שיתפנו-פעולה עם ארגונים יהודיים בעולם למען העלאת יהודים לארץ, ולמען הסדרת שיתוף-הפעולה הזה חתמנו - בידיעת הממשלה ובתיאומה - הסכם עם ארגון 'נפש בנפש". ח"כ שמעון אוחיון (הליכוד) הוסיף כי "עדיף שארגון נתפס על עודף עשיה, מאשר על מחדל או חוסר-מינהל-תקין, כפי שבדרך-כלל נחשף בוועדה לביקורת המדינה. מסיורי בצרפת, נוכחתי בשיתוף פעולה מלא הדוק ומצוין בין משרד הקליטה לסוכנות היהודית".